Grupa prokuratorów generalnych USA chce, aby na aplikacjach mediów społecznościowych umieszczano oznaczenia ostrzegające dzieci przed możliwym uzależniającym działaniem.
Czterdziestu dwóch prokuratorów generalnych USA oświadczyło, że poparłoby dodanie na platformach mediów społecznościowych etykiet ostrzegawczych, podobnych do tych, które można znaleźć na paczkach papierosów.
W otwartym liście do amerykańskich prawodawców Krajowe Stowarzyszenie Prokuratorów Generalnych (NAAG) stwierdziło, że ostrzeżenia mogą pomóc w rozwiązaniu narastającego kryzysu zdrowia psychicznego, którego przyczyną są częściowo aplikacje mediów społecznościowych.
„Wszyscy podzielamy nieustanną troskę o bezpieczeństwo dzieci w naszych jurysdykcjach, a platformy mediów społecznościowych oparte na algorytmach zagrażają temu bezpieczeństwu” – czytamy w liście.
W liście poparto apel z czerwca złożony przez Viveka Murthy’ego, naczelnego lekarza USA, o dodanie takiego ostrzeżenia do platform mediów społecznościowych.
W artykule opublikowanym w „New York Times” argumentował, że ostrzeżenie naczelnego lekarza „przypomni rodzicom i nastolatkom, że media społecznościowe nie zostały uznane za bezpieczne”.
Badanie z 2019 r. przeprowadzone na grupie 6500 amerykańskich nastolatków, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie JAMA Psychiatry, wykazało, że osoby spędzające ponad trzy godziny dziennie w mediach społecznościowych są bardziej narażone na problemy ze zdrowiem psychicznym niż ich rówieśnicy.
Sondaż Gallupa z 2023 r. wykazał, że amerykańscy nastolatkowie spędzają średnio 4,8 godziny dziennie w mediach społecznościowych.
W Stanach Zjednoczonych prokuratorzy generalni doradzają rządom stanowym w różnych kwestiach prawnych i reprezentują stan w sądzie jako ich główni urzędnicy prawni.
Zgodnie z komunikatem prasowym, w 2023 roku NAAG i prokurator generalny Nowego Jorku złożyli federalny pozew przeciwko Meta za wyrządzanie szkód zdrowiu psychicznemu młodych ludzi.
W pozwie zarzuca się firmie „zaprojektowanie i wdrożenie szkodliwych funkcji na Instagramie, Facebooku i innych platformach mediów społecznościowych, które… uzależniają dzieci i nastolatków”.
W liście otwartym napisano, że samo ostrzeżenie w mediach społecznościowych nie jest wystarczające, ale będzie „uzupełniać” inne działania w celu zapewnienia większego nadzoru.
Senat USA uchwalił latem tego roku ustawę o bezpieczeństwie dzieci w Internecie, która nakłada na firmy technologiczne obowiązek ochrony dzieci przed zagrożeniami w Internecie.