O nas
Kontakt

Google wprowadza aplikację Gemini opartą na sztucznej inteligencji i odrzuca Barda

Laura Kowalczyk

Alphabet CEO Sundar Pichai speaks about Google DeepMind at a Google I/O event in Mountain View, Calif., Wednesday, May 10, 2023.

Google odrzuci chatbota Bard, który wprowadził rok temu, próbując dogonić ChatGPT.

W czwartek Google wprowadził bezpłatną aplikację sztucznej inteligencji (AI), która wszczepi tę technologię na smartfony.

Uruchomienie aplikacji Gemini odrzuci chatbota Bard, który wprowadził rok temu, aby dogonić ChatGPT, chatbota uruchomionego przez wspierany przez Microsoft startup OpenAI pod koniec 2022 roku.

Działająca na firmowym oprogramowaniu do smartfonów Android aplikacja Gemini nosi nazwę projektu AI zaprezentowanego pod koniec ubiegłego roku.

Za kilka tygodni Google wprowadzi funkcje Gemini do swojej istniejącej aplikacji wyszukiwania na iPhone’a, w przypadku której Apple wolałby, aby ludzie korzystali z asystenta głosowego Siri przy wykonywaniu różnych zadań.

Chociaż dostępny od lat asystent głosowy Google pozostanie na rynku, dyrektorzy firmy twierdzą, że spodziewają się, że Gemini stanie się głównym sposobem, w jaki użytkownicy będą korzystać z tej technologii, aby im pomagać.

„Uważamy, że jest to jeden z najgłębszych sposobów, w jaki będziemy realizować naszą misję” – powiedziała reporterom Sissie Hsiao, dyrektor generalna Google nadzorująca Gemini, przed czwartkowym ogłoszeniem.

Aplikacja Gemini zostanie początkowo wydana w USA w języku angielskim, a w przyszłym tygodniu zostanie rozszerzona na region Azji i Pacyfiku, z wersjami w języku japońskim i koreańskim.

Zaawansowana wersja Gemini

Oprócz bezpłatnej wersji Gemini Google będzie sprzedawać zaawansowaną usługę dostępną za pośrednictwem nowej aplikacji za 20 dolarów (18,6 euro) miesięcznie.

Firma twierdzi, że jest to na tyle zaawansowana forma sztucznej inteligencji, że będzie w stanie uczyć studentów, udzielać inżynierom wskazówek dotyczących programowania, wymyślać pomysły na projekty, a następnie tworzyć treści odpowiadające sugestiom, które najbardziej podobają się użytkownikowi.

Opcja Gemini Advanced, która będzie oparta na technologii sztucznej inteligencji o nazwie „Ultra 1.0”, będzie miała na celu wykorzystanie prawie 100 milionów abonentów na całym świecie, których Google twierdzi, że do tej pory pozyskał – z których większość płaci od 1,8 do 9,3 euro miesięcznie do dodatkowego miejsca na kopie zapasowe zdjęć, dokumentów i innych materiałów cyfrowych.

„Ultra 1.0 jako pierwsza przewyższa ludzkich ekspertów w dziedzinie (wielozadaniowego rozumienia języków), która wykorzystuje kombinację 57 przedmiotów – w tym matematyki, fizyki, historii, prawa, medycyny i etyki – do sprawdzania wiedzy i umiejętności rozwiązywania problemów” – Google Dyrektor generalny Sundar Pichai powiedział w poście na blogu.

Subskrypcja Gemini Advanced obejmie 2 terabajty przestrzeni dyskowej, którą Google obecnie sprzedaje za 9,3 euro miesięcznie, co oznacza, że ​​według firmy technologia sztucznej inteligencji jest warta dodatkowych 9,3 euro miesięcznie.

Google oferuje bezpłatny dwumiesięczny okres próbny Gemini Advanced, aby zachęcić ludzi do wypróbowania go.

Wprowadzenie aplikacji Gemini podkreśla moment, w którym należy wprowadzić więcej sztucznej inteligencji do smartfonów w ramach trendu, który Google zapoczątkował jesienią ubiegłego roku, wypuszczając na rynek swoje najnowsze smartfony Pixel, a Samsung w zeszłym miesiącu przyjął swoje najnowsze smartfony Galaxy.

Prawdopodobnie doprowadzi to również do eskalacji starcia o wysoką stawkę w zakresie sztucznej inteligencji, w którym Google zmierzy się z Microsoftem, dwiema najpotężniejszymi firmami na świecie walczącymi o zdobycie przewagi dzięki tej technologii.

Bitwa ta przyczyniła się już do wzrostu łącznej wartości rynkowej Microsoftu i spółki-matki Google, Alphabet Inc., o 2 biliony dolarów (1,8 biliona euro) od końca 2022 roku.

Jednak dyrektor generalny Microsoftu, Satya Nadella, w środę zachwalał możliwości chatbota ChatGPT-4, produktu wydanego prawie rok temu po szkoleniu przez OpenAI w zakresie modeli wielojęzycznych, czyli LLM.

„Mamy najlepszy model, nawet dzisiaj” – powiedziała Nadella podczas wydarzenia w Bombaju w Indiach.

Następnie najwyraźniej przewidział premierę nowej generacji Gemini, dodając: „Czekamy, aż nadejdzie konkurencja. Jestem pewien, że nadejdzie. Ale faktem jest, że mamy najbardziej wiodący LLM na rynku”.

Wprowadzenie coraz bardziej wyrafinowanej sztucznej inteligencji zwiększa obawy, że technologia sama w sobie będzie działać nieprawidłowo i nieprawidłowo lub będzie manipulowana przez ludzi w złowrogich celach, takich jak szerzenie dezinformacji w polityce lub nękanie ludzi.

Potencjał ten doprowadził już do przyjęcia przepisów mających na celu kontrolowanie stosowania sztucznej inteligencji w Europie i pobudził podobne wysiłki w USA i innych krajach.