O nas
Kontakt

10 milionów dzieci przesiedlonych w 2023 r. – Organizacja pozarządowa

Laura Kowalczyk

Somali refugee children cover as a dust storm moves across the Dadaab refugee camp in northern Kenya, Thursday, July 13, 2023.

„Kiedy dzieci tracą domy, tracą prawie wszystko: dostęp do opieki zdrowotnej, edukacji, żywności i bezpieczeństwa” – powiedział rzecznik organizacji.

Z nowej analizy przeprowadzonej przez Save the Children wynika, że ​​w ubiegłym roku ponad 10 milionów dzieci zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w wyniku 10 największych kryzysów na świecie.

Liczba przesiedlonych dzieci na całym świecie przekracza obecnie 50 milionów – jest to najwyższa liczba w historii, a od 2010 r. liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie.

Organizacja pozarządowa ustaliła, że ​​w zeszłym roku dodatkowe 29 000 dzieci dziennie było wysiedlanych w swoim własnym kraju lub zmuszonych do ucieczki do innego.

Najbardziej dotknięte wysiedleniami są osoby poniżej 18 roku życia w Sudanie i Somalii.

„Wysiedlone dziecko najprawdopodobniej było świadkiem przemocy lub zniszczenia, jakiego żadne dziecko nie powinno widzieć, zanim będzie musiało porzucić wszystko, co zna” – powiedział rzecznik organizacji Save the Children.

„Kiedy dzieci tracą domy, tracą prawie wszystko: dostęp do opieki zdrowotnej, edukacji, żywności i bezpieczeństwa”.

Według tej organizacji wysiedlone dzieci zwykle doświadczają skrajnej przemocy.

Jak twierdzi Better Care Network, po wyrwaniu z domów i społeczności są oni w grupie zwiększonego ryzyka przemocy seksualnej i fizycznej. Podobnie jak uchodźcy i inne osoby wysiedlone, mogą doświadczyć poważnego ubóstwa, znęcania się, wyzysku i cierpienia psychospołecznego.

Pod koniec 2023 r. odsetek ludności przesiedlonej w Gazie w ciągu zaledwie 10 tygodni był jednym z najwyższych odnotowanych na świecie.

Dzieci w Gazie – gdzie około połowa populacji ma mniej niż 18 lat – są szczególnie bezbronne ze względu na szybkość przesiedleń.

Przedstawiając najnowsze dane, organizacja Save the Children podkreśliła, że ​​należy wspierać dzieci na całym świecie.

Potrzebują niezbędnych artykułów, ale także bezpieczeństwa, edukacji, schronienia, zdrowia oraz miejsca do zabawy, śmiechu i nauki – stwierdziła organizacja pozarządowa.

Wezwała społeczności międzynarodowe, aby „myślały o dzieciach”.