O nas
Kontakt

„Ucieczka przed PFAS jest prawie niemożliwa”: prawie połowa wody z kranu w USA jest skażona wiecznymi chemikaliami

Laura Kowalczyk

„Ucieczka przed PFAS jest prawie niemożliwa”: prawie połowa wody z kranu w USA jest skażona wiecznymi chemikaliami

Stwierdzono, że setki społeczności w całych Stanach Zjednoczonych mają wodę pitną zanieczyszczoną niebezpiecznymi poziomami PFAS.

Według danych rządowych prawie połowa wody z kranu w Ameryce może zawierać toksyczne „wieczne chemikalia” znane jako PFAS.

Testy przeprowadzone przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA) wykazały, że woda dla aż 26 milionów ludzi w setkach społeczności w całym kraju miała mierzalne poziomy PFAS.

Jest to pierwsza runda testów mających na celu sprawdzenie większości amerykańskich systemów wodnych pod kątem wiecznych chemikaliów i metalicznego litu w ciągu najbliższych trzech lat. Więcej testów na PFAS ma się odbyć między 2023 a 2025 rokiem, a wyniki będą publikowane co trzy miesiące.

„PFAS to pilny problem zdrowia publicznego, z którym borykają się ludzie i społeczności w całym kraju” – powiedziała w komunikacie prasowym Radhika Fox, zastępca administratora EPA ds. wody.

„Najnowsza nauka jest jasna: narażenie na niektóre PFAS, znane również jako wieczne chemikalia, przez długi czas wiąże się ze znacznym ryzykiem dla zdrowia”.

Fox dodał, że EPA prowadzi „najbardziej kompleksowe monitorowanie PFAS w historii”.

Urzędnicy agencji powiedzieli, że pomoże to w poinformowaniu, jakie działania są podejmowane w celu ochrony wody pitnej w USA.

Rząd USA musi sfinalizować standardy dotyczące picia wody

Analiza danych organizacji non-profit Environmental Working Group (EWG) odkryła poziomy tych toksycznych chemikaliów powyżej limitów zgłaszanych w 431 systemach wodnych.

Wyniki są zgodne z innym badaniem przeprowadzonym przez organizację non-profit w 2020 r., w którym oszacowano, że ponad 200 milionów Amerykanów może mieć zawsze chemikalia w wodzie pitnej.

Oczekuje, że prawdziwa skala zanieczyszczenia PFAS jest w rzeczywistości znacznie większa niż pokazują najnowsze testy.

Płótno
Substancje chemiczne Forever nie rozkładają się po uwolnieniu do środowiska.

„Przez dziesięciolecia miliony Amerykanów nieświadomie spożywały wodę zanieczyszczoną PFAS” — mówi Scott Faber, starszy wiceprezes ds. rządowych w EWG.

„Nowe dane testowe pokazują, że ucieczka przed PFAS jest prawie niemożliwa”.

EWG twierdzi, że rząd Stanów Zjednoczonych musi w tym roku sfinalizować standardy wody pitnej i wprowadzić w życie ograniczenia dotyczące wiecznych chemikaliów.

Czym są PFAS i dlaczego stanowią problem?

PFAS są znane jako wieczne chemikalia, ponieważ po uwolnieniu do środowiska nie rozkładają się. W 2022 roku naukowcy z Uniwersytetu Sztokholmskiego znaleźli je w wodzie deszczowej niemal na całym świecie.

Te toksyczne substancje zostały również wykryte we krwi i mleku matki i mogą gromadzić się w naszych ciałach. Badania powiązały PFAS z problemami zdrowotnymi, takimi jak nowotwory, problemy z reprodukcją i problemy rozwojowe u dzieci.

EWG szacuje, że w USA może być prawie 30 000 trucicieli przemysłowych uwalniających PFAS do środowiska – w tym do źródeł wody pitnej.

„Społeczności i rodziny w całym kraju ponoszą ciężar bezdusznego lekceważenia ludzkiego zdrowia przez firmy chemiczne i bezczynności rządu” — mówi Faber.

„Ten kryzys PFAS wymaga natychmiastowych działań, aby zapewnić wszystkim Amerykanom bezpieczną i czystą wodę pitną”.

Mówi, że oznacza to zakończenie wszystkich nieistotnych zastosowań PFAS – w tym związków stosowanych w codziennych produktach gospodarstwa domowego.