O nas
Kontakt

Wojna na Ukrainie: Wielka Brytania dostarczy Ukrainie 10 tys. dronów jako zwolniony dowódca, który ma zostać nowym ambasadorem

Laura Kowalczyk

A new released Sea Baby drone "Avdiivka" rides on the water during the presentation by Ukraine

Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.

Wielka Brytania dostarczy Ukrainie 10 000 dronów

Rząd brytyjski powiedział w czwartek, że dostarczy Ukrainie 10 000 dronów w ramach dalszej walki z rosyjską inwazją.

Oświadczenie ogłosił sekretarz obrony Grant Shapps podczas wizyty w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Zastaw odpowiada nowej inwestycji o wartości 125 milionów funtów (146,3 miliona euro) oprócz 200 milionów funtów (234,2 miliona euro), które wcześniej przeznaczono na drony.

Dostarczona broń obejmie 1000 jednokierunkowych dronów szturmowych i modeli atakujących statki.

„Siły Zbrojne Ukrainy wykorzystują broń ofiarowaną przez Wielką Brytanię z bezprecedensowym skutkiem, aby pomóc w zniszczeniu prawie 30% rosyjskiej Floty Czarnomorskiej” – powiedział Shapps.

Zełenski ogłosił także w czwartek, że nowym ambasadorem Kijowa w Londynie zostanie odwołany ukraiński dowódca Walerij Załużnyj.

„Nasz sojusz z Wielką Brytanią powinien jedynie się wzmocnić” – powiedział Zełenski.

Prezydent odsunął Załużnego ze stanowiska naczelnego dowódcy ukraińskiej armii w ramach wstrząsu mającego na celu ponowne ożywienie konfliktu, który dla wielu utknął w martwym punkcie od lata ubiegłego roku.

Zełenski z wizytą w Turcji

Prezydent Ukrainy uda się w piątek z wizytą do Turcji, gdzie spotka się ze swoim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Oczekuje się, że obaj przywódcy omówią konflikt na Ukrainie, Inicjatywę Zbożową Morza Czarnego – umowę, w której pośredniczeniu Turcja pomogła – oraz stosunki dwustronne.

Nowy dekret dla ukraińskich poborowych

Zełenski wydał dekret wzywający do przeniesienia do rezerwy w ciągu najbliższych dwóch miesięcy poborowych, którzy służyli w ponad dwuletniej wojnie z Rosją.

Poborowi nie zostaną powołani ponownie przez 12 miesięcy.

Biden cytuje Ukrainę w orędziu o stanie Unii

W swoim wczorajszym orędziu o stanie Unii Joe Biden argumentował, że demokracja w USA jest zagrożona jak nigdy dotąd od wojny secesyjnej, sygnalizując wyraźną linię ataku, którego użyje przeciwko Donaldowi Trumpowi w tegorocznych wyborach, podczas gdy nalegając również, aby pomoc została przekazana Ukrainie.

Skrytykował Trumpa, którego nazywał jedynie „moim poprzednikiem”, za zapewnienie, że prezydent Rosji Władimir Putin może „zrobić, co mu się podoba” w stosunku do sojuszników z NATO, i błagał Kongres o przyznanie dodatkowej pomocy dla Ukrainy.

Przemawiając z wigorem, którego według jego zwolenników brakowało, Biden stworzył kontrast między swoim internacjonalistycznym poglądem na świat a coraz bardziej izolacjonistycznym nastawieniem Trumpa.

Inne główne państwa NATO w coraz większym stopniu skupiają się na sposobach wzmocnienia wsparcia sojuszu dla Ukrainy na wypadek reelekcji Trumpa i osłabienia wsparcia USA dla kontrofensywy.