O nas
Kontakt

Wielka Brytania dąży do zacieśnienia współpracy z UE w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i zerowej emisji netto

Laura Kowalczyk

A wind farm off Hartlepool on England

Nowy premier Keir Starmer obiecał „zresetować” stosunki z UE po stwierdzeniu, że umowa o brexicie była „nieudana”

Minister klimatu Wielkiej Brytanii Kerry McCarthy zobowiązał się do odbudowy współpracy z Europą w zakresie energii i zmian klimatu po spotkaniu z komisarz UE Kadri Simson w Norwegii.

Uczestnicząc w konferencji Offshore North Seas Conference w norweskim Stavanger, McCarthy wykorzystała swoją pierwszą podróż zagraniczną, aby spotkać się z inwestorami w dziedzinie energii wiatrowej, wodoru i technologii wychwytywania dwutlenku węgla – na których nowy rząd Wielkiej Brytanii opiera swoje plany, aby osiągnąć swój cel dekarbonizacji systemu elektroenergetycznego do 2030 r.

Celem, zgodnie z oświadczeniem jej departamentu, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo energetyczne i zerowe emisje netto, jest uczynienie z Wielkiej Brytanii – będącej już europejskim liderem w dziedzinie energetyki wiatrowej na morzu – „globalnego lidera w dziedzinie energii i klimatu”.

Innym celem jest „trwałe usunięcie (prezydenta Rosji Władimira) Putina z rynku energetycznego” – podał rząd w oświadczeniu.

Po spotkaniach z Simsonem, ministrami z Norwegii i Niemiec oraz liderami biznesu McCarthy mówił o „wyścigu z czasem” w walce z kryzysem klimatycznym.

„Jestem zdecydowana, że ​​Wielka Brytania będzie przewodzić na froncie, a nasi partnerzy z UE, Niemiec i Norwegii mają takie same ambicje, współpracując i działając pilnie, aby zapewnić przyszłość przyszłym pokoleniom” – powiedziała.

Simson, odpowiedzialna za politykę energetyczną w organie wykonawczym UE, stwierdziła, że ​​jej spotkanie było „konstruktywne”, zauważając w mediach społecznościowych, że poruszono na nim kwestie energetyki jądrowej, a także wspierania odnawialnych źródeł energii na północnych morzach Europy.

„Ostatnie kilka lat pokazało, jak ważni są wiarygodni partnerzy w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego dla Europy” – powiedziała później w oświadczeniu. „Nasze spotkanie pokazuje, że obie strony są chętne do silnej współpracy, która jest również niezbędna do realizacji globalnej transformacji energetycznej”.

Spotkanie odbyło się w czasie, gdy premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer podróżował do Berlina i Paryża w ramach misji „zresetowania” stosunków z UE. Podróż ta zaowocowała porozumieniem o zawarciu dwustronnego traktatu z Niemcami do końca roku.

Komisja Europejska oświadczyła dziś, że jest „za wzmocnieniem relacji ze Zjednoczonym Królestwem w kwestiach wspólnego zainteresowania”. Rzecznik Komisji odmówił wyjaśnienia, czy w Norwegii omawiano jakieś konkretne projekty lub umowy o współpracy w dziedzinie energetyki.

Wielka Brytania opuściła rynek energetyczny UE w 2021 r., ale jest połączona z europejskim systemem energetycznym za pośrednictwem licznych podmorskich interkonektorów gazowych i elektroenergetycznych, a działania mające na celu zacieśnienie współpracy Wielkiej Brytanii i UE w zakresie odnawialnych źródeł energii podjęte po Brexicie mają miejsce jeszcze przed miażdżącym zwycięstwem Partii Pracy w wyborach w ubiegłym miesiącu.

Poprzedni rząd konserwatywny podpisał w 2022 r. protokół ustaleń z platformą współpracy energetycznej na Morzu Północnym UE, grupą obywateli państw nadmorskich, którzy zamierzają wspólnie rozwijać morskie sieci przesyłowe energii wiatrowej i energii elektrycznej.

Norwegia, która jest częścią wewnętrznego rynku energii UE poprzez członkostwo w Europejskim Obszarze Gospodarczym, również wykorzystała konferencję w Stavanger do obrony swojej kontrowersyjnej decyzji o rozpoczęciu poszukiwań kluczowych surowców niezbędnych do transformacji energetycznej na swoich wodach.