O nas
Kontakt

Życie na zamkniętej granicy lądowej pomiędzy Finlandią a Rosją

Laura Kowalczyk

Life along the closed land border between Finland and Russia

Jesienią fiński rząd zamknął wszystkie osiem przejść granicznych, które dzieli z Rosją, na granicy liczącej prawie 1400 kilometrów. Pozostaną one zamknięte co najmniej do połowy kwietnia.

Władze fińskie nakazały zamknięcie ze względów „bezpieczeństwa narodowego”. Organizacje pozarządowe potępiają to rozwiązanie, twierdząc, że zagraża ono życiu setek osób ubiegających się o azyl. Nasz korespondent Julián López udał się do serca dotkniętego obszaru, aby poznać różne punkty widzenia ludzi.

Władze fińskie oskarżają Rosję o kierowanie nielegalnych migrantów do granicy i zapewnianie im pomocy w postaci pieniędzy, żywności, zakwaterowania lub transportu w ramach tzw. „ataku hybrydowego” na Finlandię. Finlandia niedawno dołączyła do NATO i stanowczo sprzeciwia się rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Rosja zaprzecza oskarżeniom.

Lądowe przejścia graniczne pomiędzy Finlandią a Rosją są zamknięte
Lądowe przejścia graniczne pomiędzy Finlandią a Rosją są zamknięte

„Zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”

Finlandia twierdzi, że w listopadzie jej wschodnią granicę przekroczyło około 500 nielegalnych migrantów, w porównaniu z poprzednią średnią miesięczną wynoszącą około 30 osób.

Rząd fiński nazwał tych przybyszów „poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego i porządku publicznego”.

Wielu z tych nielegalnych migrantów znajduje obecnie schronienie w pobliskiej wiosce Joutseno, gdzie rozpatrywane są ich wnioski o azyl. Ośrodek recepcyjny dla osób ubiegających się o azyl znajduje się zaledwie 10 kilometrów od granicy z Rosją. Obecnie mieszka tu około 100 osób. Władze nie pozwoliły nam wejść na teren obiektu i nie zgodziły się udzielić nam żadnych wywiadów, jednak niektórzy mieszkańcy zgodzili się podzielić swoimi historiami.

„Tak łatwo tu przyjechać”

Nabil z Maroka potwierdził, że „pomogła nam (rosyjska) policja i wojsko. To dla nas dobre, bo tak łatwo tu przyjechać”.

Osoby ubiegające się o azyl nie mogą zostać wydalone, dopóki ich żądania są rozpatrywane. Może to potrwać do dwóch lat. Nie wydaje się, aby zgłoszono jakiekolwiek działania zwrotne wobec Rosji.

Odwiedziliśmy także siedzibę fińskiej Straży Granicznej w Helsinkach. Marek Saareks, zastępca kierownika tamtejszego wydziału, powiedział, że granice morskie i powietrzne kraju pozostają otwarte, jednak jeśli chodzi o granicę lądową z Rosją, Finlandia nie ma zbyt wielu możliwości: „Mamy informację, że w rejonie Sankt Petersburga znajdują się to tysiące osób, które mogłyby przyjechać do Finlandii tą trasą” – stwierdził.

Fińskie organizacje pozarządowe skrytykowały to rozwiązanie. Pargol Miraftab, doradca prawny Amnesty Finland, powiedział nam: „Mamy prawa człowieka, które przysługują każdemu. A rząd ma obowiązek szanować te prawa”.

Stowarzyszenie zrzeszające fińsko-rosyjskie podwójne obywatelstwo podjęło nawet kroki prawne.

Rostisław Władimirski, podwójne obywatelstwo fińsko-rosyjskie
Rostisław Władimirski, podwójne obywatelstwo fińsko-rosyjskie

80% Finów zgadza się z zamknięciem granic – sondaże

Jednak ostatnie sondaże pokazują, że aż 80% Finów zgadza się z zamknięciem granic.

Niektórzy twierdzą, że brak działań doprowadzi do przybycia tutaj miliona nielegalnych migrantów w ciągu dwóch lat.

Choć nie jest to częścią programu rządu i wynika z różnych powodów, zamknięcie wydaje się niektórym obserwatorom kolejnym krokiem w kierunku zaostrzenia fińskiej polityki migracyjnej. Rząd, koalicja kierowana przez konserwatystów i skrajną prawicę, przedstawił plany zmniejszenia o połowę kwot dla osób ubiegających się o azyl i ograniczenia ich ochrony, ograniczenia łączenia rodzin i czarterowych wspólnych lotów repatriacyjnych z innymi krajami nordyckimi.

Negocjacje trwają i nie przyjęto jeszcze żadnych nowych szczegółowych przepisów, ale obserwatorzy zgadzają się, że podobnie jak inne kraje w Europie kraj ten zmierza w kierunku nowej polityki imigracyjnej, ku konsternacji organizacji pozarządowych.