O nas
Kontakt

Wybieram piosenkę: Mark Knopfler z Dire Straits wystawia na aukcji 120 swoich gitar

Laura Kowalczyk

Dire Straits’ Mark Knopfler to auction 120 of his guitars

Jedna czwarta wpływów ze sprzedaży kolekcji gitar legendarnego brytyjskiego muzyka zostanie przekazana Brytyjskiemu Czerwonemu Krzyżowi i innym organizacjom charytatywnym.

„Nawet najlepsi przyjaciele muszą się rozstać…” – zaczyna się powiedzenie, które może wyjaśniać decyzję frontmana Dire Straits, Marka Knopflera, o wyprzedaniu kolekcji gitar, które uważa za „starych przyjaciół”.

Muzyk, którego charakterystyczny, wybredny styl zapewnił brytyjskim rockmanom takie hity, jak „Sultans of Swing” i „Money for Nothing”, w środę 31 stycznia wystawił na sprzedaż w Londynie 120 gitar i wzmacniaczy.

Szacunkowe ceny sprzedaży wahają się od 300 funtów (343 euro) za mandolinę elektroakustyczną do 500 000 funtów (572 000 euro) za Gibsona Les Paul Standard z 1959 r. z wiśniowo-czerwonym wykończeniem typu sunburst.

Les Paul z 1983 r., którego Knopfler zagrał na przełomowym albumie Dire Straits z 1985 r. „Brothers in Arms” oraz na scenie w Live Aid, kosztuje szacunkowo 10 000–15 000 funtów (11 000–17 000 euro).

Pracownik Christie's pokazuje gitarę Gibson Kalamazoo, której właścicielem jest między innymi piosenkarz, autor tekstów i bohater gitary Dire Straits, Mark Knopfler,
Pracownik Christie’s pokazuje gitarę Gibson Kalamazoo, której właścicielem jest między innymi piosenkarz, autor tekstów i bohater gitary Dire Straits, Mark Knopfler,

Jedna czwarta całkowitej kwoty sprzedaży trafi do Brytyjskiego Czerwonego Krzyża, Brave Hearts of the North East i Tusk Trust Limited.

Knopfler powiedział, że kolekcja jest owocem jego 60-letniego „romansu” z gitarami, ale nadszedł czas, aby porzucić „niektóre z tych cennych sześciostrunowych towarzyszy”.

„Możecie być pewni, że będzie mi smutno, gdy zobaczą, jak odchodzą, ale przeżyliśmy razem wspaniałe chwile i nie mogę zagrać ich wszystkich” – powiedział. „Wam graczom, entuzjastom i kolekcjonerom życzę wielu dobrych chwil z moimi starymi przyjaciółmi.”

Instrumenty można było oglądać publicznie w salonie Christie’s w Nowym Jorku w grudniu oraz w londyńskiej siedzibie aukcjonera w tym miesiącu.