O nas
Kontakt

Włoch może odzyskać władzę w sparaliżowanej ręce po transferze nerwu ze stopy

Laura Kowalczyk

Canva

Po raz pierwszy lekarze wykorzystali nerw przeznaczony do kontrolowania jednej części ciała w nadziei, że będzie w stanie kontrolować inną.

Włoch może odzyskać władzę w sparaliżowanej ręce po operacji w szpitalu w Turynie, w której wykorzystano nerwy z częściowo amputowanej nogi.

Marcello Gaviglio, 55-letni pracownik służby zdrowia, pięć miesięcy temu po poważnym wypadku drogowym stracił władzę w obu rękach i musiał amputować lewą nogę.

Jechał do pracy na motorowerze, kiedy został potrącony przez motocykl, który nie zatrzymał się na czerwonym świetle, w wyniku czego doznał urazu splotu ramiennego – sieci nerwów w ramieniu przenoszących sygnały ruchowe i czuciowe z rdzenia kręgowego do ramion i dłoni – i lewej nogi.

Po amputacji lewej nogi nerw kulszowy sterujący lewą stopą nie był już potrzebny, więc chirurdzy zdecydowali, że można go przenieść w okolicę barku Gaviglio. Pionierska operacja została pomyślnie przeprowadzona 21 grudnia.

„To pierwszy przypadek przeniesienia elementu nerwu kulszowego do splotu ramiennego” – powiedział Reuterowi Paolo Titolo, jeden z mikrochirurgów i neurochirurgów biorących udział w operacji Gaviglio.

Jak wynika z komunikatu prasowego Azienda Ospedaliero-Universitaria Città della Salute e della Scienza di Torino, miejskiej służby zdrowia, operacja była wynikiem czterech lat intensywnych badań. Całość trwała w sumie 12 godzin.

Chirurdzy przenieśli część nerwu kulszowego do splotu ramiennego pacjenta.
Chirurdzy przenieśli część nerwu kulszowego do splotu ramiennego pacjenta.

Chociaż Gaviglio nadal nie może posługiwać się ręką, Titolo powiedział włoskim mediom, że jest optymistą co do tego, że pacjent powoli odzyskuje kontrolę nad ręką. Pracownik służby zdrowia będzie teraz przechodził pięciomiesięczną opiekę pooperacyjną.

Według chirurgów Gaviglio musiałby najpierw spróbować poruszyć ręką, myśląc o swojej (duchowej) stopie, a dopiero potem być może będzie w stanie poruszać ręką, myśląc wyłącznie o swojej dłoni. Titolo powiedział włoskim mediom, że ludzki mózg ma wspaniałe zdolności adaptacyjne.

Jeśli operacja się powiedzie, będzie to pierwszy przypadek wykorzystania nerwu normalnie kontrolującego jedną część ciała do kontrolowania innej części ciała.

„Uważamy, że jest to pionierska operacja, ponieważ jeśli zadziała, oznacza to, że plastyczność mózgu może również kontrolować inne części ciała, czego się nie spodziewaliśmy, a także otwiera nowe pola w badaniach neurologicznych” – powiedział Titolo.