O nas
Kontakt

Santander kieruje do inwestorów program podwyżki dywidendy i skupu akcji własnych

Laura Kowalczyk

The Spanish bank

Inwestorzy wyrazili już obawy dotyczące działalności hiszpańskiego banku w kilku krajach na całym świecie.

Hiszpański bank Santander ogłosił program skupu akcji własnych o wartości 1,5 miliarda euro i zapowiada zwiększenie dywidendy za 2024 rok o 50%.

Akcje, które pozostały w tyle za innymi bankami, po ogłoszeniu wzrosły we wczesnych notowaniach o ponad 2%.

Średnia cena zakupu akcji nie przekroczy 4,76 euro, przy oczekiwanej średniej cenie na poziomie 3,95 euro, Reuters jako odkrywczy podał Santander.

Posunięcie to oznacza, że ​​około 40% zysków banku przed opodatkowaniem trafi do akcjonariuszy, a reszta zostanie przeznaczona na opłacenie podatków, rachunków i nowych kredytów.

Bank, który w styczniu zaobserwował rekordowy roczny zysk netto w wysokości 11 miliardów euro, był krytykowany za politykę interwencji w wielu różnych krajach.

W zeszłym roku ogłosił, że reorganizuje swoją działalność w pięć globalnych dywizji: bankowość detaliczna i komercyjna, bankowość korporacyjna i inwestycyjna, zarządzanie majątkiem, cyfrowa bankowość konsumencka i płatności, aby umożliwić bankowi „poprawę obsługi klienta i dalsze uproszczenie działalności”.

Po ogłoszeniu wykupu akcji Ana Botín, prezes wykonawczy Banco Santander, powiedziała: „Nasza strategia i przewaga konkurencyjna udowodniły, że są w stanie generować trwałą i rosnącą rentowność oraz wzrost rok po roku.

„Po rekordowych wynikach w 2023 r. nadal inwestujemy w przyszły wzrost, jednocześnie zwiększając zyski dla akcjonariuszy, zwracając ponad 5,5 miliarda euro w formie dywidend i wykupów, co stanowi równowartość zwrotu w wysokości około 10%.

„Już w 2024 r. obserwujemy znaczny postęp i planujemy osiągnąć wszystkie nasze cele na ten rok, w tym zwrot z kapitału rzeczowego na poziomie 16%.