O nas
Kontakt

Z raportu wynika, że ​​brytyjscy inwestorzy „nie są zadowoleni” z wyników portfela

Laura Kowalczyk

People have their pictures taken on the north bank of river Thames, against the backdrop of the London Eye, in London, Monday, June 17, 2024. (AP Photo/Alberto Pezzali)

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez firmę inwestycyjną RAW Capital Partners, wielu brytyjskich inwestorów jest niezadowolonych z wyników swoich portfeli w zeszłym roku.

W ankiecie wzięło udział ponad 750 brytyjskich inwestorów, których portfele były warte ponad 25 000 funtów (29 527 euro), z wyłączeniem innych oszczędności, nieruchomości mieszkalnych i emerytur.

Około 47% inwestorów stwierdziło, że jest zadowolonych z wyników swojego portfela w ubiegłym roku, podczas gdy tylko 40% optymistycznie ocenia perspektywy swoich inwestycji na rok następny.

Szaląca inflacja, trwające konflikty geopolityczne oraz obecna niepewna sytuacja gospodarcza i polityczna w Wielkiej Brytanii zostały wskazane jako główne przyczyny dotychczasowych rozczarowujących wyników portfeli.

Około 32% inwestorów ujawniło, że rosnące stopy procentowe przyczyniły się do kurczenia się ich portfela, podczas gdy 45% ankietowanych inwestorów jako problem w zarządzaniu portfelem wymieniło utrzymującą się wysoką inflację.

Stopa procentowa Banku Anglii wzrosła z 0,25% w grudniu 2021 r. do 5,25% w sierpniu 2023 r., przy czym na razie stopy pozostają stabilne na tym poziomie.

Z drugiej strony inflacja w Wielkiej Brytanii wydaje się stabilizować, a majowa inflacja spadła w stosunku do celu Banku Anglii na poziomie 2%, w porównaniu z 2,3% w kwietniu.

Komentując nowe badanie, Ben Nichols, tymczasowy dyrektor zarządzający RAW Capital Partners, powiedział: „Nasze badanie wyraźnie ilustruje wpływ, jaki ostatnie zawirowania gospodarcze i geopolityczne wywarły na inwestorów w Wielkiej Brytanii. Wiele z nich ma trudności z przystosowaniem się do niepewności politycznej i trendów makroekonomicznych, takich jak inflacja i wysokie stopy procentowe. Efekt: mniej niż połowa z nich jest zadowolona z realizacji swoich inwestycji w ciągu ostatniego roku. »

Brytyjski klimat polityczny może w dalszym ciągu ciążyć na portfelach

Do zawirowań na rynku znacząco przyczyniła się także sytuacja gospodarcza i polityczna w Wielkiej Brytanii, szczególnie w okresie poprzedzającym wybory powszechne w 2024 roku. 57% respondentów uważało również, że światowy krajobraz gospodarczy i polityczny był w tym roku bardziej zmienny niż w jakimkolwiek innym roku w ostatniej dekadzie.

Sytuacja ta osłabia zaufanie inwestorów, którzy następnie zwracają się ku bardziej ostrożnym i umiarkowanym perspektywom inwestycyjnym. Około 38% inwestorów stwierdziło, że ta globalna niestabilność w połączeniu z konfliktami geopolitycznymi skłoniła ich do zmiany lub dostosowania swoich strategii w ciągu ostatniego roku.

Nichols powiedział także: „W żadnym wypadku nie jesteśmy na straconej pozycji, jeśli chodzi o konflikty geopolityczne i trudności gospodarcze. Dlatego ważne jest, aby inwestorzy w dalszym ciągu chronili swoje portfele przed zmiennością rynku, oceniając, które klasy aktywów i taktyki inwestycyjne najlepiej pozwolą im osiągnąć długoterminowe cele finansowe.

„Wykorzystanie korzyści, jakie może przynieść dywersyfikacja w kierunku nieskorelowanych klas aktywów, będzie nadal się opłacać. »

Zwycięstwo Partii Pracy w wyborach powszechnych w Wielkiej Brytanii mogłoby potencjalnie przynieść ulgę inwestorom, którzy mają nadzieję na stabilizację rynków w nadchodzących miesiącach, choć niektóre regulacje mogą ulec zmianie.

Partia Pracy zobowiązała się do zwiększenia inwestycji w Wielkiej Brytanii i ustabilizowania gospodarki poprzez zaostrzenie zasad wydatkowania pieniędzy.

Russ Mould, dyrektor inwestycyjny AJ Bell, również ma pewność co do odporności brytyjskiej gospodarki: „Badanie szesnastu wyborów powszechnych od czasu utworzenia FTSE All-Share w 1962 r. pokazuje, że brytyjska giełda w żadnym wypadku nie obawiali się zmiany rządu, a nawet mogli ją przychylnie przyjąć.

„Średnio indeks FTSE All-Share Index odnotował dwucyfrowy wzrost w pierwszym roku po wyborach, w których premier został usunięty ze stanowiska i powołany nowy. Korzyści są również większe w przypadku zmiany rządu niż w przypadku jego utrzymania. »