O nas
Kontakt

Wolbachia: cudowny robak, który może zapobiec przenoszeniu gorączki denga przez komary

Laura Kowalczyk

Wolbachia: cudowny robak, który może zapobiec przenoszeniu gorączki denga przez komary

Honduras to kolejny kraj, który próbował pokonać tę chorobę tropikalną, wypuszczając hodowane w laboratorium komary zakażone tą bakterią.

Rząd Hondurasu ma wypuścić hodowane w laboratorium komary, które zostały celowo zakażone bakterią zapobiegającą rozprzestrzenianiu się gorączki denga.

Naukowcy rządowi będą współpracować z organizacją charytatywną Medecins sans Frontieres (MSF), aby ocenić skuteczność eksperymentu w zmniejszaniu liczby infekcji.

Chociaż komary nadal gryzą, ostatnie badania pokazują, że hodowane w laboratoriach komary walczą z niebezpieczną gorączką denga, którą normalnie rozprzestrzeniałyby.

Naukowcy twierdzą, że dotychczasowe badania wykazały, że komary zakażone określoną bakterią mogą nie być w stanie przenosić dengi.

Oznacza to, że nie mogą przenosić wirusa.

Komary w tym laboratorium zostały zakażone bakteriami, które mogą blokować ich zdolność do przenoszenia wirusów.

Bakteria, którą są zakażone, nazywa się Wolbachia.

Według naukowców jest to naturalnie występująca bakteria przenoszona przez 60 procent gatunków owadów, w tym muszki owocowe, ważki i ćmy.

Powodem, dla którego naukowcy są tak zainteresowani tą bakterią, jest to, że powstrzymuje ona rozwój i replikację wirusów wewnątrz komara Aedes.

Honduras podąża za przykładem Indonezji, Wietnamu, Brazylii i Australii, wypuszczając specjalnie hodowane komary.

Do tej pory na całym świecie powstało zaledwie kilka takich laboratoriów.

Światowy program zwalczania komarów (WMP) podaje, że owady zakażone Wolbachią zostały z powodzeniem rozmieszczone w dwunastu krajach.

Teraz komary przenoszące bakterie Wolbachia zostaną wypuszczone w dzielnicy Tegucigalpa w El Manchén.

Każdego roku lekarze w Hondurasie zgłaszają ponad 10 000 przypadków gorączki denga.

Wyniki indonezyjskiego badania opublikowane w New England Journal of Medicine (czerwiec 2021 r.) potwierdzają, że zarażenie komarów Wolbachią nie tylko zmniejszyło częstość występowania dengi o 77%, ale także drastycznie zmniejszyło liczbę osób, które normalnie wymagałyby leczenia szpitalnego spadła o 86%.

Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku odnotowuje się 390 milionów zakażeń wirusem dengi, a na całym świecie 3,9 miliarda ludzi jest zagrożonych infekcją. WHO twierdzi, że gorączka może być śmiertelna, ale większość ludzi wraca do zdrowia po dwóch tygodniach, jeśli przepisuje się paracetamol w celu uśmierzania bólu.