O nas
Kontakt

Rzecznik poinformował, że pogrzeb Aleksieja Nawalnego odbędzie się w piątek

Laura Kowalczyk

Russian opposition leader Alexei Navalny shows a heart symbol while standing in a defendants’ cage during a hearing in the Moscow City Court in February 2021.

Po tym, jak kilka lokalizacji odmówiło zorganizowania nabożeństwa, rzecznik Nawalnego potwierdził, że znaleziono miejsce pochówku przywódcy rosyjskiej opozycji.

Rzecznik Aleksieja Nawalnego ogłosił w środę, że pogrzeb przywódcy rosyjskiej opozycji odbędzie się w piątek w moskiewskim kościele, dwa tygodnie po jego śmierci w odległej arktycznej kolonii karnej.

Według jego rzecznika, ciało Nawalnego zwrócono matce osiem dni po jego śmierci. Rodzina miała trudności ze znalezieniem miejsca, które chciałoby zorganizować pogrzeb, ponieważ wiele osób odmówiło zorganizowania nabożeństwa.

W artykule na X, dawniej Twitterze, rzeczniczka Nawalnego, Kira Yarmysh, napisała, że ​​większość lokali była zajęta, niektóre „odmówiły, gdy wspominamy nazwisko «Nawalny»”, a jedno ujawniło, że „biurom pogrzebowym nie wolno z nami współpracować”.

Jednak w środę Jarmysz powiedział, że pogrzeb został już zaplanowany na piątkowe popołudnie i odbędzie się w kościele w południowo-wschodniej dzielnicy Maryino w Moskwie.

Lider opozycji zostanie pochowany na pobliskim cmentarzu.

Iwan Żdanow, dyrektor Fundacji Antykorupcyjnej Nawalnego, powiedział, że pogrzeb był początkowo planowany na czwartek – w dzień corocznego przemówienia Putina do Zgromadzenia Federalnego Rosji – ale żadne miejsce nie zgodziło się na jego odbycie w tym terminie.

„Prawdziwy powód jest jasny. Kreml rozumie, że nikt nie będzie potrzebował Putina i jego przesłania w dniu, w którym pożegnamy Aleksieja” – napisał Żdanow w Telegramie.

Władze rosyjskie poinformowały na początku tego miesiąca, że ​​Nawalny, prawdopodobnie najważniejszy działacz opozycji w Rosji, 16 lutego po spacerze w kolonii karnej nr 3 upadł, natychmiast tracąc przytomność. Służby twierdzą, że pomimo prób reanimacji nie udało się go reanimować.

W chwili śmierci miał 47 lat i odsiadywał wyrok trzydziestu lat więzienia pod zarzutami uznawanymi przez wielu za fałszywe i polityczne.

Władze rosyjskie początkowo podały jako przyczynę jego śmierci „syndrom nagłej śmierci” – coś w rodzaju zawału serca.

Wyniki jakiegokolwiek śledztwa w sprawie jego śmierci w Rosji prawdopodobnie zostaną zakwestionowane za granicą, zwłaszcza że zachodni przywódcy powszechnie potępiają prezydenta Rosji Władimira Putina za śmierć lidera opozycji.