O nas
Kontakt

150 lat impresjonizmu: Jak uczcić rocznicę ruchu artystycznego w Europie

Laura Kowalczyk

Water Lilies (1919) Claude Monet

W tym roku przypada 150. rocznica impresjonizmu, jednego z najważniejszych ruchów w historii sztuki. Oto jak świętuje Europa.

15 kwietnia 1874 roku nowo powstały kolektyw artystów po raz pierwszy pokazał swoje prace. W przedstawieniu, które odbyło się pod adresem 35 Boulevard des Capucines, wystąpili tacy artyści jak Claude Monet, Pierre-Auguste Renoir, Edgar Degas, Camille Pissarro, Alfred Sisley, Berthe Morisot i Paul Cézanne.

Spektakl odniósł ogromny sukces i wprowadził świat w nowe, przełomowe podejście do sztuki. Narodził się impresjonizm.

Chociaż siedmiu artystów wymienionych powyżej jest najbardziej znanych z tej oryginalnej grupy impresjonistów, w oryginalnym przedstawieniu grupy Batignolles, jak ich nazywano, wzięło udział 31 artystów.

Debiut serialu zaszokował świat sztuki. Twórczość tej odważnej grupy artystów stanowiła zerwanie z tradycją dzięki nowemu, pieczołowicie stworzonemu podejściu estetycznemu do reprezentacji wizualnej. Początkowo krytycy niszczyli dzieła, zwłaszcza Moneta i Cézanne'a.

Krajobraz między burzami (1874/1875) Auguste Renoir

Jednak podejście estetyczne zostało docenione przez publiczność i stało się jednym z najważniejszych ruchów artystycznych w historii, wpływającym na takich artystów jak Vincent van Gogh i Georges Seurat.

Minęło 150 lat od tej pamiętnej wystawy i w tym roku Europa świętuje ruch artystyczny poprzez wystawy, wydarzenia i festiwale.

Uroczystości

Musée d'Orsay w Paryżu, jedna z największych wystaw upamiętniających historyczny kamień milowy przełomowego stylu artystycznego, prezentuje wystawę „Paryż 1874: wynalezienie impresjonizmu”. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 130 prac 31 artystów biorących udział w oryginalnej wystawie z 1874 roku.

Wystawa w Musée d'Orsay rozpocznie się dopiero pod koniec roku, otwarcie nastąpi 8 września i potrwa do 20 stycznia 2025 r.

W Normandii, regionie sąsiadującym z paryską Île-de-France, gdzie impresjonizm pozostawił głęboki ślad kulturowy, w regionie odbywa się ogromna liczba uroczystości związanych z tym ruchem.

Festiwal Normandie Impressionniste 2024 obejmujący 150 wydarzeń w ciągu 150 lat, w połowie skupionych na dziełach klasycznych, a w drugiej połowie na sztuce współczesnej. Do najważniejszych punktów festiwalu należy duża wystawa prac współczesnego brytyjskiego artysty impresjonisty Davida Hockneya w Musée des Beaux-Arts de Rouen.

Most Charing Cross, Londyn (1890) Camille Pissarro

Oprócz wystaw dostępna jest także instalacja audiowizualna amerykańskiego reżysera Roberta Wilsona, przedstawiająca życie Claude'a Moneta, która zostanie wyświetlona na fasadzie katedry w Rouen. Normandia organizuje także mnóstwo zajęć z malarstwa, aby ludzie mogli spróbować impresjonizmu.

Wystawy poświęcone indywidualnym artystom odbywają się także w całej Francji, a to tylko trzy przykłady poświęconych obchodom Maurice'a Denisa, Édouarda Vuillarda i Eugène'a Boudina.

Istnieją dwa świetne źródła informacji o wystawie lub festiwalu impresjonistów w pobliżu miejsca, do którego w tym roku wybierasz się do Francji: Impresjonistyczne przygody i ta lista w Explore France.

Poza Francją brytyjski dom aukcyjny sztuki Sotheby's organizuje serię aukcji, rozmów i wystaw z okazji rocznicy.

Studium na niedzielę w La Grande Jatte (1884) Georges Seurat

W Holandii Muzeum Van Gogha organizuje „Vive l'impressionnisme!”, wystawę arcydzieł impresjonistów z kolekcji holenderskiej, która rozpocznie się 11 października i potrwa do 26 stycznia 2025 r.

W Muzeum Barberini w Poczdamie w Niemczech odbędzie się także wystawa dzieł impresjonistów, obejmująca kolekcję Hasso Plattnera obejmującą 113 arcydzieł z epoki, w tym „Młyn w Limetz” Claude’a Moneta (1888) i „Luwr” Camille’a Pissarro, Poranek, wiosna” (1902).

We Włoszech w dniach od 30 marca do 28 lipca br. w Historycznym Muzeum Piechoty w Rzymie odbędzie się wystawa „Impresjoniści: świt nowoczesności”.

Czym jest impresjonizm?

Impresjonizm formalnie narodził się na początku słynnej obecnie wystawy w 1874 roku. Ruch ten, nazwany na cześć „Impresji, soleil levant” Moneta (Impresja, wschód słońca), powstawał już od dekady wcześniej.

Grupa młodych artystów, Monet, Renoir, Sisley i Frédéric Bazille, była sfrustrowana dominacją Académie des Beaux-Arts we francuskich gustach artystycznych, co wymagało od każdego artysty wystawienia na corocznej wystawie Salon de Paris, aby mieć szansę sukcesu.

Impresja, Soleil Levant, 1872 Claude Monet

Jury Salonu de Paris słynęło z konserwatywnego podejścia do sztuki, stroniącego od wszystkiego, co było zbyt odważne i innowacyjne. Czwórka artystów opowiadała się za nowymi formami w sztuce wizualnej, zarzekała się o malowaniu w plenerze, używaniu czystych kolorów na płótnie i budowaniu obrazu poprzez unifikację światła i koloru, ponad tradycjonalistycznym podejściem do konturów i cieniowania.

Dzięki takiemu podejściu, inspirowanemu pracami malarzy takich jak John Constables, Eugène Delacroix i JMW Turner, grupa była rutynowo odrzucana przez Salon, zanim zdecydowała się założyć własny kolektyw artystyczny i samodzielnie wystawiać swoje prace.

Pomiędzy utworzeniem wystawy w 1874 r. Bazille zginął w 1870 r. podczas wojny francusko-pruskiej w wieku zaledwie 28 lat. Nieudana kampania Napoleona wstrząsnęła Francją i choć krytycy odrzucali dzieła impresjonistów – „impresjonista” było początkowo obelgą sugerującą „niedokończone”. – publiczność związana z ich obrazami świata poza wojną.

Dziś impresjoniści są jednymi z najbardziej ukochanych malarzy w historii sztuki ze względu na swoje sugestywne i emocjonalne dzieła. Rozjaśniły się palety barw, kompozycje kadrów inspirowane były fotografią, a współczesne życie zostało przeniesione na płótno z niespotykaną dotąd żywą żywotnością.