O nas
Kontakt

Żyjemy w epoce wyborcy niezdecydowanego

Laura Kowalczyk

Żyjemy w epoce wyborcy niezdecydowanego

Ponieważ wyborcy są coraz mniej przywiązani do tradycyjnej lojalności partyjnej, politycy muszą nauczyć się lepiej dostosowywać, pisze Carla Subirana.

Politykom na całym Zachodzie nie brakuje kryzysów. Oprócz szalejącej inflacji, która paraliżuje finanse gospodarstw domowych, muszą one stawić czoła kurczącej się populacji w wieku produkcyjnym, co wywiera presję na budżety rządowe.

Tymczasem napięcia między Chinami a USA grożą zakłóceniem globalnej stabilności. Do długiej listy problemów nękających zachodnie rządy można teraz dodać wzrost liczby niezdecydowanych wyborców.

W Europie i USA ludzie są mniej zakorzenieni w swoich preferencjach politycznych niż kiedykolwiek wcześniej.

Według Unidad Eternal, podczas niedawnych lipcowych wyborów w Hiszpanii odsetek niezdecydowanych wyborców wzrósł z 16% w 2019 r. do 23%, a badanie przeprowadzone przez firmę Gallup wykazało, że odsetek dorosłych w USA identyfikujących się jako niezależni osiągnął 49% w 2023 r., co stanowi całkowity – najwyższy czas.

W Wielkiej Brytanii miliony niepewnych wyborców zadecydują o następnych wyborach; Sondaż przeprowadzony przez YouGov wykazał, że 17% wyborców nadal stoi na rozdrożu, nie wiedząc, którą polityczną ścieżkę wybrać.

Co powoduje tę zmianę i jakie ma ona znaczenie dla przyszłości polityki?

Niepewność, kryzysy i siła mediów społecznościowych

Po części za pojawieniem się wyborców wahadłowych stoją czynniki krajowe. Odkąd w 2015 r. w Hiszpanii wyborcy rozgniewani korupcją podzielili system dwupartyjny na czteropartyjny, kraj zmaga się z niestabilnością polityczną, co sprawia, że ​​wyborcy są bardziej niepewni swoich wyborów.

Media społecznościowe i internetowe źródła wiadomości zasadniczo zmieniły sposób, w jaki ludzie uzyskują dostęp do informacji i angażują się w dyskurs polityczny, ponieważ wzmacniają polaryzację polityczną i wpływają na opinie wyborców w czasie rzeczywistym.

Było to widać podczas lipcowych wyborów w Hiszpanii, kiedy PSOE udało się przekonać niezdecydowanych wyborców do głosowania na nich w ostatnich dniach kampanii, uniemożliwiając PP utworzenie rządu ze skrajnie prawicowym Voxem, jak przewidywała większość sondaży.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii rozczarowanie Partią Konserwatywną pozostawiło centroprawicowych wyborców w stanie zawieszenia, niepewnych co do swojej lojalności politycznej.

AP Photo/Rui Vieira
Rishi Sunak spotyka się ze zwolennikami, przybywając na wybory do przywództwa Partii Konserwatywnej w NEC, Birmingham, sierpień 2022 r.

Jednakże większość czynników przyczyniających się do wzrostu liczby niezdecydowanych wyborców ma charakter powszechny w różnych krajach.

Na przykład kryzys związany z kosztami życia zmusił wielu wyborców do rozważenia alternatyw, ponieważ niezadowolenie ze status quo zachęca wyborców do angażowania się w głosowanie protestacyjne, które niekoniecznie odzwierciedla ich tradycyjne poglądy.

Co więcej, media społecznościowe i internetowe źródła wiadomości zasadniczo zmieniły sposób, w jaki ludzie uzyskują dostęp do informacji i angażują się w dyskurs polityczny, ponieważ wzmacniają polaryzację polityczną i wpływają na opinie wyborców w czasie rzeczywistym.

Ciągły kontakt ze sprzecznymi informacjami może utrudniać wyborcom zdecydowane przywiązanie do jednej ideologii politycznej lub partii.

Polityka ponad lojalność partyjną

Kolejną znaczącą zmianą jest to, że wyborcy coraz częściej przedkładają konkretne kwestie polityczne, takie jak transformacja ekologiczna lub przepisy dotyczące płci, nad tradycyjną lojalność partyjną.

Konserwatyści Rishiego Sunaka ledwo utrzymali się w mandatach w Uxbridge i South Ruislip po nieoczekiwanym wyniku wyborów uzupełniających do parlamentu w lipcu ze względu na obawy związane z planowanym rozszerzeniem „strefy ultra niskiej emisji” – opłaty za brudne pojazdy – na planowane dzielnice zewnętrzne Londynu przez laburzystowskiego burmistrza stolicy Sadiqa Khana.

W czasach, gdy niezachwiana lojalność partii maleje, partie muszą ewoluować, aby pozyskać niezdecydowanych wyborców.

Z kolei w Hiszpanii polityka Unidas Podemos dotycząca polityki płci i tożsamości zniechęciła wyborców: partia wypadła tak źle w majowych wyborach regionalnych, że musiała utykać w nową lewicową formację o nazwie Sumar, utworzoną przez minister pracy Yolandę Díaz .

AP Photo/Paul White
Podarty plakat kampanii wyborczej PP przedstawiający twarz lidera partii Alberto Nuneza Feijoo wisi na latarni w Madrycie, lipiec 2023 r.

Gwałtowny wzrost zmienności głosów ma głębokie konsekwencje dla współczesnych demokracji. Po pierwsze, aby przetrwać, niezbędna stanie się zdolność adaptacji politycznej.

W czasach, gdy niezachwiana lojalność partii maleje, partie muszą ewoluować, aby pozyskać niezdecydowanych wyborców.

Z kolei kampanie będą bardziej determinujące niż dotychczas.

Wahania elektoratów na nowo zdefiniują współczesną politykę

W lipcu Hiszpania pokazała, że ​​wybory są coraz bardziej nieprzewidywalne, ponieważ znaczna część elektoratu pozostaje do przechwycenia, dlatego partie muszą opracować dynamiczne i przekonujące strategie kampanii, aby przekonać wyborców na swoją korzyść.

Wraz ze zmieniającym się udziałem elektoratu kadencje partii staną się krótsze, co osłabi zdolność krajów do sprostania palącym długoterminowym wyzwaniom, takim jak zmiany klimatyczne, starzenie się społeczeństwa czy stabilność finansów publicznych, ponieważ kwestie te wymagają trwałego zaangażowania i jasne, dalekie widzenie.

W miarę jak rządy uczą się poruszać w coraz bardziej niepewnym świecie, jedno jest jasne: siła niezdecydowanego wyborcy na nowo definiuje współczesną politykę.