O nas
Kontakt

Zawsze chciałeś mieszkać w Japonii? W przyszłym miesiącu zostanie wprowadzona nowa wiza dla nomadów cyfrowych

Laura Kowalczyk

Japan set to launch new digital nomad visa in March.

Zanurz się w Japonii dzięki nowej cyfrowej wizie nomadów.

Japonia przygotowuje się do wprowadzenia w przyszłym miesiącu cyfrowej wizy dla nomadów. Pozwoli obywatelom 49 krajów, w tym państw członkowskich UE, pozostać w kraju do sześciu miesięcy.

Dzięki tętniącym życiem miastom, różnorodnym naturalnym krajobrazom i światowej sławy popkulturze Japonia jest idealnym miejscem do łączenia pracy i podróży.

Kraj coraz bardziej otwiera się na obcokrajowców w nadziei na ożywienie swojej gospodarki i konkurencyjności międzynarodowej, którym zagraża starzenie się społeczeństwa.

Według japońskiego ministerstwa pracy w kraju pracuje obecnie ponad dwa miliony obcokrajowców – to najwyższa liczba w historii.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o nowej japońskiej wizie dla nomadów cyfrowych, w tym o tym, kto może się o nią ubiegać i jakie są warunki.

Kto może ubiegać się o wizę cyfrowego nomadów do Japonii?

Obywatele 49 krajów i terytoriów mogą ubiegać się o wizę cyfrowego nomadów do Japonii. Należą do nich kraje, które podpisały umowę podatkową z tym krajem lub które są zwolnione z obowiązku wizowego podczas wizyty w Japonii.

Uwzględniono wszystkie kraje UE, a także Armenię, Białoruś, Gruzję, Islandię, Liechtenstein, Mołdawię, Monako, Macedonię Północną, Norwegię, Serbię, Szwajcarię, Turkiye i Wielką Brytanię.

Poza Europą do innych obywateli, którzy mogą się ubiegać, zaliczają się Australijczycy, Koreańczycy z południa, Singapurczycy i obywatele USA.

Wiza skierowana jest do wysoko wykwalifikowanych specjalistów – szczególnie tych pracujących w IT. Zostanie przyznane za „wyznaczoną działalność”, w tym pracę zdalną dla firmy poza Japonią lub jako freelancer prowadzący działalność na własny rachunek dla klientów za granicą. Oczekuje się, że dotyczy to również YouTuberów czerpiących przychody od zagranicznych reklamodawców.

Ile musisz zarobić, aby uzyskać wizę cyfrową nomadów do Japonii?

Osoby ubiegające się o wizę cyfrowego nomadów do Japonii muszą posiadać roczny dochód w wysokości co najmniej 10 milionów jenów japońskich (62 672 euro).

Muszą także posiadać prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Wiza pozwala pracownikom zdalnym przebywać w kraju do sześciu miesięcy – dwukrotnie więcej niż 90 dni obecnie dozwolonych dla „gości krótkoterminowych” zwolnionych z obowiązku wizowego, którzy z technicznego punktu widzenia nie mogą pracować podczas pobytu. Można ją przedłużyć dopiero po sześciu miesiącach od opuszczenia kraju, co oznacza, że ​​kolejne pobyty nie będą możliwe.

Dzieci i małżonkowie będą mogli towarzyszyć cyfrowym nomadom podczas ich pobytu w Japonii, pod warunkiem, że będą objęci także prywatnym ubezpieczeniem medycznym.

Jednakże wnioskodawcy nie będą uprawnieni do pobytu i nie będą mogli wynajmować zakwaterowania na dłuższy okres.

Proponowana wiza jest obecnie otwarta na publiczne komentarze, a jej wprowadzenie ma nastąpić pod koniec marca.