O nas
Kontakt

Dziesiątki reniferów zginęło podczas przekraczania granicy z Rosją, gdy Norwegia naprawia płot arktyczny

Laura Kowalczyk

Dziesiątki reniferów zginęło podczas przekraczania granicy z Rosją, gdy Norwegia naprawia płot arktyczny

Norwegia ma nadzieję zaoszczędzić pieniądze Rosji dzięki naprawie ogrodzenia o wartości 500 000 euro, które ma powstrzymać stada reniferów Lapończyków przed przekraczaniem granicy.

Norwegia odbudowuje zrujnowany płot dla reniferów wzdłuż swojej granicy z Rosją w Arktyce, aby zapobiec przedostawaniu się zwierząt do sąsiedniego kraju. Są to kosztowne spacery dla Oslo, które musi zrekompensować Moskwie utratę użytków zielonych.

Według norweskich urzędników do tej pory 42 renifery przybyły do ​​Rosji w poszukiwaniu lepszych pastwisk i pastwisk.

Bariera dla reniferów na granicy norwesko-rosyjskiej rozciąga się na 150 kilometrów i pochodzi z 1954 roku. Norweska Agencja Rolnictwa podała, że ​​zastąpiony zostanie odcinek o długości około 7 kilometrów między norweskimi miastami Hamborgvatnet i Storskog.

Agencja podała, że ​​budowa, której koszt wyniesie 3,7 mln koron (około 496 000 euro), ma zostać ukończona 1 października.

Jak drogie są przeprawy z reniferami do Norwegii?

HT Gjerde Finnmark/AP
Ludzie pracują przy budowie nowego płotu wzdłuż granicy z Rosją, niedaleko Storskog, Norwegia, 23 sierpnia 2023 r.

Praca ta stanowi jednak wyzwanie, ponieważ pracownicy muszą przebywać po norweskiej stronie granicy „przez cały czas” podczas budowy, „co czyni tę pracę wyjątkowo wymagającą” – powiedział Magnar Evertsen z agencji. Jeżeli pracownik wjechałby na terytorium Rosji bez rosyjskiej wizy, byłoby to równoznaczne z nielegalnym wjazdem.

Przeprawy dla reniferów powodują dodatkową biurokrację. Agencja podała, że ​​Rosja przesłała dwa wnioski o odszkodowania.

Jedna z nich dotyczy kwoty prawie 50 000 koron (6700 euro) za renifera, który przybył do Rosji, aby wypasać się w rozległym rezerwacie przyrody Pasvik Zapovednik w rosyjskim obwodzie murmańskim. Drugie roszczenie dotyczy kwoty ryczałtowej w łącznej wysokości prawie 47 milionów koron (około 6,3 miliona euro) za dni, w których zwierzęta pasły się w parku, który obejmuje głównie jeziora, rzeki, lasy i tereny bagienne.

Agencja podała, że ​​spośród 42 zwierząt, które w tym roku przybyły do ​​Rosji, 40 zostało przywiezionych z powrotem do Norwegii, a pozostałe dwa mają wkrótce wrócić.

Dlaczego renifery zostały zabite za przeprawę?

HT Gjerde Finnmark/AP
Mężczyzna pracuje przy budowie nowego płotu wzdłuż granicy z Rosją, niedaleko Storskog w Norwegii.

Evertsen powiedział, że zwrócone zwierzęta zostały już poddane ubojowi w obawie, że mogą wrócić do Rosji. Norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności może zażądać zniszczenia tusz ze względów bezpieczeństwa – stwierdził organ rządowy w oświadczeniu.

Renifery są hodowane przez rdzennych mieszkańców Samów w środkowej i arktycznej Norwegii. Uważa się, że Lapończycy, dawniej znani jako Lapończycy, przybyli z Azji Środkowej i osiedlili się ze swoimi stadami reniferów w Arktyce Europy około 9 000 lat temu.

Tradycyjnie zamieszkują Laponię, która rozciąga się od północnej części Norwegii, przez Szwecję i Finlandię, aż po Rosję. W całym regionie Arktyki większość mieszka po norweskiej stronie granicy.