O nas
Kontakt

Wojna na Ukrainie: Dwie osoby zginęły, gdy Rosja kontynuuje ataki na południe i wschód

Laura Kowalczyk

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy answers media questions during his press conference in Kyiv, Ukraine, Sunday Feb. 25, 2024.

Najnowsze aktualizacje z wojny na Ukrainie.

Ostrzał w mieście Kostiantiówka

Co najmniej dwóch cywilów zginęło, a ośmiu innych zostało rannych w niedzielę w obwodach zaporoskim i chersońskim, gdy rosyjski ostrzał i ataki rakietowe nadal bombardowały południe i wschód Ukrainy.

Według szefa miejskiej administracji wojskowej kobieta została ranna, a dworzec kolejowy zamienił się w dymiące ruiny w wyniku ciężkiego ostrzału we wschodnim mieście Kostiantynówka.

Ukraiński nadawca publiczny Suspilne powołał się na informację lokalnej policji, że w wyniku strajków uszkodzona została także cerkiew, kilkanaście budynków mieszkalnych i kilkadziesiąt sklepów, poczta, szkoły i urzędy samorządów.

Tymczasem gen. Oleksandr Tarnawski, który dowodzi siłami ukraińskimi walczącymi w rejonie Adwijówki, strategicznego miasta zdobytego w tym miesiącu przez Moskwę, powiedział w niedzielę, że jego wojska wycofały się z dużej części zachodnich przedmieść miasta Łastoczkine.

Niektóre ukraińskie media podały w sobotę, że wojska rosyjskie zajęły Łastoczkine, ale nie było oficjalnego potwierdzenia z Kijowa, a sytuacja na polu bitwy wydawała się płynna.

Wyznaczony przez Kreml szef administracyjny zamieścił materiał filmowy z miasta – największe zwycięstwo Rosji na polu bitwy od czasu walki o Bachmuta.

Zełenski potwierdza, że ​​trzeci rok wojny będzie decydujący

Prezydent Wołodymyr Zełenski przemawiając na forum „Ukraina. Rok 2024” w Kijowie potwierdził plany zorganizowania w Szwajcarii w 2024 r. międzynarodowego szczytu pokojowego w celu rozwiązania zaostrzonych przez wojnę kwestii, takich jak bezpieczeństwo nuklearne czy żywnościowe.

Następnie nastąpi potencjalne zaproszenie przedstawicieli Rosji do udziału w drugim szczycie w dalszej części roku. Zełenski powiedział jednak, że Ukraina nie podporządkuje się planowi pokojowemu, który nie służy jej interesom, i odrzucił pomysł bezpośrednich negocjacji.

„Czy można rozmawiać z człowiekiem, który zabija swoich przeciwników?” Zełenski powiedział, odnosząc się do prezydenta Rosji Władimira Putina. „Zaoferujemy platformę, na której będzie mógł zgodzić się, że przegrał tę wojnę i że była to pomyłka”.

Zełenski mówił także o trwających walkach w północno-wschodniej Ukrainie, gdzie w ostatnich miesiącach nasilił się konflikt na linii frontu. Powiedział, że Moskwa używa ciężkiego ognia artyleryjskiego, aby wywrzeć presję na siły ukraińskie w kierunku Charkowa i Kupiańska.

Jednak jego przemówienie pozostało wyzywające. „Czy Ukraina przegra w tej wojnie? Jestem pewien, że tak się nie stanie. Nasz najtrudniejszy moment miał miejsce 24 lutego dwa lata temu. Nie mamy innego wyjścia, jak tylko wygrać. (…) Jeśli Ukraina przegra, nie będzie nas. Nie chcemy takiego zakończenia tej walki o nasze życie.”

Przemawiając na tym samym forum Minister Obrony Rustem Umerow powiedział, że zachodni sojusznicy w dalszym ciągu muszą wywiązać się ze swoich zobowiązań, jeśli Ukraina ma mieć jakąkolwiek szansę na przeciwstawienie się Rosji.

„Patrzymy na wroga: jego gospodarka wynosi prawie 2 biliony dolarów” – powiedział, dodając, że wykorzystuje on na wojnę do 15% oficjalnych i nieoficjalnych środków budżetowych, co stanowi ponad 150 miliardów dolarów. Stwierdził, że zawsze, gdy zobowiązanie nie zostanie zrealizowane, nie dotrzemy na czas, „tracimy ludzi, tracimy terytoria”.

Podczas konferencji prasowej po niedzielnym forum Zełenski powiedział, że cztery brygady nie wzięły udziału w kontrofensywie kraju przeciwko siłom rosyjskim, ponieważ nie otrzymały oczekiwanego sprzętu.

„Wyobrażasz sobie liczbę gości, którzy walczyliby, a którzy nie mogli? Ci, którzy musieli siedzieć i czekać na sprzęt, którego nigdy nie otrzymali?