O nas
Kontakt

Polityka UE. Dane pokazują, że większość członków UE nie wdraża zakazu Huawei i ZTE 5G

Laura Kowalczyk

Huawei and ZTE face a ban in several EU countries.

Jak dotąd zaledwie dziesięć krajów w bloku wykluczyło chińskich producentów sprzętu z sieci, zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej.

Dane Komisji Europejskiej pokazują, że zaledwie dziesięć krajów UE zakazało lub ograniczyło korzystanie z dostawców usług telekomunikacyjnych uznanych za stwarzających wysokie ryzyko w zakresie infrastruktury sieci 5G.

Jak wynika z opublikowanej dzisiaj (12 lutego) aktualizacji rzecznika Komisji, prawie wszystkie państwa członkowskie wprowadziły ramy regulacyjne mające na celu ograniczanie chińskich dostawców, takich jak Huawei i ZTE, ale tylko garstka, np. Szwecja i Łotwa, faktycznie z nich skorzystała. ).

Dane opublikowane przez dyrektora UE dla TylkoGliwice pokazują, że od poprzedniej aktualizacji zeszłego lata niewiele się poprawiło, a duzi gracze, tacy jak Niemcy, proponują jedynie, aby operatorzy telekomunikacyjni usunęli wszystkie krytyczne elementy swoich sieci rdzeniowych 5G do 2026 roku.

W 2018 r. Huawei i jego konkurent ZTE spotkały się z ogólnoświatową reakcją, gdy rządy Japonii, USA i UE wykluczyły producentów z przetargów publicznych i budowy sieci telekomunikacyjnych ze względu na zarzuty o szpiegostwo i obawy dotyczące powiązań z chińskim państwem.

Huawei, który działa w ponad 170 krajach, zawsze zaprzeczał jakimkolwiek powiązaniom z rządem Chin i twierdził, że jest prywatną firmą, w całości należącą do jej pracowników.

ZTE stwierdziło również, że „z zadowoleniem przyjmuje zewnętrzną, niezależną weryfikację bezpieczeństwa” i wyraziło chęć współpracy z organami regulacyjnymi w celu zapewnienia bezpieczeństwa produktów i infrastruktury.

W 2020 r. komisja przedstawiła zestaw narzędzi 5G, który umożliwi rządom krajowym ograniczanie głównych zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa poprzez dywersyfikację dostawców i wykluczanie dostawców wysokiego ryzyka, w tym Huawei i ZTE, a w czerwcu ubiegłego roku organ wykonawczy UE wezwał państwa członkowskie do „bezzwłocznego” wdrożenia tych norm. .

Wdrożenie 5G

Biorąc pod uwagę konsekwencje dla rynku wewnętrznego UE oraz najważniejszych części społeczeństwa i gospodarki, bezpieczeństwo sieci telekomunikacyjnych pozostaje „głównym priorytetem” – stwierdziła wówczas Komisja. Ostrzega się jednak również, że Europa zbyt wolno wdraża sieci nowej generacji, co potencjalnie utrudnia nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja.

Grupa lobbystów telekomunikacyjnych ETNO stwierdziła, że ​​UE potrzebuje znacznych dodatkowych inwestycji, aby osiągnąć swój cel, jakim jest pełny zasięg sieci 5G i pełny zasięg gigabitowy do końca tej dekady.

W przyszłym tygodniu komisja ma opublikować długo oczekiwaną białą księgę na temat ustawy o sieciach cyfrowych, aby rozwiązać potencjalne problemy z finansowaniem infrastruktury, choć nie jest jasne, czy plan wprowadzi obowiązek stosowania środków bezpieczeństwa 5G.