O nas
Kontakt

Wolniejszy niż oczekiwano spadek inflacji we Francji i Hiszpanii wstrząsa obligacjami

Laura Kowalczyk

Man shopping for food in Spain (file photo)

Stopa inflacji we Francji i Hiszpanii spadła w lutym mniej niż oczekiwano, co spowodowało wzrost rentowności obligacji rządowych, ponieważ rynki spodziewają się trudniejszej ścieżki do osiągnięcia celu EBC na poziomie 2%.

Lutowe dane o inflacji z Francji i Hiszpanii rzucają światło na krajobraz gospodarczy strefy euro, ujawniając mniejsze niż oczekiwano spowolnienie cen konsumpcyjnych, sygnalizując decydentom we Frankfurcie osiągnięcie celu. Pożądana stopa inflacji na poziomie 2% może okazać się trudniejsza niż początkowo oczekiwany.

We Francji wstępne dane wskazują na spadek rocznej stopy inflacji opartej na CPI z 3,1% w styczniu do 2,9% w lutym. Ekonomiści przewidywali jednak bardziej gwałtowny spadek, na poziomie 2,7% rocznie.

Jest to efektem wyhamowania cen artykułów spożywczych (spadek z 5,7% w styczniu do 3,6% w lutym), wyrobów gotowych (spadek z 0,7% do 0,3%) i usług (spadek z 3,2% do 3,1%) w ciągu ostatnich roku Narodowy Instytut Statystyki i Studiów Ekonomicznych (INSEE) podkreśla rolę „efektu bazy”, wynikającego z silnego wzrostu cen zaobserwowanego w lutym 2023 r., w ograniczaniu rocznych stóp inflacji.

Odwrotnie, roczna zmiana cen energii i wyrobów tytoniowych przyspieszyła, odpowiednio z 1,9% do 4,4% i z 16,8% do 18,7%.

Miesiąc do miesiąca CPI wzrósł o 0,8%, odbijając się od styczniowego spadku o 0,2% i przekraczając prognozy na poziomie 0,7%. Wzrost ten wynikał głównie ze wzrostu kosztów usług, zwłaszcza czynszów i transportu, a także rosnących cen energii (w szczególności energii elektrycznej), wyrobów przemysłowych i wyrobów tytoniowych.

Z kolei w Hiszpanii wstępne dane wskazują na spadek rocznej stopy inflacji CPI z 3,4% w styczniu do 2,8% w lutym, nieco poniżej oczekiwań ekonomistów zakładających roczny spadek o 2,7%. W ujęciu miesięcznym wskaźnik CPI wzrósł w lutym o 0,3%, zgodnie z oczekiwaniami rynku.

Instituto Nacional de Estadística w dużej mierze przypisuje tę tendencję spadkowi cen energii elektrycznej, kontrastującemu z ożywieniem obserwowanym w lutym 2023 r., oraz stabilności cen żywności i napojów bezalkoholowych, które wzrosły w tym samym miesiącu 2023 r. Poprzedni rok.

Stopa bazowa, z wyłączeniem pozycji niestabilnych, takich jak żywność i energia, kontynuowała tendencję spadkową siódmy miesiąc z rzędu, osiągając 3,4% w lutym w porównaniu z 3,6% w styczniu, co stanowi najniższy poziom od marca 2022 r.

Reakcje rynku: rentowność obligacji skarbowych w dalszym ciągu rośnie

Opublikowane w czwartek wyższe od oczekiwań wskaźniki inflacji wywołały presję na wzrost rentowności obligacji skarbowych w strefie euro. Euro pozostało zasadniczo stabilne na poziomie 1,0840 wobec dolara.

Rentowność 10-letniej OAT zbliżyła się w czwartek do 3%, wzrosła o 6 punktów bazowych i osiągnęła najwyższy poziom zamknięcia od 1 grudnia 2023 r. Spread OAT-Bund utrzymał się na poziomie 47 punktów bazowych, oscylując w pobliżu najniższego poziomu od prawie 10 lat. rok.

Podobnie rentowność obligacji o krótszych terminach zapadalności odnotowała niewielki wzrost, a rentowność dwuletnich francuskich obligacji skarbowych osiągnęła 3,06%, co stanowi najwyższy poziom od końca listopada 2023 r.

Rentowność 10-letnich obligacji Bonos wzrosła do 3,39%, co oznacza wzrost o 5 punktów bazowych, również na dobrej drodze do osiągnięcia najwyższego poziomu zamknięcia od 1 grudnia 2023 r. Spread Bonos-Bund pozostaje stabilny na poziomie 88 punktów bazowych, blisko najniższych poziomów od lutego. 2022.

Patrząc w przyszłość, Niemcy mają opublikować wstępne dane o inflacji za luty, przy czym ekonomiści spodziewają się spadku z 2,9% rok do roku w styczniu do 2,6%. Oczekuje się jednak, że miesięczna inflacja wzrośnie z 0,2% do 0,5%.

Następnie w piątek Eurostat opublikuje szersze wstępne dane o inflacji w strefie euro, przy czym ekonomiści prognozują spadek rocznej stopy inflacji zasadniczej o 2,8% do 2,5% i rocznej stopy inflacji bazowej o 3,3% do 2,9%.