O nas
Kontakt

Zmiana we włoskiej modzie: firma-matka Versace sprzedana za wielomiliardową transakcję

Laura Kowalczyk

Zmiana we włoskiej modzie: firma-matka Versace sprzedana za wielomiliardową transakcję

Przejęcie przez amerykańską wielonarodową luksusową firmę modową Tapestry może konkurować z europejskimi konglomeratami, takimi jak LVMH i Kering.

Firma macierzysta Versace ogłosiła, że ​​jest kupowana przez grupę dóbr luksusowych Tapestry.

W ramach nowej umowy o wartości 8,5 miliarda dolarów (około 7,75 miliarda euro) Capri Holdings zostaje przejęte przez Tapestry, którego istniejące marki obejmują takie marki jak Coach i Kate Spade.

Capri Holdings zrzeknie się również własności takich marek jak Michael Kors i Jimmy Choo.

W oświadczeniu szefowej Tapestry, Joanne Crevoiserat, firma stwierdziła, że ​​umowa „tworzy nowy, potężny globalny luksusowy dom”.

AP
Dom mody został założony w 1978 roku przez nieżyjącego już Gianniego Versace, na zdjęciu w 1991 roku

Analitycy branży modowej już przypuszczają, że wykup będzie podstawą dla rywala do konkurowania z europejskimi gigantami mody, takimi jak Kering i LVMH.

Francuskie giganty branży są właścicielami niektórych z największych marek modowych, w tym Gucci, Saint Laurent i Balenciaga (Kering) oraz Givenchy, Louis Vuitton i Dior (LVMH).

Sam Versace, założony w Mediolanie 45 lat temu, od dawna postrzegany jest jako symbol luksusu, marki Tapestry są często postrzegane jako bardziej dostępne dla aspirujących konsumentów.

Ubrania od Michaela Korsa i Kate Spade zwykle zaczynają się od około 100 euro, co czyni je nieco tańszymi niż tysiące euro, które luksusowe marki z najwyższej półki często pobierają za ubrania i akcesoria.

Richard Drew/AP
Sklep Michaela Korsa na Madison Avenue w Nowym Jorku

Jednak Michael Kors przeżywa obecnie spadek po latach słabych wyników. Eksperci branżowi twierdzą, że podjęcie takiego ryzyka jest ryzykowne, ale Tapestry ma solidną historię odwracania cierpiących marek. Wśród innych triumfów udało mu się ożywić walczącą Kate Spade, kiedy przejął wytwórnię w 2017 roku.

Oprócz wyzwania, jakim jest próba odwrócenia losu Michaela Korsa, Tapestry stoi również w obliczu trudnego okresu dla branży. Inflacja gwałtownie wzrosła w wielu krajach, ściskając wydatki konsumentów i mocno uderzając w kieszenie aspirujących klientów.

Umowa z Tapestry ma zostać podpisana w przyszłym roku i jest to drugi raz w ciągu pięciu lat, kiedy Versace został sprzedany.

Michael Kors przejął włoską markę w 2018 roku, płacąc ponad 1,8 miliarda euro za firmę, która od dziesięcioleci należy do rodziny Versace.

Wraz z Jimmym Choo, którego kupił w 2017 roku, Michael Kors założył Capri Holdings jako firmę parasolową – być może udowadniając, że moda może być naprawdę cykliczna.