O nas
Kontakt

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o konkursie Classic Piano w Dubaju

Laura Kowalczyk

Classic Piano International Competition

W lutym odbędzie się trzecia edycja konkursu Classic Piano w Dubaju. Wyczerpujący, trzytygodniowy konkurs wystawi rywalizujących pianistów na próbę w zakresie szerokiego repertuaru, zarówno klasycznego, jak i współczesnego.

Trzecia edycja konkursu Classic Piano powraca do Dubaju. W dniach 4-26 lutego w teatrze Zabeel w hotelu Jumeirah Zabeel Saray na archipelagu Palm w Dubaju uczestnicy wystąpią z szerokiego repertuaru fortepianów klasycznych, próbując zdobyć kolosalną pulę nagród.

Oto pięć najważniejszych rzeczy, które musisz wiedzieć o konkursie na fortepian klasyczny 2024.

1) Historia konkursu

To już trzecia edycja konkursu na Fortepian Klasyczny. Pierwsza edycja odbywała się w latach 2017–2018 i obejmowała 11 rund eliminacyjnych konkursów odbywających się na całym świecie, a wielki finał na Malcie wyłonił zwycięzcę ukraińsko-austriackiej pianistki Anny Ulaievy. Pokonała ponad 720 konkurentek z 70 krajów.

W drugiej edycji Classic Piano w 2021 roku zwyciężył rosyjski pianista klasyczny Miroslav Kultyshev w nowym domu finału w Dubaju.

2) Jaka jest stawka

Całkowita pula nagród Classic Piano wynosi oszałamiające 250 000 euro. Ogromna pula pieniędzy zostanie rozdzielona pomiędzy dziewięciu najlepszych zawodników, którzy ukończą zawody.

Zwycięzca wielkiego finału zgarnie do domu 150 000 euro, podzielone pomiędzy nagrodę w wysokości 100 000 euro oraz 10-dniową trasę koncertową, z której każdy zapłaci honorarium w wysokości 5000 euro. Pianista, który zajmie drugie miejsce, zgarnie do domu 50 000 euro, trzecie miejsce otrzyma 25 000 euro, a reszta zostanie podzielona na mniejsze nominały pomiędzy pierwszą dziewiątką.

3) Konkurenci

Ci, którzy mieli okazję walczyć w wyczerpującym, trzytygodniowym konkursie o szansę na ogromną nagrodę, przeszli już przez jeden z wymagających międzynarodowych konkursów eliminacyjnych.

Te 14 rund odbyło się przez dwa lata i obejmowało zawody w USA, Francji, Włoszech, Belgii, Austrii, Kazachstanie, Polsce, Wielkiej Brytanii, Armenii, Chinach, Korei Południowej, Japonii, Izraelu i Hiszpanii.

W każdej z rund zawodnicy poniżej 35. roku życia starali się znaleźć w pierwszej piątce. Pięciu najlepszych finalistów tworzy 70 zawodników udających się do Dubaju na wielki finał.

4) Dotychczasowy repertuar

Mięso konkurencji. W ciągu trzech tygodni finaliści w Dubaju udowodnią swoją wartość w czterech rundach. Każda runda obejmuje recital o coraz większej złożoności, prezentujący zdolności wykonawców w zakresie umiejętności muzycznych w całym gatunku klasycznym na fortepianie.

W pierwszej rundzie, trwającej 15–20 minut, wykonawcy zagrali trzy różne rodzaje utworów. Pierwszym był wybór preludium i fugi z „Well-Tempered Clavier” Bacha. Pierwotnie skomponowany na początku XVIII wieku w celu pokazania możliwości fortepianu w zakresie całego zakresu skal, najsłynniejszym z nich jest Preludium C-dur Bacha, które obejmuje tonację fortepianu poprzez wzór prostych arpeggio.

Następnie muzycy wykonali dwie wirtuozowskie Etiudy z kombinacji wybranych przez siebie kompozytorów: Chopina, Liszta, Rachmaninowa, Skriabina i Debussy’ego. Są to utwory techniczne, takie jak Etiuda op. 10, nr 3 (Tristesse), które pokazują zręczność gracza.

Na zakończenie artyści zagrali wybrany przez siebie utwór.

Ci, którzy przeszli do drugiego etapu, wykonali 45-50-minutowy recital obejmujący całą sonatę fortepianową Haydna, Mozarta, Beethovena czy Schuberta. Każdy kompozytor ma do wyboru ogromną liczbę sonat. Wszystkie, takie jak słynna 14. sonata Beethovena – znana jako Sonata Księżycowa – są technicznym pokazem zdolności gracza do przekazania emocjonalnej podróży za pomocą samego fortepianu.

Drugą częścią tej rundy było wówczas wykonanie utworów Chopina, Liszta, Brahmsa, Schumanna, Mendelssohna, Francka czy Musorgskiego. Ci późniejsi kompozytorzy fortepianowi wnieśli do swoich wykonań nowy poziom dynamiki i sprawności fizycznej, jak na przykład ekscentryczna maksymalistyczna stylizacja węgierskiego pianisty Liszta.

Ponownie w tej rundzie znalazła się kompozycja wybrana przez gracza, pod warunkiem, że została napisana po 1900 roku.

5) Z czym teraz muszą się zmierzyć konkurenci

Trzecia runda robi jeszcze większe emocje, ponieważ zawodnicy wystąpią z orkiestrą. Tutaj wykonają utwór kompozytora-rezydenta Aleksieja Shora „From My Bookshelf”.

Romantyczny utwór trwa prawie 45 minut i zaprezentuje zdolność gracza do współpracy z całą orkiestrą podczas przemierzania twórczości narracyjnej Shora opartej na znanych postaciach literackich, takich jak Kopciuszek, D’Artagnan czy Romeo i Julia.

Jakby tego było mało, uczestnicy będą kontynuować swój występ wraz z Orkiestrą, wykonując 20. Koncert fortepianowy d-moll Mozarta – półgodzinny utwór, w którym mocno widać klasyczne mistrzostwo solisty.

Zawodnicy, którzy dostaną się do ostatniej rundy wielkiego finału w Dubaju, staną przed swoim największym wyzwaniem. Muszą wykonać koncert fortepianowy z listy najsławniejszych osobistości, m.in. Beethovena, Chopina, Prokofiewa, Rachmaninowa, Schumanna, Czajkowskiego, Brahmsa i Liszta.

Jeśli zmierzą się na przykład z II Koncertem fortepianowym Rachmaninowa, będą musieli zmierzyć się z utworem fortepianowym porażającym intensywnością i popisem technicznych możliwości wykonawcy oraz własnego stylu emocjonalnego.