O nas
Kontakt

Wszystkiego najlepszego 5784! Jak Żydzi na całym świecie obchodzą Rosz ha-Szana, swój Nowy Rok

Laura Kowalczyk

Wszystkiego najlepszego 5784!  Jak Żydzi na całym świecie obchodzą Rosz ha-Szana, swój Nowy Rok

Cytując fenomenalny utwór Black Eyed Peas „Boom Boom Pow”: „Ja mam 5784, ty 2000 i… obolały?”

W najbliższy piątkowy wieczór Żydzi na całym świecie będą obchodzić Rosz ha-Szana. Nazywany inaczej żydowskim Nowym Rokiem, oto podsumowanie tego, co sprawia, że ​​ten dzień jest tak ważną częścią kalendarza żydowskiego.

Rosz ha-Szana dosłownie oznacza „początek roku” i zawsze przypada w dwa pierwsze dni Tiszri, pierwszego miesiąca kalendarza hebrajskiego.

Jeśli chcesz życzyć komuś „Szczęśliwego Nowego Roku” po hebrajsku, możesz powiedzieć „שנה טובה” (Shanah Tova).

Który to rok?

Judaizm posługuje się kalendarzem hebrajskim, który w przeciwieństwie do słonecznego kalendarza gregoriańskiego używanego w większości krajów jest kalendarzem księżycowo-słonecznym. Oznacza to, że miesiące opierają się na fazach księżyca. Co dwa lub trzy lata dodawany jest dodatkowy miesiąc, aby był mniej więcej zgodny z kalendarzem słonecznym.

Ostatnim miesiącem kalendarza hebrajskiego jest 29 Elul, który przypada od wieczora 14 września do 15 września. Podczas gdy dni kalendarza gregoriańskiego rozpoczynają się o północy, w kalendarzu hebrajskim dni zaczynają się o zachodzie słońca poprzedniego dnia.

Żydowski Nowy Rok rozpoczyna się o zmroku w piątek 15 września tego roku, kiedy to hebrajska data zmienia się na 1. dzień miesiąca Tiszrei.

Kalendarz hebrajski również stawia rok 0 znacznie wcześniej niż kalendarz gregoriański.

Podczas gdy w kalendarzu gregoriańskim rok 0 jest rokiem rzekomych narodzin Jezusa Chrystusa, w kalendarzu hebrajskim rokiem 0 jest rok 0, w którym XII-wieczny żydowski filozof Majmonides obliczył stworzenie świata.

Zatem według obliczeń Majmonidesa nowym rokiem żydowskim będzie rok 5784. Nagle rok 2023 nie wydaje się taki stary.

Canva
Wszystkiego najlepszego 5784!

Rosz ha-Szana to także dla wielu Żydów nie tylko jeden dzień.

Ponieważ dzień zaczyna się pierwszego dnia nowiu księżyca, w czasach biblijnych uznawano go za nowy rok dopiero wtedy, gdy świadek zeznał przed sądem, że widział nów księżyca. Jeżeli świadek się nie zgłosi, dzień zostanie ustalony z mocą wsteczną.

Zgodnie z tą tradycją wielu Żydów nadal obchodzi pierwsze dwa dni Tiszrei jako Rosz ha-Szana.

Tradycje noworoczne

Podczas gdy w sylwestra w Nowym Jorku słynny zrzut piłek ma miejsce na Times Square na Manhattanie, a fajerwerki wybuchają niemal w każdym większym mieście, jak Żydzi świętują Rosz ha-Szana?

Jedną z najważniejszych tradycji jest dmuchanie w szofar.

Szofar to róg barani, wydrążony w celu stworzenia instrumentu muzycznego. Dęcie w szofar symbolizuje wezwanie ludzi do przebudzenia i rozpoczęcia pokuty. Jest także symbolem barana złożonego w ofierze w miejsce Izaaka w słynnej historii biblijnej.

Jeśli chodzi o pokutę, według innej tradycji Żydzi odrzucają swoje grzechy, choć nie dosłownie.

Taszlich obchodzi się pierwszego dnia Rosz ha-Szana, często wrzucając małe kawałki chleba do pobliskiego zbiornika wodnego.

Canva
Tradycyjny szofar

Obie te tradycje są częścią przygotowań do innego żydowskiego święta, Jom Kippur, które przypada nieco ponad tydzień później. W Jom Kippur Żydzi odpokutowują za grzechy minionego roku, aby rozpocząć nowy rok z czystym kontem.

Ale co to za świętowanie nowego roku bez smacznego poczęstunku? Tradycją Rosz ha-Szana jest świętowanie słodkiego nowego roku słodkimi potrawami.

Jabłka je się z miodem. Również chleb tradycyjnie spożywany przed posiłkiem ze szczyptą soli, spożywa się także z odrobiną miodu. Wielu Żydów lubi w czasie festiwalu delektować się granatami.

Kolejny nowy rok?

Jeśli myśleliście, że to wystarczająco skomplikowane, że w kalendarzu hebrajskim nowy rok różni się od 1 stycznia, to nie jest to nawet jedyny nowy rok obchodzony przez Żydów.

Jest też kościelny nowy rok.

Kościelnym nowym rokiem jest data, od której liczy się miesiące i święta żydowskie. Ten rok rozpoczyna się 1 dnia Nisan, czyli następnego dnia 23 kwietnia 2023 r., zaczynając od poprzedniego wieczoru.

Pascha jest pierwszym świętem w tym roku, rozpoczynającym się 15 Nisan, natomiast Rosz ha-Szana przypada na siódmy miesiąc roku.