O nas
Kontakt

Zarówno Ukraina, jak i Rosja postanowiły zwiększyć wysiłki wokół Bachmuta

Laura Kowalczyk

Zarówno Ukraina, jak i Rosja postanowiły zwiększyć wysiłki wokół Bachmuta

Według doniesień Ukraina i Rosja intensyfikują działania wokół zniszczonego wojną miasta Bachmut, ponieważ siły prezydenta Zełenskiego zwiększają wykorzystanie dronów

Rosyjska obrona powietrzna odparła nowy atak dronów na Moskwę, który wymusił tymczasowe zamknięcie wszystkich trzech głównych lotnisk obsługujących miasto.

W ostatnich tygodniach region moskiewski był wielokrotnie celem ataków, choć nie było żadnych doniesień o poważnych zniszczeniach.

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że jej obrona powietrzna zestrzeliła jeden ukraiński dron w obwodzie możajskim i drugi w obwodzie chimskim w obwodzie moskiewskim.

Tymczasem według doniesień ukraińskie ataki dronów na Krym spowodowały kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych i uszkodzenie składów amunicji.

W piątek rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że zestrzeliło tam 42 ukraińskie drony. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jest zadowolony, że wojna „nadchodzi do Rosji”.

W sobotę rano dwie osoby zginęły, a jedna została ranna w wyniku rosyjskiego bombardowania ukraińskiej wsi Podoły, niedaleko północno-wschodniego miasta Kupiańska, poinformował gubernator regionu.

Brytyjski wywiad wojskowy sugeruje, że ukraińska kontrofensywa wywiera presję na siły rosyjskie w Bachmucie i na południu kraju, podczas gdy rosyjskie ataki wydają się koncentrować na linii frontu na północny wschód od Kupiańska-Łymana.

Aktualizacja danych wywiadowczych opublikowana przez brytyjskie Ministerstwo Obrony w serwisie „X”, formalnie znanym jako Twitter, przewidywała, że ​​Rosja będzie próbowała odzyskać inicjatywę poprzez „powrót do ofensywy na poziomie operacyjnym. Kupiańsk-Łyman jest jednym z potencjalnych obszarów tego działania”.

Analiza brytyjskiego wywiadu obronnego

W aktualizacji dodano, że Rosja prawdopodobnie w nadchodzących tygodniach zwiększy swoją ofensywę w Kupiańsku-Łymanie, chcąc posunąć się na zachód w kierunku rzeki Oskii, tworząc strefę buforową wokół obwodu ługańskiego.

W ciągu ostatniego tygodnia na Ukrainie wzrosło wykorzystanie dronów. W środę w obwodzie Biełgorodu w wyniku ukraińskiego ataku dronów zginęło trzech cywilów.

Tego samego dnia ukraiński dron rzekomo uderzył w wieżowiec w biznesowej dzielnicy Moskwy, niszcząc okno.