O nas
Kontakt

Elastyczność i przejrzystość: dlaczego pracownicy odchodzą od gigantów technologicznych

Laura Kowalczyk

Elastyczność i przejrzystość: dlaczego pracownicy odchodzą od gigantów technologicznych

Kiedy firmy, które nazywamy „Big Tech” – Google, Facebook (obecnie Meta), Twitter (obecnie X), Amazon i inne – pojawiły się w 2000 roku, nie mieliśmy pojęcia, że ​​rozrosną się do gigantów, którymi są teraz.

Wykorzystując nową falę Internetu i opracowując inteligentne i efektywne sposoby prowadzenia działalności, szybko się rozwinęły.

Jako pracodawcy zatrudnili i wykształcili pokolenie pilnych młodych pracowników technicznych i znaleźli nowe sposoby na zadowolenie pracowników, od darmowych obiadów po bezpłatne członkostwo w siłowni.

Później, w dobie lockdownu związanego z COVID-19, firmy te jeszcze częściej widziały ludzi korzystających z ich usług. W rezultacie wielu zatrudniło więcej pracowników, aby poradzić sobie z tym wzrostem.

Ale rok 2022 przyniósł ogromne zmiany dla firm technologicznych: gdy świat się otworzył, niektóre z tych pandemicznych rekrutacji nie były już potrzebne. Firmy zaczęły zwalniać dużą liczbę pracowników.

Miało nadejść więcej zmian: nowy właściciel Twittera, Elon Musk, natychmiast wywołał kontrowersje przed zmianą nazwy firmy na X.

Meta (wcześniej Facebook), choć wciąż ma ogromną bazę użytkowników na całym świecie, postanowiła skoncentrować się na rozwijaniu swoich eksperymentów z Metaverse, wydając na ten proces miliardy.

Wielka technologia nie składała się już ze świeżych, średniej wielkości firm. Wszystko się rozrosło – łącznie z problemami firm.

Inspiracja techniczna

W międzyczasie ci liderzy technologiczni urodzeni w Dolinie Krzemowej zainspirowali rzesze nowych start-upów i przedsiębiorców.

W rezultacie w latach 20. XXI wieku ludzie, którzy chcą pracować na arenie technologicznej, mają teraz znacznie szersze pole do wyboru, co prowadzi do tego, że niektórzy pracownicy odwracają się od dużych technologii na rzecz małych i średnich firm.

Gdy w 2022 r. narastała dyskusja o postpandemicznej „Wielkiej Rezygnacji”, Forbes doniósł o exodusie pracowników technologicznych, którzy odeszli od dużych technologii i wrócili do świeżej krwi start-upów.

Zwrócono uwagę, że mniejsze firmy dają pracownikom szansę na większą kontrolę nad swoją pracą (zamiast bycia częścią dużego zespołu), a także pozwalają im szybciej przechodzić do różnych ról.

Według firmy Revelio Labs, która wykorzystuje publicznie dostępne dane do analizy danych dotyczących siły roboczej, do kwietnia tego roku prym wiodą małe firmy w Stanach Zjednoczonych.

Zauważono, że spowolnienie technologiczne „otworzyło szansę dla startupów technologicznych, aby w końcu przyciągnąć i zatrudnić największe talenty”.

Pozyskiwanie utalentowanych pracowników

Okazało się również, że start-upy technologiczne nieproporcjonalnie publikują więcej nowych ogłoszeń od grudnia 2022 r., prawdopodobnie po to, by spróbować złapać niektórych zwolnionych z większych firm w ostatnich miesiącach.

Istnieje kilka powodów, dla których ludzie mogą zdecydować się na pracę w mniejszych firmach. Dużym jest elastyczność. Gdy biura zostały ponownie otwarte, zwykle myślące przyszłościowo firmy Big Tech szybko zaczęły mówić swoim pracownikom, aby wracali do biura tak często, jak to możliwe.

Natomiast mniejsze i średnie przedsiębiorstwa oferują elastyczność, której pożąda 30 procent pracowników, którzy w ubiegłym roku regularnie pracowali z domu w całej Unii Europejskiej.

Rzeczywiście, Vox niedawno poinformował, że „najgorętszym nowym dodatkiem w technologii jest wolność”.

Flex Index wykazał, że 67 procent firm technologicznych Flex Index zatrudniających mniej niż 100 pracowników jest w pełni zdalnych, a wraz z rozwojem firm szanse na to, że będą w pełni zdalne, maleją.

Oprócz elastyczności, pracownicy mogą również znaleźć w mniejszych firmach rodzaj wartości, których pragną u pracodawcy.

Jeśli weźmiesz dużą firmę technologiczną, taką jak X, zmiana właściciela może radykalnie zmienić wartości firmy.

Gdy Musk przejął stery, pracownicy znaleźli się nieoczekiwanie w sytuacji, która była tak chaotyczna, że ​​doprowadziła do odejścia niektórych pracowników, a wielu innych zostało zwolnionych.

Pracownicy mogą celowo szukać firmy o przejrzystych wartościach, które odpowiadają ich własnym, lub w której mogą dokonać wymiernych zmian.

Big Tech mógł stworzyć przyszłość, ale przyszłość zatrudnienia nie leży tylko w Big Tech. Dzięki światu, który stworzył, jest teraz jeszcze więcej możliwości dla pracowników, którzy chcą pracować w mniejszych firmach, umożliwiając im wytyczenie własnej trajektorii kariery.

Chcesz przenieść się do mniejszej firmy? Oto trzy firmy zatrudniające za pośrednictwem TylkoGliwice Jobs Board.

Główny menedżer produktu, kierownik platformy analitycznej i eksperymentalnej, Skyscanner

Skyscanner – który pomaga użytkownikom znaleźć oferty lotów – zatrudnia około 1000 pracowników i istnieje od 2013 roku, co czyni go firmą o ugruntowanej pozycji, ale nie tak dużą, że nie odczujesz wpływu swojej pracy.

Zatrudniając głównego menedżera produktu w Glasgow, twierdzi, że ma „niekonwencjonalne” podejście do oprogramowania, nie lubi odgórnego podejmowania decyzji i ceni sobie autonomię i zwinność.

Jeśli tego właśnie szukasz, resztę informacji na temat tej pracy znajdziesz tutaj.

Lider zespołu kontroli jakości, Ledger

Ta globalna platforma zasobów cyfrowych i Web3 ma zespół 900 osób opracowujących produkty i usługi dla obszaru zarządzania aktywami kryptograficznymi.

Poszukuje kierownika zespołu ds. kontroli jakości z Paryża i twierdzi, że wartości, które czynią jego firmę wyjątkową, to pragmatyzm, zaangażowanie, zaufanie i przejrzystość.

Brzmi jak coś w twoim stylu? Dowiedz się więcej tutaj.

Inżynier symulatorów VR/MR, Lilium

Ta rola inżyniera symulatorów VR/MR w niemieckiej firmie lotniczej w Monachium, zatrudniającej około 600 pracowników, dotyczy rzeczywistości wirtualnej/rzeczywistości mieszanej.

Daje możliwość pracy na symulatorze lotu Lilium Jet Mixed Reality, który jest używany wewnętrznie przez zespoły testerów i mechaników lotu oraz do celów szkoleniowych.

Chcesz przy tym być częścią zwinnego zespołu projektowego? Wszystkie szczegóły są tutaj.

Więcej takich stanowisk w mniejszych i średnich firmach można znaleźć na portalu TylkoGliwice Jobs Board