Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny Izrael-Hamas.
Według urzędników służby zdrowia przebywających na tym terytorium w czwartek co najmniej 71 Palestyńczyków w południowej i środkowej Strefie Gazy zginęło w wyniku izraelskich nalotów w ciągu zaledwie 24 godzin.
Wiadomość ta pojawia się w związku z ciągłymi wysiłkami dyplomatycznymi mającymi na celu zapewnienie zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem. Członek izraelskiego Gabinetu Wojennego ujawnił pod koniec środy, że podejmowane są nowe próby wynegocjowania rozejmu, który mógłby tymczasowo zatrzymać konflikt w Gazie.
Jednak napięcia w dalszym ciągu rosną, w tym na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu. Według raportów policyjnych, w czwartek wczesnym rankiem trzech uzbrojonych mężczyzn zabiło jednego Izraelczyka i raniło co najmniej pięciu innych w pobliżu punktu kontrolnego.
Dwóch napastników zginęło, a trzeciego zatrzymano później.
Poważny kryzys humanitarny
Jak podają lokalne media, w miarę pogłębiania się kryzysu humanitarnego w Gazie wysiedlone dzieci palestyńskie w mieście Rafah na południu demonstrowały w ramach solidarności ze swoimi rówieśnikami zmagającymi się z głodem i izraelskimi atakami w północnym regionie Strefy Gazy.
Na nagraniu wideo opublikowanym w środę przez palestyński serwis informacyjny Wafa widać młodych protestujących skandujących i trzymających transparenty z napisem „Nasze dzieci umierają z głodu” i wzywającymi do zakończenia wojny.
Według najnowszych danych dostarczonych przez kierowane przez Hamas ministerstwo zdrowia Gazy, od czasu rozpoczęcia przez izraelskie wojsko kampanii w odpowiedzi na atak palestyńskiej grupy bojowników Hamas 7 października w Gazie zginęło ponad 29 300 osób.
Większość ofiar to kobiety i dzieci. Ponad 69 000 osób odniosło obrażenia, a ponad 8 000 innych nadal uważa się za zaginione, a wiele z nich prawdopodobnie zostało pochowanych pod gruzami zniszczonych budynków.
Izraelski raport szczegółowo opisuje przemoc seksualną podczas ataku Hamasu 7 października
W raporcie opublikowanym przez Stowarzyszenie Centrów Kryzysowych ds. Gwałtu w Izraelu stwierdzono, że znaleziono dowody „systematycznego i zamierzonego” gwałtu i wykorzystywania seksualnego podczas ataku Hamasu 7 października.
Z raportu wynika, że zakres ataków był szerszy, niż początkowo sądzono, a incydenty miały miejsce w różnych miejscach na południu Izraela. Do niektórych napaści doszło celowo na oczach publiczności, w tym przyjaciół i członków rodziny.
Orit Sulitzeanu, dyrektor wykonawcza stowarzyszenia, podkreśliła przypadki poważnej przemocy wobec ciał ofiar płci męskiej i żeńskiej, w tym okaleczania narządów płciowych.
Pomimo przerażających ustaleń w raporcie nie podano dokładnej liczby udokumentowanych przypadków ani nie zidentyfikowano ofiar, powołując się na trudności w identyfikacji ofiar wynikające z chaotycznych okoliczności, które nastąpiły po napaściach.
Autorzy oparli się na połączeniu poufnych i publicznych wywiadów z urzędnikami, osobami udzielającymi pierwszej pomocy oraz doniesieniami mediów, aby skompilować swoje badania.