Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Gabala w Azerbejdżanie obchodzi swoją 13. edycję, ze szczególnym uwzględnieniem młodych muzyków.
„W każdym programie koncertu występuje młody wykonawca” – wyjaśnił Fuad Ibrahimov, dyrektor artystyczny Państwowej Orkiestry Symfonicznej Azerbejdżanu.
Przyszłością każdego kraju jest młodzież i oczywiście udział młodych ludzi w takim festiwalu jest cenny” – dodał.
Azerbejdżan realizuje projekt „Wsparcie dla młodzieży”, który rozpoczął się w 2016 roku i ma na celu identyfikację i wspieranie młodych talentów z całego kraju.
„Festiwal ma także charakter edukacyjny. Przed każdym koncertem wygłaszane są wykłady. Za mną słychać głosy dzieci. Niech oswajają się z dobrą muzyką!” powiedział organizator festiwalu Farhad Badalbeyli.
Oprócz muzyków z samego Azerbejdżanu, w tym roku wystąpili muzycy z Wielkiej Brytanii, Turcji, Estonii, Litwy, Rosji i Polski.
Badalbeyli poprowadził „Memories of Shusha” do rytmicznego symfonicznego mugamu „Rast” Niyaziego.
Kolejnymi azerbejdżańskimi hitami były „Sonatina” Gary Garayeva i „Lachin Ballad” Sevdy Mammadli.
W programie znalazły się także motywy filmowe „Fuga d-moll” Siergieja Rachmaninowa i „Dade Gorgud” Emina Sabitoglu, a także fragmenty baletu „Tysiąc i jedna noc” Fikrata Amirowa oraz utwór muzyczny „Baku” Wasifa Adigozałowa.
Organizowany przez Fundację Hejdara Alijewa i wspierany przez Ministerstwo Kultury festiwal stał się corocznym świętem muzyki klasycznej, folkowej, jazzowej i tanecznej
Festiwal, położony w dzikich i pięknych górach Kaukazu, rozpoczął się jako festiwal muzyki czysto klasycznej, ale z czasem otworzył się na inne gatunki muzyczne.
Cieszy się nim zarówno miejscowa ludność, jak i goście z wielu krajów, w większości ze świata arabskiego.