O nas
Kontakt

Wojna w Izraelu z Hamasem: Trzej uzbrojeni mężczyźni otwierają ogień na Zachodnim Brzegu, nowe próby porozumienia o zawieszeniu broni

Laura Kowalczyk

Israeli security forces examine the scene of a shooting attack near the West Bank settlement of Maale Adumim, Thursday, Feb. 22, 2024.

Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny w Izraelu z Hamasem.

Atak z użyciem broni na Zachodnim Brzegu

Według izraelskiej policji w czwartek wczesnym rankiem trzech uzbrojonych mężczyzn otworzyło ogień do drogi w pobliżu punktu kontrolnego na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu, zabijając jednego Izraelczyka i raniąc co najmniej ośmiu.

Do ataku doszło około godziny 7:30 czasu lokalnego. Działające na miejscu siły bezpieczeństwa zabiły dwóch uzbrojonych mężczyzn, a trzeciego odnaleziono podczas przeszukania okolicy i zatrzymano.

Izraelskie siły bezpieczeństwa i członkowie służb ratowniczych Zaka niosą ciało z miejsca strzelaniny w pobliżu osady Maale Adumim na Zachodnim Brzegu, czwartek, 22 lutego.
Izraelskie siły bezpieczeństwa i członkowie służb ratowniczych Zaka niosą ciało z miejsca strzelaniny w pobliżu osady Maale Adumim na Zachodnim Brzegu, czwartek, 22 lutego.

Nowe próby zawieszenia broni w Gazie

Obecnie trwają nowe próby osiągnięcia porozumienia o zawieszeniu broni w Gazie, powiedział późnym wieczorem w środę Benny Gantz, członek izraelskiego Gabinetu Wojennego.

„Wstępne sygnały wskazują na możliwość posunięcia się naprzód” – powiedział były szef wojskowy i minister obrony.

Jednak pomimo obiecującego oświadczenia Gantz dodał, że Izrael rozpocznie ofensywę lądową na Rafah podczas nadchodzącego świętego miesiąca muzułmanów, Ramadanu, jeśli Hamas nie zgodzi się na uwolnienie pozostałych izraelskich zakładników w Gazie.

Atak na miasto Rafah na południu, w którym według szacunków przebywa obecnie 1,5 miliona Palestyńczyków – z których wielu uciekło ze swoich domów w Gazie po rozpoczęciu wojny izraelskiej – byłby druzgocący dla ludności cywilnej.

Kilku kluczowych międzynarodowych sojuszników Izraela ostrzegło, że mogą poważnie ograniczyć swoje wsparcie, jeśli dojdzie do ofensywy.

W nocy i w środę w izraelskich atakach w Strefie Gazy zginęło co najmniej 67 Palestyńczyków, w tym na obszarach, gdzie cywilom nakazano szukać schronienia.

Wojna rozpoczęła się 7 października, gdy bojownicy pod wodzą Hamasu wtargnęli do południowego Izraela, zabijając około 1200 osób i biorąc około 250 zakładników.

Uważa się, że około jedna czwarta z około 130 nadal przetrzymywanych jeńców nie żyje. W odpowiedzi Izrael spustoszył znaczną część terytorium palestyńskiego. Ministerstwo Zdrowia Gazy szacuje, że zginęło ponad 29 000 Palestyńczyków.