O nas
Kontakt

Władze twierdzą, że lekkoatleta Oscar Pistorius zwolniony z więzienia

Laura Kowalczyk

Oscar Pistorius.

Pistorius odsiedział prawie dziewięć lat z 13 lat i pięciu miesięcy wyroku za morderstwo za zabicie dziewczyny Reevy Steenkamp w Walentynki 2013 roku.

Departament Więziennictwa Republiki Południowej Afryki poinformował w piątek, że południowoafrykański sportowiec Oscar Pistorius został warunkowo zwolniony z więzienia.

Jest teraz w domu.

Departament nie podał więcej szczegółów na temat uwolnienia Pistoriusa, które ogłoszono około 8:30 czasu lokalnego.

Światowej sławy biegacz olimpijski, który doznał podwójnej amputacji, został zwolniony z zakładu karnego Atteridgeville w stolicy Republiki Południowej Afryki, Pretorii.

Pistorius odsiedział prawie dziewięć lat z 13 lat i pięciu miesięcy wyroku za morderstwo za zabicie swojej dziewczyny Reevy Steenkamp w Walentynki 2013 roku.

W listopadzie otrzymał zgodę na warunkowe zwolnienie.

Poważni przestępcy w Republice Południowej Afryki mogą ubiegać się o zwolnienie warunkowe po odbyciu co najmniej połowy kary.

Oczekuje się, że 37-latek początkowo będzie mieszkał w rezydencji wuja w ekskluzywnej dzielnicy Waterkloof na przedmieściach Pretorii, gdzie mieszkał podczas procesu o morderstwo, a także przebywał w areszcie domowym w latach 2015–2016.

Ekipy telewizyjne, fotografowie i reporterzy zebrali się przed ośrodkiem poprawczym, w którym przetrzymywany był Pistorius, przed szóstą rano czasu lokalnego, mając nadzieję, że uda im się choć przez chwilę rzucić okiem na zhańbioną gwiazdę sportu.

Urzędnicy Departamentu Więziennictwa Republiki Południowej Afryki powiedzieli wcześniej, że nie ogłoszą godziny jego zwolnienia, wskazując, że chcą trzymać go z dala od medialnej burzy.

Pistorius wzbudził duże zainteresowanie mediów, odkąd 14 lutego 2013 r. kilka razy zastrzelił dziewczynę Steenkamp przez drzwi toalety w swoim domu.

„Czy Reeva doczekała się sprawiedliwości? Czy Oskar odsiedział wystarczająco dużo czasu? Nigdy nie będzie sprawiedliwości, jeśli twoja ukochana osoba nigdy nie wróci, a żaden odbyty czas nie przywróci Reevy powrotu” – stwierdziła June, matka Steenkampa w oświadczeniu po ogłoszeniu, że Pistorius zostanie zwolniony warunkowo.

„My, którzy pozostajemy w tyle, odsiadujemy dożywocie”.