O nas
Kontakt

Wzrost w strefie euro przewyższa szacunki, a kwietniowa inflacja pozostaje stabilna na poziomie 2,6%

Laura Kowalczyk

Euro sign (file photo)

Gospodarka strefy euro wzrosła w pierwszym kwartale 2024 r. o 0,3%, przekraczając oczekiwania i odnotowując najsilniejszy wzrost od trzeciego kwartału 2022 r. Roczna inflacja pozostała stabilna na poziomie 2,4%, podczas gdy inflacja bazowa spadła do 2,7%, prawdopodobnie torując drogę do pierwszą obniżkę stóp procentowych przez EBC. w czerwcu.

Wzrost gospodarczy w strefie euro w pierwszym kwartale roku przekroczył oczekiwania ekonomistów, natomiast roczna stopa inflacji za kwiecień wykazała stabilną pozycję w porównaniu z poprzednim miesiącem. Zakończyło to tendencję spadkową zapoczątkowaną w styczniu, ale dostarczyło także zachęcających sygnałów do oczekiwanej obniżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny (EBC) w czerwcu.

Według opublikowanych we wtorek błyskawicznych szacunków Eurostatu roczny wzrost produktu krajowego brutto w strefie euro w pierwszym kwartale 2024 r. wyniósł 0,3% w porównaniu z ostatnim kwartałem 2023 r. Oznacza to znaczną poprawę w porównaniu z wcześniej zapowiadanym spadkiem o 0,1%. i przekracza oczekiwania ekonomistów dotyczące wzrostu na poziomie 0,1%. To jednocześnie najwyższe tempo wzrostu od trzeciego kwartału 2022 roku.

Tymczasem wstępne dane Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej wskazują, że ogólny zharmonizowany wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich (HICP) pozostał na niezmienionym poziomie 2,4% rok do roku, zgodnie z oczekiwaniami. Roczna stopa inflacji bazowej po wyłączeniu cen energii i żywności spadła w kwietniu nieznacznie do 2,7% z 2,9% w marcu, nieco powyżej oczekiwanego spadku wynoszącego 2,6%. Jest to jednak dziewiąty z rzędu miesiąc spadku rocznych stóp inflacji bazowej w strefie euro.

Irlandia prowadzi, główne gospodarki odnotowały wzrost większy niż oczekiwano

W przypadku Unii Europejskiej wzrost w pierwszym kwartale 2024 r. również wyniósł 0,3% w porównaniu z poprzednim kwartałem, co oznacza przyspieszenie w stosunku do wcześniej stabilnej wartości.

Wśród państw członkowskich największy wzrost odnotowała Irlandia – +1,1% w porównaniu z poprzednim kwartałem, a następnie Łotwa, Litwa i Węgry – wszystkie o +0,8%. Szwecja jest jedynym państwem członkowskim, które odnotowało spadek, wynoszący -0,1% w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Wstępne szacunki Federalnego Urzędu Statystycznego wykazały, że w pierwszym kwartale 2024 roku niemiecka gospodarka wzrosła o 0,2%, przewyższając oczekiwania rynkowe zakładające wzrost na poziomie 0,1%. Wzrost ten następuje po spadku o 0,5% w poprzednim okresie.

Włoska gospodarka odnotowała wzrost o 0,3% w pierwszym kwartale, co stanowi przyspieszenie w stosunku do skorygowanego w dół wzrostu o 0,1% w ostatnim kwartale 2023 r. i przekroczyło oczekiwania rynkowe zakładające marginalną ekspansję na poziomie 0,1%, jak ujawnił Narodowy Instytut Statystyczny.

Według wstępnych danych Narodowego Instytutu Statystyki i Studiów Ekonomicznych (INSEE) francuska gospodarka rosła w pierwszym kwartale 2024 r. w ujęciu kwartał do kwartału, przekraczając zarówno prognozy rynkowe, jak i tempo wzrostu wynoszące 0,1% w poprzednim kwartale. .

Kwietniowa inflacja wskazuje na potencjalną obniżkę stóp EBC w czerwcu

Zasadnicza roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła w kwietniu 2,4%, tyle samo co w marcu. W ujęciu miesięcznym inflacja rosła w tempie 0,6%, spowalniając w stosunku do wzrostu o 0,8% odnotowanego w marcu.

Inflacja bazowa spowolniła do 2,7% z 2,9% w porównaniu do roku ubiegłego. W ujęciu miesięcznym stopa inflacji bazowej rosła w tempie 0,6%, co było również wyraźnym spowolnieniem z 1,1% odnotowanego w marcu.

Patrząc na główne składniki inflacji w strefie euro, oczekuje się, że najwyższą roczną stopę w kwietniu odnotowały usługi (3,7% w porównaniu z 4,0% w marcu), a następnie żywność, alkohol i tytoń (2,8% w porównaniu z 2,6% % w marcu). w marcu), nieenergetyczne towary przemysłowe (0,9% wobec 1,1% w marcu) i energia (-0,6% wobec -1,8% w marcu).

W kwietniu państwami członkowskimi o najwyższej rocznej stopie inflacji były Chorwacja (4,7%) i Belgia (4,9%). Ten ostatni wzrósł w marcu o 3,8% i stanowi najwyższy wynik od prawie roku.

W kwietniu roczna stopa inflacji HICP w Niemczech wyniosła 2,4%, nieco powyżej poprzedniego i oczekiwanego poziomu 2,3%.

Roczna inflacja HICP we Francji pozostała stabilna na poziomie 2,4%, bez zmian w stosunku do marca, ale wyższa od oczekiwanych 2,2%.

Włochy odnotowały spadek rocznej stopy inflacji HICP w kwietniu z 1,2% do 1%, co plasowało ją na trzecim miejscu po Finlandii (0,6%) i Litwie (0,4%).

Na poprzednim posiedzeniu decydenci EBC sygnalizowali, że „właściwe byłoby zmniejszenie obecnego poziomu ograniczeń polityki pieniężnej”, jeśli dane wskazują na rosnące zaufanie co do stałego zbliżania się inflacji do celu.

Ogólnie rzecz biorąc, kwietniowe dane o inflacji mogą przygotować grunt pod pierwszą obniżkę stóp procentowych EBC w czerwcu poprzez pokonanie ostatnich przeszkód.

Należy jednak zachować ostrożność, jeśli miesięczne dane dotyczące inflacji zasadniczej i bazowej utrzymają się na tym poziomie w maju i później. Takie utrzymujące się poziomy mogłyby potencjalnie utrudnić, a nawet zatrzymać cykl obniżek stóp procentowych EBC.