Od dezinformacji po konflikty z Ukrainą, TylkoGliwice Business wspomina wszystkie kontrowersje, w które w tym roku zaangażował się miliarder Elon Musk.
Elon Musk wzbudził więcej kontrowersji od czasu zakupu platformy mediów społecznościowych Twitter, obecnie nazywanej X. Przejęcie sfinalizowano pod koniec 2022 roku.
Od tego czasu Musk był ostro krytykowany za przywrócenie w imię wolności słowa kont od dawna uznawanych przez użytkowników za problematyczne, takich jak konto byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.
Trump miał już wcześniej zakaz korzystania z Twittera ze względu na podżeganie do ataku na Kapitol USA 6 stycznia i ryzyko kolejnych takich ataków.
Konto rapera i producenta muzycznego Kanye Westa również zostało przywrócone na X w lipcu 2023 r., nawet po wielu antysemickich dowcipach i jawnych pochwałach Hitlera. To już skłoniło kilku jego sponsorów do rezygnacji z niego.
Niedawno raper wygłosił także antysemicką tyradę 15 grudnia w hotelu w Las Vegas. Dzieje się tak pomimo tego, że doradcy prawni ostrzegali go, że dalsze postępowanie może w jeszcze większym stopniu zagrozić prawom jego dzieci do kontaktów z byłą żoną Kim Kardashian.
W grudniu 2022 roku, po wykupie, Musk przeprowadził ankietę w serwisie X, pytając, czy powinien zrezygnować z funkcji dyrektora generalnego Twittera, obiecując, że uszanuje wszystko, co wskażą wyniki głosowania.
Kiedy jednak głosy za jego rezygnacją wzrosły do 57,5%, Musk próbował potraktować całą sprawę jako żart, mówiąc, że rzeczywiście zrezygnował i mianował swojego psa na stanowisko dyrektora generalnego.
Musk obiecał wówczas: „Zrezygnuję z funkcji dyrektora generalnego, gdy tylko znajdę kogoś na tyle głupiego, aby przyjąć tę pracę”. „Jednak minęło kilka kolejnych miesięcy i wiele dosadnych przypomnień, zanim ostatecznie mianowano Lindę Yaccarino na stanowisko dyrektora generalnego, a Musk został wówczas dyrektorem ds. technologii firmy.
Mówić swobodnie czy nie mówić swobodnie?
Również w grudniu 2022 r. Musk zaczął zakazywać działalności kilku prominentnym dziennikarzom, takim jak reporter technologiczny New York Times Ryan Mac i reporter CNN Donie O’Sullivan. Musk uzasadnił to twierdzeniem, że dziennikarze ci naruszyli zasady Twittera dotyczące udostępniania informacji umożliwiających identyfikację.
Posunięcie to zostało ostro skrytykowane jako ironiczne i sprzeczne z wolnością słowa, którą Musk, jak twierdził wcześniej, promował i bronił. Zakaz naraża także Muska na szereg sankcji UE w związku z naruszeniem przez niego unijnej ustawy o usługach cyfrowych (DSA), która określa prawa podstawowe i wolność mediów.
Jeśli sankcje wejdą w życie, X może zostać ukarany grzywną w wysokości do 6% całkowitego rocznego dochodu. Ustawa DSA wymaga między innymi również od platform internetowych określonej wielkości podjęcia odpowiednich kroków w celu utrzymania praw użytkowników i ochrony, ograniczenia dezinformacji i udostępniania raportów dotyczących przejrzystości.
Musk powstrzymuje niespodziewany atak Ukrainy na rosyjskie statki
We wrześniu 2023 roku Elon Musk został ostro skrytykowany przez Ukrainę za uniemożliwienie jej wojsku dostępu do sieci satelitarnej Starlink, która była widoczna nad wybrzeżem Krymu. Położyło to kres ukraińskim planom tajnego ataku na rosyjską Flotę Czarnomorską.
Musk bronił swojej decyzji, podkreślając, że nie pozwolił SpaceX „bezpośrednio współuczestniczyć w poważnym akcie wojny i eskalacji konfliktu”. Ukraina nadal jednak utrzymuje, że takie stanowisko oznaczało, że Musk pośrednio wspierał prezydenta Rosji Władimira Putina i przyczyniał się do ofiar śmiertelnych wśród cywilów.
Później ujawniono, że ambasador Rosji w Stanach Zjednoczonych ostrzegł Muska, że atak Ukrainy na ten konkretny port może skutkować wojną nuklearną, co może wpłynąć na decyzję Muska. Ostatecznie okazało się to jednak blefem, ponieważ Ukraina przeprowadziła następnie serię ataków morskich, w szczególności na rosyjską Flotę Czarnomorską.
W następstwie tego sporu Musk najwyraźniej niechętnie zaangażował się w konflikt rosyjsko-ukraiński. Przedstawił nawet własną propozycję pokojową, która w istocie sugerowała, aby Ukraina całkowicie opuściła Krym i zaakceptowała jego włączenie do terytorium Rosji.
Wywołało to ostrą reakcję prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i ambasadora Ukrainy w Niemczech Oleksii Makiejewa. Niedawno Musk zaczął sugerować, że utrzymanie Starlink na Ukrainie może być zbyt kosztowne i że SpaceX może być zmuszone do zbycia części sieci satelitarnej. Od tego czasu wprowadzono w życie plany umożliwiające armii amerykańskiej dzierżawę części Starlink.
UE wszczyna śledztwo w sprawie dezinformacji przeciwko X
Na tym jednak nie skończyły się kontrowersje wokół Muska. Po rozpoczęciu wojny między Izraelem a Hamasem Musk został ponownie skrytykowany za to, że nie zrobił wystarczająco dużo, aby zapobiec dezinformacji i rozpowszechnianiu ekstremistycznych kont na X. Co więcej, sam poparł kilka kont znanych z ich rozpowszechniania. fałszywe obrazy konfliktu generowane przez sztuczną inteligencję (AI).
Ostatecznie doprowadziło to do ujawnienia przez UE podejrzeń X o naruszenie przepisów dotyczących dezinformacji i nielegalnych treści, co doprowadziło do wszczęcia dochodzenia w sprawie platformy mediów społecznościowych.
Chociaż od tego czasu X zablokował setki kont powiązanych z Hamasem na platformie, może to być za mało i za późno, ponieważ dochodzenie jest już w toku.
Teorie spiskowe wydają się być kolejną bolączką miliardera. Pod koniec listopada tego roku Musk wyraził swoją wiarę w teorię spiskową wskazującą, że prominentni Demokraci są zaangażowani w siatkę pedofilską prowadzoną z pizzerii w Waszyngtonie.
Nazywany Pizzagate, Musk udostępniał memy ze zredagowanymi dialogami na temat obalonej teorii, przyczyniając się do dezinformacji na temat X.
Niedawno rzekomy antysemityzm Muska ponownie wyszedł na światło dzienne, a przedsiębiorca poparł artykuł o „Wielkim zastąpieniu”. Teoria ta sugeruje, że żydowscy i nie-biali imigranci podżegają do nienawiści wobec białych społeczności, co może ostatecznie doprowadzić do ludobójstwa białych.
Być może jedno z jego najbardziej sprzecznych stanowisk w tym roku dotyczy sztucznej inteligencji. Musk otwarcie ostrzegł świat przed niebezpieczeństwami związanymi ze sztuczną inteligencją, mówiąc, że możemy mieć maszyny mądrzejsze od ludzi szybciej, niż nam się wydaje.
Nie powstrzymuje go to jednak od dalszego osiągania większych i lepszych osiągnięć w dziedzinie sztucznej inteligencji, nawet ogłaszając wprowadzenie na rynek konkurencyjnej aplikacji do chatbota, Grok, mogącej konkurować z niezwykle popularnym ChatGPT. Skrytykował także tego ostatniego za poprawność polityczną, otwarcie stwierdzając jednocześnie, że Grok jest bardziej buntowniczy i nieustannie ciekawi wszechświata.