O nas
Kontakt

Władze francuskie badają pensję szefa igrzysk olimpijskich Estangueta

Laura Kowalczyk

Paris 2024 Olympics Organizing Committee President Tony Estanguet. Monday, July 17, 2023 in Paris.

Ponieważ do igrzysk w Paryżu w 2024 r. pozostało zaledwie kilka miesięcy, pojawiły się pytania dotyczące wynagrodzenia głównego organizatora.

Główny organizator Igrzysk Olimpijskich w Paryżu Tony Estanguet ma zostać zbadany na sześć miesięcy przed rozpoczęciem igrzysk.

Wynika z doniesienia prasowego, że Estanguet zamiast pobierać pensję, korzysta z własnej firmy, co miesiąc wystawia rachunki komitetowi organizacyjnemu.

Estanguet powiedział, że „nie decyduje o swoim wynagrodzeniu ani jego strukturze”.

Komitet organizacyjny Igrzysk Olimpijskich w Paryżu wyraził zdziwienie tą wiadomością, twierdząc, że śledczy nie skontaktowali się z nim ani nie mogą potwierdzić, że dochodzenie jest w toku

Jako prezes Estanguet nie posiada statutu pracowniczego w komitecie organizacyjnym i co miesiąc wystawia faktury za swoje usługi.

Pod koniec pierwszego posiedzenia zarządu komitet organizacyjny igrzysk w 2024 r. ustalił jego roczne wynagrodzenie na 270 000 euro brutto w 2018 r. Uzgodniono, że były trzykrotny mistrz olimpijski w kajakarstwie otrzyma ewentualne dodatkowe premie motywacyjne w wysokości nieprzekraczającej 20% jego rocznego wynagrodzenia na podstawie kryteriów wyników.

Organizatorzy powiedzieli we wtorek reporterom, że wynagrodzenie Estangueta – które nie wzrasta od 2018 r. – nie jest ograniczone przez prawo francuskie, a jego dochód został ustalony na podstawie opinii komisji „składającej się z niezależnych ekspertów, których rolą jest zapewnienie stosowności naszych politykę wynagrodzeń.”

Organizatorzy poinformowali również, że warunki płatności Estanguet zostały zatwierdzone przez francuski organ Ogólnej Kontroli Gospodarczej i Finansowej po konsultacjach z głównym organem zajmującym się pobieraniem i dystrybucją składek na ubezpieczenie społeczne.

„Wszystkie faktury związane z tym wynagrodzeniem podlegają corocznemu audytowi niezależnej komórki audytu wewnętrznego komitetu organizacyjnego oraz kontroli komisji ds. wynagrodzeń” – poinformowali organizatorzy igrzysk.

„Środki te nie są narzucone prawnie, ale odpowiadają podejściu opartemu na dobrowolnej przejrzystości. Zgodnie z podejściem, jakie zawsze przyjmowaliśmy wobec wszystkich organów nadzoru, „Paryż 2024” jest gotowy odpowiedzieć na pytania dotyczące jego zarządzania”.

Śledztwo w sprawie wynagrodzenia Estangueta jest następstwem innych dochodzeń prowadzonych przez prokuratorów finansowych przeciwko komitetowi organizacyjnemu Igrzysk.

W październiku organizatorzy poinformowali, że do ich siedziby ponownie odwiedzili francuscy prokuratorzy finansowi, badający podejrzenia faworyzowania, konfliktu interesów i niewłaściwego wykorzystania środków przy udzielaniu zamówień.

Pierwszą przeszukanie siedziby przeprowadzono w czerwcu.

Śledczy finansowi skupili się na około 20 z setek umów biznesowych podpisanych przez organizatorów igrzysk olimpijskich, którzy starali się przygotować stolicę Francji na 10 500 sportowców i miliony widzów.