O nas
Kontakt

WGA odrzuca pierwszą ofertę hollywoodzkich studiów

Laura Kowalczyk

WGA odrzuca pierwszą ofertę hollywoodzkich studiów

Po prawie czterech miesiącach strajków związku scenarzystów studia złożyły pierwszą kontrofertę.

2 maja Writers Guild of America (WGA), skupiająca 11 000 scenarzystów telewizyjnych i filmowych, rozpoczęła strajk w związku z coraz bardziej fatalnym stanem strumieniowego przesyłania pozostałych płatności, umów o pracę i rosnącym zagrożeniem dla branży sztuczną inteligencją.

Kiedy 14 lipca licząca 160 000 wykonawców Gildia Aktorów Ekranowych (SAG-AFTRA) również rozpoczęła strajk w związku z równoległymi sporami, strajk zatrzymał całe Hollywood w stopniu niespotykanym od ostatniego wspólnego strajku w 1960 roku.

Warto zauważyć, że po stronie studia nie było zbyt wielu ruchów, aby zakończyć strajki. Rozmowy pomiędzy WGA a studiami rozpoczęły się na początku tego miesiąca, ale nie podjęto jeszcze żadnych prób negocjacji ze strony studiów z gildią aktorów.

We wtorek studia hollywoodzkie przedstawiły WGA podstawową propozycję. Proponuje się w nim, aby pisarze otrzymali podwyżkę wynagrodzenia o 13%, a treści AI nie będą uznawane za „materiały literackie”. Serwisy streamingowe udostępniły także poufne raporty na temat oglądalności swoich programów i filmów.

„Doszliśmy do stołu z ofertą, która spełnia priorytetowe obawy wyrażone przez scenarzystów. Jesteśmy głęboko zaangażowani w zakończenie strajku i mamy nadzieję, że WGA będzie pracować na rzecz osiągnięcia tego samego rozwiązania”, „Sojusz Producentów Filmowych i Telewizyjnych ( AMPTP) Prezydent Carol Lombardini stwierdziła w oświadczeniu.

Jednakże komunikaty WGA kierowane do jej członków wskazują, że to porozumienie nie jest wystarczające. „Wyjaśniliśmy wszystkie sposoby, w jakie ograniczenia, luki i zaniedbania ich licznika nie chroniły w wystarczającym stopniu pisarzy przed zagrożeniami egzystencjalnymi, które przede wszystkim skłoniły nas do strajku” – czytamy w oświadczeniu WGA. „Ale to nie było spotkanie, w którym można było zawrzeć umowę. To było spotkanie, które miało nas zmusić do poddania się”.

WGA ponownie wyraziła zamiar strajku w obronie swoich praw.

Jak dotąd dominującą intencją hollywoodzkich studiów jest przeczekanie ataków. „Końcem jest pozostawienie spraw przeciągniętych do czasu, gdy członkowie związku zaczną tracić mieszkania i domy” – powiedziało Deadline jedno ze źródeł AMPTP. Według wewnętrznych źródeł studia planują przeczekać strajk co najmniej do końca października.

Jednym z najbardziej nagłośnionych przykładów wpływu strajków na aktorów było niedawne przyznanie się Billy’ego Portera, że ​​musiał sprzedać swój dom. „Ponieważ strajkujemy. I nie wiem kiedy wrócimy. Życie artysty, dopóki nie zarobisz cholernych pieniędzy – których ja jeszcze nie zarobiłem – wciąż jest od czeku do czeku” – Porter powiedział „Evening Standard”.

Evan Agostini/Inwizja
Billy Porter przybywa na 73. doroczną galę wręczenia nagród Tony Awards w Radio City Music Hall w niedzielę, 9 czerwca 2019 r. w Nowym Jorku.

Strajki pozostają jednak popularne w opinii publicznej. Najnowsze sondaże przeprowadzone przez Data For Progress wykazały, że 67% osób popiera strajki. Jeśli chodzi o konkretne kwestie związane ze strajkami, 87% zgadza się, że aktorzy i scenarzyści powinni otrzymać „odpowiednie wynagrodzenie, jeśli ich praca w dalszym ciągu przynosi korporacjom pieniądze z powtórek lub transmisji strumieniowych”. Natomiast 74% zgodziło się, że Hollywood nie powinno mieć możliwości zastępowania pisarzy narzędziami sztucznej inteligencji.

Liczby te w pewnym stopniu łagodzą wszelkie sugestie studia, że ​​społeczeństwo ma mało czasu na to, aby strajkujące związki zawodowe przeszkadzały im w rozrywce.

Dzieje się tak pomimo całkowitego zamknięcia większości produkcji od początku strajku. Wiele nocnych talk show w USA utknęło w martwym punkcie, ponieważ opierają się na dziennikarzach codziennych. Produkcja scenariuszy takich jak „Stranger Things” Netflixa, „The Last of Us” HBO i „Yellowjackets” Showtime również została wstrzymana.

Obszernie omawialiśmy wpływ strajków na nadchodzące filmy. Wiele z obecnie wstrzymanych filmów to długo oczekiwane kontynuacje ostatnich hitów kinowych, takich jak Wydma: część druga, Szybki X, część 2I Spider-Man: Poza Spider-Versem.

Jordan Strauss/Inwizja
Kerry Washington przemawia na wiecu związkowym z okazji Dnia Solidarności we wtorek, 22 sierpnia 2023 r.

Według doniesień strajki kosztowały gospodarkę Kalifornii 3 miliardy dolarów, odkąd WGA zawiesiła działania na początku maja.

Podczas dużego wiecu przed Disney Studios w Burbank w Kalifornii członkowie obu związków wyrazili swoje niezadowolenie z zaistniałej sytuacji. „Śmierć tych studiów, które twierdzą, że nie stać ich na opłacenie swoich pracowników po tym, jak zarobią miliardy, jest całkowicie absurdalna” – powiedziała zebranym Yvonne Wheeler, przewodnicząca Federacji Pracy hrabstwa Los Angeles. Dodała, że ​​atakuje dyrektora generalnego Disneya, który stał się celem strajkujących. „Ale pomimo pieniędzy nie mogą kupić tego rodzaju solidarności. Powiedz to Bobowi Igerowi.

„Zasługujemy na godne wynagrodzenie. Zasługujemy na dostęp do opieki zdrowotnej. Zasługujemy na to, by być wolni od maszyn udających nas” – powiedział Washington. „Marzenie o byciu pracującym artystą i zarabianiu na życie robiąc to, co chcemy, nie powinno być niemożliwe” – także aktor „Skandalu” Kerry Washington powiedział na wiecu.