O nas
Kontakt

Wszczął się alarm z powodu „więziennych” warunków w brytyjskich centrach imigracyjnych

Laura Kowalczyk

FILE - A man thought to be a migrant disembarks after being picked up in the Channel by a British border force vessel in Dover, south east England, 13 August, 2021.

W nowym raporcie wezwano władze Wielkiej Brytanii do wprowadzenia szeregu ulepszeń w ośrodkach detencyjnych dla imigrantów, w tym warunków przetrzymywania i kwestii kadrowych.

Przed ośrodkami detencyjnymi dla imigrantów w Wielkiej Brytanii jeszcze długa droga.

Tak wynika z nowego raportu Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom (CPT) opublikowanego w czwartek.

Podczas wizyty w tym kraju w okresie od marca do kwietnia 2023 r. zwróciła uwagę na kilka kwestii związanych z niepewnością dotyczącą tego, jak długo migranci będą przetrzymywani, „więziennymi” warunkami w ośrodkach oraz leczeniem osób wykazujących objawy chorób psychicznych.

Rząd Wielkiej Brytanii ostro skrytykował raport, twierdząc, że „niezbyt wiele zdaje sobie sprawę” z jego treści.

W raporcie CPT przedstawiono zestaw zaleceń dla Downing Street, które obecnie stara się o uzyskanie za pośrednictwem Izby Lordów swojej kontrowersyjnej ustawy o deportacji osób ubiegających się o azyl do Rwandy.

Wielka Brytania powinna wprowadzić limit czasowy przetrzymywania osób zgodnie z przepisami imigracyjnymi, gdyż niepewność wynikająca z braku wiedzy na temat długości pobytu w ośrodku detencyjnym będzie miała negatywny wpływ na osoby zatrzymane – twierdzi.

Obecnie brytyjska ustawa o imigracji z 1971 r. nie określa terminu zatrzymania.

Oznacza to, że ludzie mogą spędzić w ośrodku detencyjnym sześć miesięcy, a nawet rok lub dwa, mówi TylkoGliwice Hugh Chetwynd, sekretarz wykonawczy CPT.

„Niepewność, kiedy zostaniesz zatrzymany, jak długo będziesz tam przebywać, wpływa na twoje samopoczucie” – mówi Chetwynd – „zwłaszcza jeśli nie popełniłeś przestępstwa i masz zostać wydalony”.

Obiekty przypominające więzienie i słaba wentylacja

CPT odwiedził cztery ośrodki zatrzymań zlokalizowane na terenie całego kraju: Derwentside (w pobliżu Newcastle), Brook House (lotnisko Gatwick) oraz Colnbrook i Harmondsworth (obszar Londynu).

Z raportu wynika, że ​​ośrodki detencyjne są na ogół dobrze wyposażone. Niektóre pokoje wyposażone są w telewizory, szafki z zamkami, część wypoczynkową i okna, które można łatwo otworzyć.

Jednakże CPT stwierdził, że ośrodki zatrzymań w Brook House i Colnbrook w dalszym ciągu przypominają więzienia i „nie nadają się do przetrzymywania osób”.

Chociaż Brook House stara się stworzyć lepsze środowisko poprzez włączenie dzieł sztuki na ścianach, należy podjąć dalsze wysiłki, twierdzi CPT.

Niektóre osoby zgłaszały bóle głowy w ośrodku z powodu braku wentylacji w celach, co CPT zgłaszało na skutek pleśni.

Delegacja otrzymała także skargi dotyczące żywności we wszystkich czterech ośrodkach. Obawy dotyczyły nieodpowiednich porcji i złej jakości.

Ludzie uważani za migrantów, którzy przedostali się z Francji na małych łódkach i zostali zabrani do kanału La Manche.  Piątek, 17 czerwca 2022.
Ludzie uważani za migrantów, którzy przedostali się z Francji na małych łódkach i zostali zabrani do kanału La Manche. Piątek, 17 czerwca 2022.

Z raportu wynika, że ​​nic nie wskazuje na fizyczne znęcanie się personelu wobec zatrzymanych.

Wskazuje, że ludzie pracujący w placówkach generalnie udzielają wsparcia i mają dobre relacje ze wszystkimi.

Jednak w Colnbrook i Harmondsworth pojawiły się rzekome doniesienia o wulgarnym języku ze strony pracowników. W Brook House CPT odnotował momenty „lekceważącego zachowania i braku zaangażowania” ze strony personelu.

Zaniepokojenie leczeniem osób cierpiących na choroby psychiczne

CPT podał, że osoby przebywające w ośrodkach detencyjnych mają dobry dostęp do zespołów zajmujących się zdrowiem psychicznym.

Stwierdzono jednak, że przenoszenie pacjentów z „poważnymi objawami choroby psychicznej” do szpitala psychiatrycznego pozostaje problemem.

CPT ustalił również, że w ośrodkach przetrzymywano niektóre osoby uznane za nienadające się do osadzenia.

Zgodnie z przepisami brytyjskimi władze podejmujące decyzje w sprawie zatrzymania muszą zwracać uwagę na osoby bezbronne. Jeśli pozbawienie wolności prawdopodobnie wpłynie na zdrowie danej osoby, władze muszą następnie ocenić, czy powinna ona zostać zwolniona – stwierdza raport.

Mimo to, jak stwierdził CPT, w niektórych ośrodkach ludzie zostali nieprawidłowo sklasyfikowani i przetrzymywani w ośrodku detencyjnym pomimo konsekwencji dla ich zdrowia.

Ich raport wzbudził obawy dotyczące procesów deportacji cudzoziemców, którzy popełnili przestępstwa w Wielkiej Brytanii, stwierdzając, że „przebywanie w celach przez 23 godziny na dobę w złych warunkach i z niewielkimi perspektywami wydalenia może być równoznaczne z nieludzkim i poniżającym traktowaniem”.

W odpowiedzi rząd Wielkiej Brytanii stwierdził, że „nie uznaje dużej części treści tego raportu”, ponieważ „nie odzwierciedla on dokładnie ważnej pracy, jaką podejmujemy, aby zapewnić bezpieczeństwo i dobrostan osób znajdujących się pod naszą opieką”.

Twierdzili, że Wielka Brytania od dawna wypełnia swoje zobowiązania w zakresie praw człowieka i zapewnia ochronę wolności.