O nas
Kontakt

Wojna na Ukrainie: Zełenski spotyka się z tureckim FM, Rosja zestrzeliła 42 drony w związku z roszczeniami na Krymie, amerykańskie szkolenie F-16

Laura Kowalczyk

Wojna na Ukrainie: Zełenski spotyka się z tureckim FM, Rosja zestrzeliła 42 drony w związku z roszczeniami na Krymie, amerykańskie szkolenie F-16

Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.

Tureckie FMspotyka się z Zełenskim w Kijowie

Obydwa kraje ogłosiły, że minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan spotkał się w piątek z prezydentem Ukrainy w ramach rzadkiej wizyty.

Wołodymyr Zełenski potwierdził spotkanie w Telegramie, mówiąc, że wspomniał o „zagrożeniach, jakie stwarza rosyjska blokada korytarza zbożowego na Morzu Czarnym”.

Rosja wycofała się w lipcu z porozumienia, które pomimo walk umożliwiło Ukrainie eksport drogą morską milionów ton zbóż.

W ostatnich tygodniach Moskwa przeprowadziła serię ataków na ukraińską infrastrukturę portową w Odessie i na Dunaju, ograniczając zdolność Kijowa do wysyłania plonów za granicę.

Ukraina szuka partnerów do zwiększenia eksportu, w tym przez Morze Czarne, pomimo nowo przywróconej rosyjskiej blokady.

Kijów rzucił niedawno Moskwie wyzwanie w postaci rejsu statku towarowego pływającego pod banderą Hongkongu, który pomimo gróźb nie został zaatakowany przez Rosję.

Ostatnio na Morzu Czarnym odnotowano kilka ataków Ukrainy na rosyjskie statki, w tym na tankowiec.

Turcja od dawna pełni rolę mediatora między dwiema walczącymi stronami, pomagając w negocjowaniu porozumienia zbożowego, później porzuconego przez Rosję.

Stosunki między Ankarą a Moskwą stały się napięte po przekazaniu przez Turcję Ukrainie dowódców ultranacjonalistycznego pułku Azow.

Niemniej jednak prezydent Rosji Władimir Putin zwrócił się w sierpniu do Ankary o wsparcie w eksporcie zbóż pochodzących z imponujących zbiorów w Rosji, obecnie utrudnionych z powodu zachodnich sankcji.

Rosja twierdzi, że zestrzeliła dziesiątki ukraińskich dronów

W piątek rano Moskwa twierdziła, że ​​zestrzeliła 42 ukraińskie drony na Krymie, opisując masowy atak na nielegalnie zaanektowany półwysep.

Oświadczenie to nadeszło dzień po tym, jak Kijów poinformował, że przeprowadził rzadką operację komandosów mającą na celu wylądowanie żołnierzy na ziemi krymskiej, zatknięcie ukraińskiej flagi i spowodowanie ofiar wśród rosyjskich sił okupacyjnych.

„Dziewięć dronów zostało zniszczonych w wyniku pożaru nad terytorium Republiki Krymu. 33 drony zostały zneutralizowane za pomocą środków walki elektronicznej i rozbiły się, nie trafiając w (swój) cel” – podało w Telegramie rosyjskie ministerstwo obrony.

Ministerstwo nie przekazało żadnych informacji o ewentualnych szkodach i ofiarach w wyniku zniszczenia urządzeń.

Gubernator Sewastopola poinformował wcześniej, że kilka samolotów zostało zestrzelonych „w rejonie przylądka Chersonese” w południowo-zachodniej części półwyspu, około 10 km od Sewastopola, macierzystego portu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Służby ratunkowe poinformowały, że „nie ma żadnych uszkodzeń infrastruktury cywilnej” – oznajmił gubernator.

Od rozpoczęcia ofensywy na Ukrainę w lutym 2022 roku Krym jest regularnym celem ataków dronów powietrznych i morskich.

Pod koniec lipca Moskwa zestrzeliła 25 takich dronów wycelowanych w półwysep, nie powodując żadnych ofiar. W połowie lipca ten sam los spotkał dwudziestu ośmiu innych.

Ukraińscy piloci na szkoleniu

Według Waszyngtonu ukraińscy piloci rozpoczną od września szkolenie na latanie na samolotach F-16 w USA.

Biały Dom podał w oświadczeniu, że podczas rozmowy telefonicznej prezydent USA Joe Biden i jego ukraiński odpowiednik Wołodymyr Zełenski mówili także o „zapewnieniu innym krajom szybkiej zgody na transfer samolotów F-16 na Ukrainę po zakończeniu szkolenia”.

Wcześniej w czwartek Norwegia ogłosiła, że ​​będzie trzecim krajem, po Danii i Holandii, który dostarczy Ukrainie egzemplarze tego samolotu zaprojektowanego w USA.