Liczba ta nadal znacznie przekracza próg objęty zakresem ustawy o usługach cyfrowych.
Według danych ujawnionych przez firmę 17 sierpnia w celu wypełnienia zobowiązań prawnych wynikających z ustawy o usługach cyfrowych (DSA) amerykańska platforma społecznościowa X odnotowała w ciągu ostatniego roku spadek liczby użytkowników z UE korzystających ze swojej platformy.
Prezes firmy Elon Musk niedawno pokłócił się z Komisją Europejską o zgodność platformy z przepisami UE.
W okresie od 1 lutego do 31 lipca platforma miała około 105,9 mln użytkowników w UE, podczas gdy w poprzednim okresie sprawozdawczym: od 1 sierpnia 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. liczba ta wyniosła 111,4 mln.
W miesiącach poprzedzających to wydarzenie – od 1 lutego do 31 lipca 2023 r. – liczba ta wynosiła 112,2 mln użytkowników. X twierdzi, że ma około 550 mln aktywnych użytkowników miesięcznie na całym świecie.
Mimo to platforma nadal znacznie przekracza próg 45 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie, który jest wymagany, aby zostać uznaną za bardzo dużą platformę internetową (VLOP) zgodnie z ustawą DSA wydaną przez Komisję Europejską.
Zgodnie z ustawą DSA największe platformy internetowe – sklepy z aplikacjami, platformy mediów społecznościowych – muszą co pół roku przekazywać informacje na temat średniej miesięcznej liczby aktywnych odbiorców swoich usług w UE.
Komisja wykorzystuje te dane do oceny zobowiązań, takich jak wzmocnienie pozycji użytkowników, staranna moderacja treści, ochrona nieletnich, przejrzystość i odpowiedzialność oraz ocena ryzyka.
Breton kontra Musk
W grudniu ubiegłego roku Komisja wszczęła dochodzenie DSA w sprawie X w związku z postępowaniem z dezinformacją na platformie mediów społecznościowych.
Przedstawiciele UE stwierdzili, że niedawna odpowiedź X na zamieszki w Wielkiej Brytanii – podczas której miliarder, właściciel platformy, nagłośnił retorykę, co doprowadziło do późniejszej przemocy – może zostać wzięta pod uwagę w trwającym dochodzeniu.
W zeszłym tygodniu komisarz UE Thierry Breton ostrzegł Muska przed przestrzeganiem zobowiązań prawnych wynikających z DSA – w tym przed proporcjonalnymi i skutecznymi środkami łagodzącymi dotyczącymi wzmacniania szkodliwych treści – na kilka godzin przed wywiadem na żywo z kandydatem Partii Republikańskiej w USA Donaldem Trumpem na swojej platformie.
Otwarty list Bretona rozzłościł Muska i innych, którzy twierdzili, że był to akt zagranicznej ingerencji w wybory.
Muska poparli członkowie amerykańskiej Partii Republikańskiej z Komisji Sądownictwa Izby Reprezentantów, którzy napisali do Bretona, wzywając go do „zaprzestania wszelkich prób zastraszania osób lub podmiotów zaangażowanych w wypowiedzi polityczne w Stanach Zjednoczonych”.
Organizacje społeczeństwa obywatelskiego Access Now, Article 19 i Electronic Frontier Foundation (EFF) również napisały do Bretona, aby „zaprzestać politycznego pozycjonowania i zadbać o to, aby egzekwowanie ustawy DSA opierało się na dowodach i poszanowaniu praw człowieka”.
Rzecznik Komisji powiedział w zeszłym tygodniu, że list „ma charakter ogólny, a wywiad z Trumpem jest przykładem dużego wydarzenia, które może mieć wpływ na całą UE”.