O nas
Kontakt

Wyspa kreatywności: odsłona biennale na Malcie 2024

Laura Kowalczyk

Aerial view of Valletta

Muśnięta słońcem perła wrzucona do błękitnych wód Morza Śródziemnego, Malta to prawdziwy skarb Europy Południowej, mieniący się starożytną historią, urzekającymi krajobrazami i ognistym lokalnym duchem.

Tej wiosny Malta błyszczy z zupełnie innego powodu, przyciągając miłośników sztuki i kultury z całego świata na maltabiennale.art, ekstrawagancję sztuki współczesnej, która będzie trwać od marca do maja 2024 r.

Biennale skupia się na mieście Valletta, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pociągnięcia pędzla rozciągają się także na Cottonera i Gozo, przekształcając region w żywe, oddychające płótno.

„Położona w samym sercu Morza Śródziemnego Malta jest idealnym kreatywnym centrum dla artystów i gości z całego świata, którzy spotykają się na tym wyjątkowym święcie sztuki i kultury”.

Mario Cutajara

Prezes maltabiennale.art

Valletta: muza o złotym odcieniu

Pałac Wielkiego Mistrza
Pałac Wielkiego Mistrza

Valletta, serce Malty i epicentrum festiwalu, w swoim kompaktowym centrum mieści wiele dziedzictwa kulturowego. Podczas biennale kreatywność wpleciona jest w tę bogatą tkaninę, zapraszając odwiedzających do doświadczenia festiwalu jako aktywni uczestnicy.

Galeria Forego ogranicza się do swobodnego poruszania się po miodowych ulicach Valletty, oglądając klimatyczne wystawy sztuki, instalacje i występy multimedialne w obiektach dziedzictwa kulturowego i wielkich miejscach w całym mieście, takich jak kościół Tal-Pilar i prestiżowy Pałac Wielkiego Mistrza.

Kolorowa, 8000-letnia historia Malty rozpryskuje się bez granic. Pozostałości architektury neolitycznej i dobrze utrzymane fortyfikacje malują obraz dawnej Malty, natomiast w Valletcie zastosowano płaszcz XVI-wiecznej elegancji. Po drodze delikatny zapach kwiatów bugenwilli i melodyjne bicie dzwonów kościelnych łagodzą majestat, zachęcając do artystycznych odkryć.

Kiedy późnym popołudniem na centralne place Valletty padają długie cienie, skieruj się w stronę Wielkiego Portu, aby spróbować świeżych owoców morza w postaci typowej maltańskiej potrawy Aljotta, podawanej z lokalnymi winami i w tle tradycyjnej muzyki i zapierających dech w piersiach krajobrazów. Jeśli pozwala na to energia, wejdź o zachodzie słońca szlakiem na klifie, aby podziwiać widoki na ciemnoróżowy ocean, a następnie zamieszkaj w ponadczasowym komforcie w Phoenicia Malta, najbardziej kultowym hotelu na Malcie.

Fuzja światowych głosów

Zróżnicowana grupa osiemdziesięciu artystów z całego świata weźmie udział w maltabiennale.art, pracując pod hasłem „gaje oliwne nad Morzem Białym”. Przywołując cenny status agronomiczny i śródziemnomorski wysp, ten motyw przewodni stanowi prowokacyjne zaproszenie do ponownego przemyślenia narracji regionu, zwracając uwagę na dekolonizację, opór i politykę regionalną.

„Maltabiennale.art obiecuje zainicjować znaczący dialog w czasie rzeczywistym między dziedzictwem a współczesnością” – mówi prezes maltabiennale.art Mario Cutajar. „Odzew, jaki otrzymaliśmy do tej pory, był niezwykle przytłaczający i nie moglibyśmy być bardziej zaszczyceni możliwością zorganizowania wydarzenia, które zostało już uznane za główne wydarzenie w światowym kalendarzu kulturalnym na rok 2024”.

Podczas wydarzenia swoje wystawy zaprezentują młode i wschodzące talenty, a także wielu czołowych artystów Malty, w tym zaproszony artysta Austin Camilleri, który bada napięcie między tym, co materialne, a tym, co cyfrowe, osobiste i publiczne; oraz współczesny artysta Aaron Bezzina, który w swoich wielkich rzeźbach czerpie z polityki krajów śródziemnomorskich i mocarstw religijnych.

Wśród międzynarodowych artystów biorących udział w projekcie znajduje się szwajcarska performerka Anna Anderegg, która prowadzi dialog na temat relacji między ludzkim ciałem a jego środowiskiem; Ghany artysta Ibrahim Mahama zajmujący się tematami towarów, migracji, globalizacji i wymiany gospodarczej; oraz Dew Kim z Korei Południowej, która bada skrzyżowania sztuki, religii i tożsamości za pomocą biżuterii i mediów mieszanych.

Historia Malty, jej muza

Park Archeologiczny Ġgantija
Park Archeologiczny Ġgantija

U podstaw bogactwa maltańskiego świata sztuki leży epicka historia wyrzeźbiona przez wielkie mocarstwa. Podczas gdy stare świątynie szepczą starą mitologię, pozostałości osad fenickich nucą historie o handlu, zanim ustąpią bębnom wojny, najpierw z Kartaginy, a następnie z Rzymu.

W roku 60 chrześcijaństwo na zawsze zmieniło kompozycję wraz z wrakem statku św. Pawła. Wieki później w obraz wplecione zostały wpływy arabskie, skutecznie zakorzeniając język maltański.

Dopiero w XVI wieku powstało barokowe miasto Valletta, wyrzeźbione z rycerskością i majestatem przez joannitów. W tym czasie artyści Caravaggio i Preti dodali wirtuozowskie zdobienia kościołów i pałaców miasta, widoczne do dziś.

Następnie krótki pobyt Napoleona ustąpił miejsca systematycznym rządom brytyjskim przez cały XIX wiek. Od 1964 roku Malta jest tętniącym życiem niezależnym krajem, którego lakier europejskiej nowoczesności jest gotowy do zdarcia, aby odsłonić intrygujące wpływy historyczne i dziedzictwo artystycznej błyskotliwości.

Sezon festy na Malcie

Wiosna na Malcie zachwyca ciepłą pogodą i dłuższymi dniami. maltabiennale.art to jeden z najnowszych dodatków do maltabienskiego sezonu „festa”, okresu świątecznego trwającego od końca kwietnia do początku października.

W sezonie „festa” odwiedzający zauważą tradycyjne uroczystości i wyszukane ceremonie religijne, które niczym kwiaty pojawią się na placach i ulicach wiosek na wyspach. Spodziewaj się wszystkiego, od konkursów i procesji zespołów marszowych po pokazy sztucznych ogni i festiwale na świeżym powietrzu.

Oprócz obchodów festa, jedną z największych wiosennych okazji na Malcie jest „Wielki Tydzień”, tygodniowe święto wielkanocne, podczas którego miejscowi przebierają się w stroje kościelne na procesje kościelne w wielu wioskach na Malcie i Gozo. Tegoroczne słynne obchody odbędą się od 25 do 31 marca 2024 r.

Doświadczenia nieoprawione: poza biennale

Maltabiennale.art może być centrum artystycznych przygód, ale podróż do kraju może wykraczać daleko poza oficjalny program.

Wybierz się na wycieczki z przewodnikiem do dowolnego miejsca na Malcie wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, takiego jak megalityczne świątynie Ħaġar Qim lub Ġgantija na Gozo, zatrzymując się, aby z bliska zobaczyć balkony pełne kwiatów i budynki w stylu barokowym w dowolnej malowniczej wiosce wzdłuż sposób. Każdy, kto szuka piasku i morza, jest rozpieszczany wyborem.

Ci, którzy szukają jednodniowych wycieczek z Valletty, mogą wybrać się na plażę w Sliemie lub skorzystać z tradycyjnej taksówki wodnej, aby dotrzeć do cudów starego świata Cottonera, znanego również jako „Trzy Miasta”, trzech zachowanych miast położonych ładnie po drugiej stronie Wielkiego Portu.

Odwiedzający mogą z łatwością spędzić dzień na zwiedzaniu wąskich uliczek każdego miasta, jedzeniu na dziedzińcach pałacu na Placu Zwycięstwa w Birgu i pogłębianiu wiedzy o marynarce w Maltańskim Muzeum Morskim na przystani.

Inne zabytki Cottonery, których nie można ominąć, to Pałac Inkwizytora, Kościół św. Wawrzyńca i wybrane rezydencje zajazdów, takie jak Auberge d'Auvergne i Provence oraz Auberge d'Angleterre, niegdyś zamieszkałe przez Rycerzy Maltańskich.

Nie przegap swojej szansy, aby stać się częścią tej różnorodnej artystycznej przygody. Zarezerwuj wycieczkę już dziś, aby zbiegła się z maltabiennale.art i przeżyj niezapomniane spotkanie ze sztuką, kulturą i urzekającym duchem Morza Śródziemnego.

Gotowy wyruszyć w tę niezapomnianą podróż? Oto kilka kluczowych szczegółów, o których warto pamiętać:

Daty: maltabiennale.art trwa od 13 marca do 31 maja 2024 r.

Lokalizacje: Biennale odbywa się w różnych miejscach w Valletcie, Cottonerze i Gozo, w tym w muzeach, kościołach i przestrzeniach publicznych.

Wydarzenia: spodziewaj się bogatego programu rozmów z artystami, warsztatów, występów, pokazów filmowych i nie tylko.

Zakwaterowanie: Oprócz zabytkowego hotelu Phoenicia Malta, odwiedzający mogą wybierać spośród różnorodnych hoteli, pensjonatów i tradycyjnych maltańskich „hosteli”, dostosowanych do każdego budżetu i stylu podróżowania.

Oficjalna strona internetowa: www.maltabiennale.art

Facebook, Instagram, LinkedIn: @maltabiennale.art