O nas
Kontakt

Zwycięzcami zostali… reżyserzy castingu, którzy po raz pierwszy znaleźli się na liście Oscarów

Laura Kowalczyk

In this Feb. 4, 2019, file photo, an Oscar statue appears at the 91st Academy Awards Nominees Luncheon in Beverly Hills, Calif.

Dobra wiadomość dla reżyserów castingów! Od 2026 roku będą mogli otrzymać Oscary przyznawane przez Akademię Sztuki i Nauki Filmowej.

Od 2026 roku Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zacznie przyznawać Oscara za casting. To pierwsza nowa kategoria Oscara od czasu wprowadzenia w 2002 roku najlepszego filmu animowanego, co ogłoszono w 2001 roku.

„Kierownicy castingu odgrywają zasadniczą rolę w kręceniu filmów, a w miarę rozwoju Akademii z dumą dodajemy obsadę do dyscyplin, które uznajemy i celebrujemy” – stwierdzili w ogłoszeniu dyrektor generalny Akademii Bill Kramer i prezes Akademii Janet Yang.

Od lat dyrektorzy castingów opowiadają się za tą kategorią, podkreślając jej kluczową rolę w sukcesie filmu. Jednak odpowiedzialna za Oscary Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej odrzuciła wcześniej ten pomysł.

Ke Huy Quan, Michelle Yeoh, Brendan Fraser i Jamie Lee Curtis pozują podczas ceremonii wręczenia Oscarów 12 marca 2023 r. w Los Angeles.
Ke Huy Quan, Michelle Yeoh, Brendan Fraser i Jamie Lee Curtis pozują podczas ceremonii wręczenia Oscarów 12 marca 2023 r. w Los Angeles.

Obecnie podczas ceremonii wręczane są 23 nagrody, choć największą popularnością cieszą się tzw. „Wielka Piątka” – nagrody dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera, najlepszego aktora pierwszoplanowego, najlepszej aktorki i najlepszego scenariusza.

W 2013 roku Akademia utworzyła oddział specjalnie dla reżyserów castingów, który obecnie liczy ponad 150 członków.

Zasady kategorii dotyczące kwalifikowalności i głosowania w ramach pierwszej nagrody castingowej zostaną ujawnione w kwietniu 2025 r. wraz ze wszystkimi zasadami dotyczącymi 98. ceremonii wręczenia Oscarów i obejmą filmy począwszy od 2025 r.

96. ceremonia wręczenia Oscarów, emitowana na antenie ABC, odbędzie się w niedzielę 10 marca 2024 roku w Dolby Theatre w Hollywood.