O nas
Kontakt

Wielka Brytania po raz pierwszy wykryła nowy szczep „świńskiej grypy” u człowieka

Laura Kowalczyk

Wielka Brytania po raz pierwszy wykryła nowy szczep „świńskiej grypy” u człowieka

Władze Wielkiej Brytanii poinformowały, że wykryły nowy szczep świńskiej grypy u człowieka.

W Wielkiej Brytanii wykryto nowy szczep świńskiej grypy u człowieka – podała brytyjska agencja ds. bezpieczeństwa zdrowia.

Szczep grypy A (H1N2)v jest podobny do wirusów krążących obecnie u świń w Wielkiej Brytanii, ale różni się od niedawnych przypadków wirusa u ludzi.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) podała, że ​​osoba zakażona tym szczepem grypy przeszła łagodną chorobę i w pełni wyzdrowiała.

Przypadek wykryto w ramach rutynowego nadzoru nad grypą, ale źródło zakażenia pozostaje w toku badania.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wirusy grypy typu A występują u wielu gatunków zwierząt, ale mogą powodować globalne pandemie.

Czynniki ryzyka świńskiej grypy obejmują kontakt ze świniami lub z ich środowiskiem.

„Dotychczasowe sekwencjonowanie wskazuje na pewne różnice genetyczne w stosunku do poprzednich wirusów świńskiej grypy, które przedostały się na ludzi” – powiedział Punam Mangtani, profesor epidemiologii w London School of Hygiene & Tropical Medicine.

„Wychwytywanie takich wirusów jest zjawiskiem niezwykłym, dlatego należy sprawdzić kontakty i usprawnić nadzór na tym obszarze, aby sprawdzić, czy jest więcej przypadków”.

Zgłaszanie przypadków świńskiej grypy

„Wiemy, że niektóre choroby zwierząt mogą zostać przeniesione na ludzi – dlatego tak ważne są wysokie standardy zdrowia, dobrostanu i bezpieczeństwa biologicznego zwierząt” – stwierdziła w oświadczeniu Christine Middlemiss, główny lekarz weterynarii Wielkiej Brytanii.

„Dzięki naszym systemom nadzoru zwierząt i ludzi współpracujemy, aby chronić wszystkich… Hodowcy świń muszą również natychmiast zgłaszać lokalnemu weterynarzowi wszelkie podejrzenia świńskiej grypy w swoich stadach” – dodała.

Według UKHSA od 2005 r. na całym świecie odnotowano łącznie 50 przypadków grypy A(H1N2)v u ludzi, ale żaden z nich nie jest „genetycznie spokrewniony z tym szczepem”.

Pandemię w 2009 r. wywołał wirus grypy A(H1N1), wcześniej określany jako „świńska grypa”. Obecnie jest to wirus sezonowy zawarty w szczepionkach przeciw grypie.

Niedawna analiza wirusa H1N1 2009 wykazała, że ​​od czasu pandemii wirus ten przenosił się również z ludzi na świnie prawie 400 razy.