O nas
Kontakt

Co wyrok zhańbionego „Króla Krypto” Sama Bankmana-Frieda oznacza dla branży?

Laura Kowalczyk

FILE - FTX founder Sam Bankman-Fried leaves Federal court on July 26, 2023, in New York.

Saga o SBF była świadkiem utraty oszczędności całego życia, co spowodowało u nich dwa lata stresu.

Sam Bankman-Fried, upadły „Krypto-Król”, jak go kiedyś nazywano, został skazany na 25 lat więzienia za oszukiwanie klientów i inwestorów swojej obecnie zbankrutowanej giełdy kryptowalut FTX.

Czwartkowe orzeczenie pokazuje, jak system prawny próbuje ukrócić oszustwa związane z kryptowalutami. Ale chociaż wyrok służy jako ostrzeżenie dla branży, nie jest pewne, czy będzie to przełomowy moment, który oczyści kryptowaluty.

Bankman-Fried był ceniony w branży i przez dwa lata jego twarz znajdowała się na okładce magazynu Fortune we wrześniu 2022 r., jako szef największej na świecie giełdy kryptowalut, do siedzenia na sali sądowej w więziennym ubraniu khaki i kajdanach na nogach. później.

Wyrok jest niższy niż 40–50 lat, jakich oczekiwali prokuratorzy federalni, ale znacznie wyższy niż pięć lat, o które zabiegali prawnicy Bankman-Fried.

„To wiadomość, która jest głośna i wyraźna. Oni (Departament Sprawiedliwości) nie będą tolerować nikczemnych, przestępczych, przestępczych zachowań umysłowych w sektorze i przemyśle kryptowalut” – powiedział Moises Vela, prawnik i były dyrektor administracji ówczesnego wiceprezydenta Joe Bidena.

Ale Vela, który jest także doradcą kryptowaluty Unicoin, powiedział, że może to nie uratować branży przed złymi aktorami.

„Można argumentować, że to (kara prawna) nigdy nie zadziałało, ponieważ ludzie w dalszym ciągu popełniają te same przestępstwa.

„Ale mam nadzieję, że to zadziała. Muszę wierzyć, że ludzie zobaczą, że jeśli będziesz się źle zachowywał i będziesz postępować w sposób rażący, przestępczy, zostaniesz ukarany” – powiedział.

Rynek kryptowalut odnotował bezprecedensowy wzrost i przez wielu był postrzegany jako sposób na szybkie wzbogacenie się.

Ale historia SBF była świadkiem utraty oszczędności całego życia, co spowodowało u nich dwa lata stresu. Może to spowodować, że inwestorzy kryptowalut staną się bardziej ostrożni wobec branży.

Istnieje ryzyko, że ten człowiek będzie w stanie zrobić w przyszłości coś bardzo złego… I wcale nie jest to trywialne ryzyko.

Sędzia Lewis Kaplan

W miarę jak zasoby cyfrowe zyskują na popularności, regulacje stają się coraz ważniejsze. W Stanach Zjednoczonych sektor ten jest intensywnie monitorowany przez Departament Sprawiedliwości oraz Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), a także inne agencje federalne.

W Europie blok podpisał rozporządzenie MiCA, którego celem jest ochrona inwestorów i zachowanie stabilności finansowej.

Ale Vela ostrzegł, że branża kryptowalut i rządy powinny współpracować, jeśli chodzi o regulacje.

„To sektor, który nigdzie nie zmierza. To część naszej globalnej przyszłości. Myślę, że znajdziemy złoty środek. Rzadko kiedy udaje nam się to zrobić dobrze za pierwszym razem” – powiedział.

„Ostatecznie osiągniemy ten złoty środek. I tak, będziemy mieli środowisko polityczne i regulacyjne, które będzie sprzyjać wzrostowi i inwestycjom” – dodał.

'Bez wyrzutów sumienia'

Podczas procesu sędzia Lewis Kaplan powiedział, że Bankman-Fried nie przekazał „ani słowa wyrzutów sumienia z powodu popełnienia straszliwych zbrodni”.

„Istnieje ryzyko, że ten człowiek będzie w stanie zrobić w przyszłości coś bardzo złego… I wcale nie jest to trywialne ryzyko” – dodał Kaplan.

Bankman-Fried odwołuje się od wyroku i nawet powiedział, że pracownicy FTX stracili szansę na zbudowanie czegoś obiecującego, i zasugerował, że powinni się spotkać, aby wspólnie zbudować kolejny projekt.

„Myślę, że na świecie istnieje wielka szansa, aby zrobić to, co świat myślał, że zrobię, co miał nadzieję, że zrobię, przynajmniej przez jakiś czas, co miałem nadzieję zrobić dla świata, a nie to, co ostatecznie zrobiłem ” – powiedział Bankman-Fried na sali sądowej.

„A 300 osób, z którymi pracowałem, niesamowicie utalentowanych, bezinteresownych, imponujących ludzi, szukało czegoś do zrobienia. Jeśli tak się stanie, jeśli zrobią dla świata wszystko, co w ich mocy, to mam nadzieję, że każdego wieczoru będę mógł oglądać ich sukces, a nie tylko moje własne porażki”.