O nas
Kontakt

Wysiłki mające na celu przedłużenie rozejmu izraelskiego Hamasu po uwolnieniu większej liczby zakładników

Laura Kowalczyk

Wysiłki mające na celu przedłużenie rozejmu izraelskiego Hamasu po uwolnieniu większej liczby zakładników

W zamian za każdego zakładnika wziętego z Izraela przez Hamas, trzech palestyńskich więźniów zostało uwolnionych.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w środę, że udaje się do Izraela z zamiarem przedłużenia rozejmu z Hamasem.

„Chcielibyśmy, aby ta przerwa została przedłużona” – powiedział na marginesie spotkania NATO w Brukseli, podkreślając, w jaki sposób tymczasowe zawieszenie broni umożliwiło uwolnienie zakładników i przybycie pomocy humanitarnej do Gazy.

Przedłużenie „oznacza więcej zakładników wracających do domu, większą pomoc” i „tego właśnie chcemy i uważam, że tego też chce Izrael” – dodał Blinken.

We wtorek 12 kolejnych zakładników wziętych z południowego Izraela przez Hamas zostało wymienionych na 30 więźniów palestyńskich. Dziś spodziewano się dalszych wymian.

Wchodząc w życie 24 listopada, rozejm między Izraelem a Hamasem został przedłużony do czwartku rano. Od tego czasu Hamas codziennie uwalniał około dziesięciu kobiet i dzieci porwanych podczas krwawego ataku 7 października.

Hamas oświadczył w środę, że jest gotowy przedłużyć pauzę w Strefie Gazy o cztery dni i uwolnić więcej zakładników, w miarę jak międzynarodowi mediatorzy wzmagają wysiłki na rzecz trwałego zakończenia walk między bojownikami palestyńskimi a Izraelem.

Izraelczycy wypuścili trzy razy więcej palestyńskich więźniów – większość chłopców i nastolatków oskarżonych o rzucanie kamieniami lub zakłócanie porządku publicznego.

Porozumienie, za pośrednictwem którego pośredniczyły także Egipt i Stany Zjednoczone, umożliwiło już uwolnienie 60 izraelskich zakładników i 180 Palestyńczyków przetrzymywanych w Izraelu.

Dwudziestu jeden zagranicznych zakładników, głównie Tajlandczyków mieszkających w Izraelu, zostało zwolnionych poza ramami tego porozumienia.

Władze izraelskie szacują, że 7 października podczas bezprecedensowego ataku palestyńskiego ruchu islamistycznego porwano i zabrano do Gazy około 240 osób.

W tym najbardziej śmiercionośnym ataku w historii Izraela zginęło w Izraelu 1200 osób, w większości cywile.

W odwecie Izrael obiecał „unicestwienie” Hamasu i rozpoczął bezlitosne bombardowania Gazy, rozpoczynając 27 października ofensywę lądową.

Według władz palestyńskich w izraelskich atakach zginęły 14 854 osoby, w tym 6150 poniżej 18 roku życia.