O nas
Kontakt

„Znak czasów”: jak wynika z raportu, zależność UE od paliw kopalnych spada do rekordowo niskiego poziomu

Laura Kowalczyk

„Znak czasów”: jak wynika z raportu, zależność UE od paliw kopalnych spada do rekordowo niskiego poziomu

W pierwszym półroczu tego roku paliwa kopalne wygenerowały zaledwie 33% energii elektrycznej w UE.

Jak wynika z nowego raportu, energia wytwarzana z paliw kopalnych w UE osiągnęła rekordowo niski poziom w pierwszej połowie 2023 r.

W pierwszej połowie 2023 r. 27 państw członkowskich spaliło o 17% mniej paliw kopalnych w celu uzyskania energii elektrycznej niż w tym samym okresie w 2022 r.

Badanie przeprowadzone przez zespół doradców zajmujących się czystą energią Ember wykazało, że w okresie od stycznia do czerwca paliwa kopalne wygenerowały zaledwie 33 procent energii elektrycznej, co stanowi najniższy w historii udział w koszyku energetycznym UE.

„Spadek zużycia paliw kopalnych to znak czasów” – mówi analityk Ember i autor raportu Matt Ewen.

„Węgiel i gaz są zbyt drogie, zbyt ryzykowne i UE je eliminuje”.

Dlaczego w UE spadła produkcja paliw kopalnych?

Zdaniem Embera, spadek zapotrzebowania na energię elektryczną z paliw kopalnych wynikał głównie ze spadku zapotrzebowania na energię elektryczną.

Po inwazji Rosji na Ukrainę UE wprowadziła szereg środków mających na celu ograniczenie popytu po gwałtownym wzroście cen gazu. Łagodna zima spowodowała również spadek zużycia energii o 5 procent w pierwszej połowie 2023 r.

Choć wzrost efektywności energetycznej mógł spowodować spadek zużycia paliw kopalnych, Ember twierdzi, że nie jest to „zrównoważone ani pożądane”.

Canva
Zużycie paliw kopalnych spadło wraz ze spadkiem zapotrzebowania na energię elektryczną w pierwszej połowie roku.

W całym bloku wzrosła także energia wiatrowa i słoneczna, przyczyniając się do spadku. Zespół doradców twierdzi jednak, że rozwój czystej energii musi przyspieszyć, jeśli ma ona zastąpić paliwa kopalne.

W raporcie podkreślono, że zapotrzebowanie na energię wzrośnie w miarę wysiłków bloku na rzecz elektryfikacji wszystkich sektorów. Jeśli UE ma osiągnąć swoje cele w zakresie dekarbonizacji, wzrost ten spowodowany inicjatywami takimi jak zwiększone wykorzystanie samochodów elektrycznych musi zostać pokryty odnawialnymi źródłami energii, a nie paliwami kopalnymi.

Które kraje UE odnotowały największy spadek zużycia energii z paliw kopalnych?

Załamanie paliw kopalnych miało zasięg ogólnoeuropejski, a produkcja energii w 11 krajach spadła o co najmniej 20 procent w porównaniu z 2022 rokiem.

Pięć państw członkowskich – Portugalia, Austria, Bułgaria, Estonia i Finlandia – odnotowało ponad 30-procentowy spadek zużycia energii z paliw kopalnych.

Natomiast od stycznia do czerwca tego roku produkcja energii z paliw kopalnych była najniższa w historii w czternastu krajach UE.

Według Embera w miesiącach letnich niektóre kraje przez dłuższy czas nie korzystały z paliw, które tradycyjnie stanowiły podstawę ich systemów elektroenergetycznych.

Na przykład Holandia używała węgla tylko przez pięć dni, a w czerwcu rekordowe 17 dni z rzędu nie korzystało z węgla.

Które paliwa kopalne odnotowały największy spadek?

Moc węgla spadła najbardziej w UE. Produkcja energii elektrycznej z tego paliwa kopalnego spadła o 23 procent w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku.

Pomimo obaw, że inwazja Rosji na Ukrainę może spowodować „powrót do węgla” zeszłej zimy, nie doszło to do skutku. W maju po raz pierwszy w historii węgiel stanowił mniej niż 10 procent energii wytwarzanej w UE.

Frank Rumpenhorst/dpa za pośrednictwem AP
Koparka rozładowuje węgiel z barki na składowisko obok elektrowni, podczas gdy w tle w Niemczech widać siedzibę Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Energia gazowa również spadła o 13 procent, a import rosyjskich gazociągów zmniejszył się o 75 procent. Ember twierdzi, że UE znalazła alternatywne źródła gazu i uzupełniła swoje zapasy, co spowodowało spadek cen. To także przyczyniło się do upadku energetyki węglowej.

Czy czysta energia rośnie w UE wystarczająco szybko?

Energia słoneczna w UE stale rośnie, wytwarzając o 13 procent więcej energii elektrycznej w pierwszych sześciu miesiącach roku niż w tym samym okresie 2022 r.

Ogólnie rzecz biorąc, szybki rozwój ambicji w zakresie odnawialnych źródeł energii sprawił, że blok w dalszym ciągu bije rekordy. Pierwsza połowa roku nie była wyjątkiem, ponieważ w maju i lipcu po raz pierwszy w maju i lipcu energia wiatrowa i słoneczna odpowiadała za 30 procent wytwarzania energii.

Poszczególne kraje również odnotowały rekordowy poziom energii odnawialnej – Grecja i Rumunia przekroczyły 50% wytwarzania, podczas gdy Dania i Portugalia przekroczyły 75%. W Portugalii było to głównie spowodowane energią wiatrową i słoneczną, które w kwietniu i maju odpowiadały za połowę całej energii wytworzonej.

REUTERS/Miguel Pereira
Widok z drona na hybrydowy park energetyczny z panelami słonecznymi i turbinami wiatrowymi w Sabugal w Portugalii.

Jednak zdaniem Ewen potrzebujemy czystej energii zastępującej paliwa kopalne jeszcze szybciej niż obecnie.

„Pilnie potrzebne są ogromne wysiłki, zwłaszcza w zakresie energii słonecznej i wiatrowej, aby wzmocnić odporną gospodarkę w całej Europie”.

W swoim raporcie Ember wzywa rządy do przyspieszenia budowy i instalowania paneli słonecznych i turbin wiatrowych. Stwierdzono również, że „pilnie” potrzebne są ulepszenia sieci elektroenergetycznych i magazynowania baterii.

Think tank podkreśla potrzebę usprawnienia procesów uzyskiwania pozwoleń na budowę infrastruktury czystej energii.