Autorzy raportu twierdzą, że producenci tworzyw sztucznych powinni „zapłacić za szkody, które wyrządzili” po dziesięcioleciach oszustw.
Recykling jest promowany jako sposób na zagospodarowanie odpadów z tworzyw sztucznych od ponad 50 lat.
Jednak z nowego raportu wynika, że duże koncerny naftowe i przemysł tworzyw sztucznych od dziesięcioleci wiedzą, że nie jest to rozwiązanie wykonalne pod względem technicznym i ekonomicznym.
Łącząc istniejące badania i niedawno ujawnione dokumenty wewnętrzne, raport Centrum Badań nad Integralnością Klimatu (CCI) może stanowić podstawę do podjęcia działań prawnych, twierdzą jego autorzy.
„Kiedy korporacje i grupy handlowe wiedzą, że ich produkty stwarzają poważne ryzyko dla społeczeństwa, a następnie okłamują w tej sprawie opinię publiczną i decydentów, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności” – mówi prezes CCI Richard Wiles.
„Odpowiedzialność oznacza powstrzymanie kłamstwa, mówienie prawdy i zapłacenie za wyrządzone szkody”.
Producenci tworzyw sztucznych wprowadzali opinię publiczną w błąd w sprawie recyklingu
W raporcie ujawniono oszukańcze kampanie marketingowe i kampanie edukacyjne, które promowały tworzywa sztuczne jako nadające się do recyklingu, mimo świadomości, że nie jest to wykonalne rozwiązanie.
Jak wynika z raportu, strategie te umożliwiły rozwój branży tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, unikając jednocześnie przepisów mających na celu skuteczne radzenie sobie z odpadami i zanieczyszczeniami.
„Recyklingu nie można uważać za trwałe rozwiązanie odpadów stałych (tworzyw sztucznych), ponieważ jedynie wydłuża czas do wyrzucenia danego przedmiotu” – czytamy w raporcie z 1986 roku sporządzonym przez branżową grupę branżową Vinyl Institute (VI).
Założyciel grupy, dyrektor Roy Gottesman, ponownie naświetlił tę kwestię na konferencji w 1989 r., ostrzegając: „Recykling nie może trwać w nieskończoność i nie rozwiązuje problemu odpadów stałych”.
Dlaczego plastik tak trudno poddać recyklingowi?
Ponieważ w produktach codziennego użytku stosuje się tysiące różnych rodzajów plastiku, jego zbieranie i sortowanie jest kosztowne. Ulega również degradacji już po jednym lub dwóch użyciach, stając się bardziej toksyczny przy każdym ponownym użyciu.
Pomimo tego, firmy z branży naftowej i tworzyw sztucznych kontynuowały kampanie promujące recykling.
Wyobraź sobie trójkąt przedstawiający symbol „pędzących strzałek”, który oznacza na przykład, że opakowanie nadaje się do recyklingu. Wprowadzono tę opcję, mimo że IW zauważył, że system prawdopodobnie nie zadziała ze względu na modę na pojemniki kompozytowe, składające się z wielu rodzajów tworzyw sztucznych.
„Jesteśmy zaangażowani w działania, ale nie w wyniki” – powiedział wiceprezes Exxon Chemical Irwin Leviwitz podczas spotkania z Amerykańską Radą ds. Tworzyw Sztucznych (APC) w 1994 roku.
W następnym roku wewnętrzne notatki pracownika APC potwierdziły, że tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu nie mogą konkurować z materiałami pierwotnymi. „Dostawy dziewiczych surowców gwałtownie wzrosną w najbliższej przyszłości (i) wytrącą z równowagi ceny PCR (materiału pochodzącego z recyklingu pokonsumenckiego)” – napisali.
W jaki sposób firmy mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności prawnej za kłamstwa na temat recyklingu tworzyw sztucznych?
Według autorów raportu to publiczne oszustwo może stanowić naruszenie przepisów mających na celu ochronę konsumentów i społeczeństwa przed niewłaściwym postępowaniem i zanieczyszczeniem przedsiębiorstw.
„Prokuratorzy generalni i inni urzędnicy powinni dokładnie rozważyć dowody wskazujące, że te firmy oszukały społeczeństwo i podjąć odpowiednie działania, aby pociągnąć je do odpowiedzialności” – mówi Alyssa Johl, wiceprezes ds. prawnych i radcy prawnego CCI.
Dodaje to do rosnącej listy skarg przeciwko producentom tworzyw sztucznych, w tym dochodzenia w Kalifornii z 2022 r. w sprawie roli ExxonMobil w kryzysie związanym z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi oraz pozwu przez Nowy Jork Pepsi Co w 2023 r. w związku z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi.
Czy nadal warto poddać recyklingowi plastik?
Najlepszym sposobem na ograniczenie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi jest całkowite unikanie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Jednak nadal lepiej jest poddać plastik recyklingowi w domu, niż go wyrzucać.
Około dziewięć procent rocznych odpadów z tworzyw sztucznych na świecie jest skutecznie poddawanych recyklingowi, a ponieważ wiele firm zobowiązuje się do stosowania w swoich produktach tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, może to znaleźć zastosowanie.
Zgodnie z Europejską strategią na rzecz tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym celem jest, aby do 2025 r. w UE produkty z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu trafiły do produktów w UE. Co roku w Europie powstaje prawie 26 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych.