O nas
Kontakt

Wyciek radioaktywnej wody z elektrowni Fukushima zwiększa ryzyko skażenia gruntu

Laura Kowalczyk

Fukushima nuclear plant

Pracownicy uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi odkryli problem z zewnętrznym otworem wentylacyjnym urządzenia filtrującego.

Wysoce radioaktywna woda wyciekła z maszyny służącej do uzdatniania skażonej wody w elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi dotkniętej tsunami, chociaż monitorowanie promieniowania nie wykazało dotychczas żadnego wpływu na środowisko zewnętrzne.

Operator elektrowni, Tokyo Electric Power Company (TEPCO), powiedział, że uważa się, że woda – której część mogła przedostać się do ziemi – zawierała 220 razy więcej substancji radioaktywnych niż standardowy poziom substancji radioaktywnych, który należy zgłosić rządowi.

Maszyna filtrująca, znana jako SARRY, została wyłączona z powodu prac konserwacyjnych.

Według TEPCO 10 z 16 zaworów maszyny, które miały być zamknięte, pozostało otwartych. W rezultacie woda mogła przedostać się do otworu wentylacyjnego, przez który wyciekła z obiektu i kapała na ziemię.

Firma planuje usunąć ziemię, do której prawdopodobnie dotarła wyciekająca radioaktywna woda.

Jak dotąd poziom promieniowania na monitorach wokół zakładu i w rynnach na terenie kompleksu nie wzrósł.

Awaria elektrowni Fukushima Daiichi w dniu 11 marca 2011 r., spowodowana trzęsieniem ziemi i powstałym po nim tsunami, była najgorszą awarią nuklearną na świecie od czasu katastrofy w Czarnobylu w 1986 r.

Dziesiątkom tysięcy mieszkańców elektrowni Fukushima nakazano ewakuację swoich domów lub tak zdecydowało. W północno-wschodniej Japonii zginęło lub pozostaje zaginionych około 18 500 osób, wiele z nich zginęło w wyniku tsunami.

Kilku pracowników zatrudnionych w zakładzie zachorowało na raka w wyniku narażenia na promieniowanie i otrzymało odszkodowanie od rządu, ponieważ te przypadki uznano za choroby zawodowe.