O nas
Kontakt

102 Chorwatów, 3 greckich kibiców zatrzymanych po śmiertelnych starciach

Laura Kowalczyk

102 Chorwatów, 3 greckich kibiców zatrzymanych po śmiertelnych starciach

Mężczyźni są oskarżeni o udział w poniedziałkowych starciach w greckiej stolicy, które zakończyły się śmiercią 29-letniego kibica AEK Ateny.

Władze poinformowały w niedzielę, że wszystkich 105 fanów piłki nożnej podejrzanych o udział w rozległych starciach w stolicy Grecji, które zakończyły się śmiercią 29-letniego kibica AEK Ateny, zostało zatrzymanych do czasu procesu.

Trzech sędziów śledczych i dwóch prokuratorów przesłuchiwało zatrzymanych fanów partiami – po 30 w piątek, 40 w sobotę i 35 w niedzielę – i każdego dnia decydowało, czy zatrzymać ich do czasu rozprawy. Jeden podejrzany, który jest hospitalizowany pod strażą, złożył zeznanie sędziemu wizytującemu.

102 obywateli Chorwacji i 3 Greków zaprzeczyło jakiejkolwiek odpowiedzialności za śmiertelne zadźganie Michalisa Katsourisa.

Zginął od rany kłutej, a 10 innych zostało rannych, gdy chorwaccy kibice z drewnianymi pałkami i metalowymi kijami zaatakowali przechodniów przed Opap Arena AEK w zeszły poniedziałek, podała policja.

Mecz eliminacyjny Ligi Mistrzów pomiędzy AEK i Dinamo Zagrzeb, który miał się odbyć w zeszłym tygodniu, został odwołany przez UEFA, organ zarządzający piłką nożną w Europie, z powodu przemocy.

Władze będą mogły przeszukiwać sygnały z telefonów komórkowych w dwóch miejscach starć – poza stadionem AEK i na stacji metra – w celu ustalenia jakiegokolwiek innego udziału.

Prokuratorzy postawili łącznie 11 zarzutów 105 fanom. Cztery z zarzutów to przestępstwa, w tym morderstwo z premedytacją i przynależność do organizacji przestępczej, a pozostałe wykroczenia.

Podejrzani będą rozmieszczeni w kilku więzieniach w całym kraju.

Prezydent UEFA Aleksander Ceferin spotka się w środę rano z greckim premierem Kyriakosem Mitsotakisem. Następnie obaj spotkają się z ministrami, szefem greckiego związku piłki nożnej oraz właścicielami czterech największych klubów piłkarskich: AEK, Olympiakosu, Panathinaikosu i PAOK Saloniki.

Również w środę na stadionie Olympiakosu w pobliżu Pireusu odbędzie się finał Superpucharu UEFA pomiędzy Manchesterem City a Sevillą.