Oburzenie wywołała informacja, że węgierski prezydent ułaskawił mężczyznę skazanego za wykorzystywanie seksualne dzieci.
Prezydent Węgier podała się do dymisji w związku z oburzeniem, że ułaskawiła mężczyznę skazanego w sprawie o wykorzystywanie seksualne dziecka.
Prezydent Katalin Novak przez wiele dni była pod coraz większą presją, aby ustąpić ze stanowiska w związku z kontrowersyjną decyzją o ułaskawieniu mężczyzny skazanego za ukrywanie przestępstw popełnionych w domu dziecka przez przestępcę seksualnego.
W sobotę 46-latka ogłosiła w telewizyjnym przesłaniu, że ustąpi ze stanowiska prezydenta, które sprawuje od 2022 roku.
„Udzieliłem ułaskawienia, które wywołało dezorientację i niepokój wielu osób” – powiedział w sobotę Novák. „Popełniłem błąd.”
Novak – pierwsza kobieta-prezydent w historii Węgier – wywołała skandal polityczny bezprecedensowy dla długoletniego nacjonalistycznego rządu kraju, Fideszu.
Jej dymisja to rzadki przypadek zamieszania w partii prawicowej, która pod przywództwem premiera Viktora Orbána oskarżana jest o demontaż instytucji demokratycznych i manipulowanie mediami na swoją korzyść.
Novak, kluczowy sojusznik Orbána, jest zdeklarowanym orędownikiem tradycyjnych wartości rodzinnych i ochrony dzieci.
„Wiemy na pewno, że w Izbie Fideszu żadna poważna decyzja nie zostanie podjęta bez wiedzy i zgody Viktora Orbána” – napisał na Facebooku węgierski polityk Donáth Anna.
„Viktor Orbán musi wstać i wyjaśnić, co się stało. Judit Varga podpisała ułaskawienie w imieniu premiera i jego rządu. Taki jest system Orbána, więc nie można odmówić mu odpowiedzialności”.
Skandal może obalić innych polityków
Główne partie opozycyjne na Węgrzech wezwały do rozpisania wyborów prezydenckich.
„Aby zapobiec ponownej sytuacji… podejmujemy inicjatywę, aby to ludzie, a nie Viktor Orbán i Parlament, decydowali o osobie nowego prezydenta republiki, ponieważ w większości krajów europejskich sprawdza się to doskonale ” – napisała na Facebooku Klara Dobrev z lewicowej Koalicji Demokratycznej.
W piątkowy wieczór w stolicy Węgier, Budapeszcie, odbyły się protesty, domagające się dymisji Novaka.
Mężczyzna, którego Novak ułaskawił, został w 2018 r. skazany na ponad trzy lata więzienia za wywieranie nacisku na ofiary, aby wycofały swoje twierdzenia dotyczące wykorzystywania seksualnego w państwowym domu dziecka przez jego dyrektora, który został skazany na osiem lat więzienia za molestowanie co najmniej 10 dzieci w wieku od 1 do 3 lat. 2004 i 2016.
Powszechnie było wiadomo, że Novak przed wizytą papieża Franciszka na Węgrzech w kwietniu 2023 r. ułaskawił około dwudziestu osób.
Jednak dopiero niedawno ujawniono, że jednym z ułaskawionych był zastępca dyrektora domu dziecka, który zastępował swojego szefa, gdy ten żerował na jego podopiecznych.
Novak był najmłodszą osobą, która kiedykolwiek sprawowała urząd prezydenta na Węgrzech.
W ułaskawienie była także zamieszana Judit Varga, kolejna kluczowa postać Fideszu, która jako ówczesna minister sprawiedliwości Węgier poparła ułaskawienie.
Oczekiwano, że Varga stanie na czele listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego wywodzących się z Fideszu w wyborach latem tego roku. Jednak w sobotę w poście na Facebooku oświadczyła, że weźmie na siebie odpowiedzialność polityczną za poparcie ułaskawienia i „wycofa się z życia publicznego”.
Varge zrezygnowała także z mandatu posłanki.