O nas
Kontakt

Narciarstwo koleją: dlaczego podróż pociągiem jest zrównoważoną i łatwą opcją

Laura Kowalczyk

Why not head to the snow by train - in Germany or elsewhere?

Oto niektóre z najlepszych możliwości dotarcia tej zimy pociągiem na europejskie stoki narciarskie.

Jeśli chcesz tej zimy wybrać się na stoki, ale podobnie jak wielu z nas, jesteś świadomy swojego śladu węglowego po drodze, mamy rozwiązanie.

Dlaczego nie pojechać pociągiem w góry? Wygląda na to, że cały czas pojawiają się nowe usługi. W szczególności dwa z nich, Eurostar Snow i Ferrovie dello Stato we Włoszech, zaczęły działać w ostatnich miesiącach.

Choć skorzystanie z okazyjnego lotu może być kuszące, przeciętny lot do Alp Francuskich z londyńskich lotnisk emituje nieco ponad 122 kilogramy CO2 na pasażera.

Liczba ta nie uwzględnia nawet kosztów emisji gazów cieplarnianych związanych z podróżą na lotnisko i z lotniska ani wpływu samego przemysłu narciarskiego na środowisko.

Alpejskie stoki przyciągają co roku do samej Francji około 50 milionów turystów.

Dla kontrastu, równoważna podróż pociągiem generuje do 90 procent mniej CO2 na osobę – zaledwie 12 kg.

Pociągi mogą czasami być nieco droższe, ale często przybliżają Cię do zaśnieżonego celu niż samolot, co oznacza, że ​​na dłuższą metę Twoja podróż jest zarówno łatwiejsza, jak i bardziej ekologiczna.

Oto nasz przewodnik po najlepszych opcjach podróży pociągiem podczas wyjazdu na narty.

Dlaczego nie zobaczyć jasnych świateł Val d'Isère w sposób przyjazny dla środowiska?
Dlaczego nie zobaczyć jasnych świateł Val d’Isère w sposób przyjazny dla środowiska?

Eurostar Snow – od Londynu po Alpy Francuskie

Nowo uruchomione połączenie znanej linii z Londynu do Paryża zabierze miłośników śniegu bezpośrednio do kurortów Chambéry, Albertville, Moûtiers, Aime-La-Plagne, Landry i Bourg-Saint-Maurice we francuskich Alpach.

Obowiązujące do 6 kwietnia osoby podróżujące z Brukseli i Amsterdamu będą mogły zapłacić od 55 do 65 euro za bilet w jedną stronę.

Jest to nieco bardziej skomplikowane w przypadku osób podróżujących w góry z London St Pancras – ale nie jest to zbyt wygórowane.

Pasażerowie będą musieli pojechać pociągiem Eurostar do Lille w północnej Francji, a następnie przesiąść się do pociągu TGV jadącego prosto do Alp.

Ceny biletów na tę usługę zaczynają się od 116 euro w jedną stronę. Dotrzesz do samego serca Alp, z łatwym dostępem do zawsze popularnych kurortów, w tym Courchevel, Val Thorens, Tignes i Val d’Isère.

Możesz teraz wsiąść do pociągu Eurostar aż do francuskich Alp
Możesz teraz wsiąść do pociągu Eurostar aż do francuskich Alp

Trasa Ouigo z Paryża do Bourg-Saint-Maurice

Francuski tani operator Ouigo powraca w tym sezonie narciarskim z usługą Grande Vitesse, która kursuje z Paryża do Bourg-Saint-Maurice do 24 marca.

To także szybka opcja – wyjazd z Paryża Gare du Lyon o 10:42 i przybycie do Bourg Saint Maurice o 16:27.

Ta alternatywa jest szczególnie ekologiczna, jeśli spojrzeć na podróż od końca do końca.

Bourg leży u podnóża słynnego terenu narciarskiego Les Arcs. Po przybyciu na miejsce kolejka linowa zabierze Cię z miasta do ośrodka narciarskiego Arc 1600 w zaledwie siedem minut, co oznacza, że ​​całą podróż możesz odbyć koleją.

Dotrzyj do Les Arcs samą koleją, korzystając z trasy Ouigo z Paryża do Bourg-Saint-Maurice
Dotrzyj do Les Arcs samą koleją, korzystając z trasy Ouigo z Paryża do Bourg-Saint-Maurice

Ferrovie dello Stato – z Rzymu do Dolomitów

Jeśli wybierasz się do Rzymu na zimową przerwę lub mieszkasz w Wiecznym Mieście, włoskie przedsiębiorstwo kolejowe Ferrovie dello Stato uruchomiło niedawno usługę naśnieżania. Nowy pociąg sypialny Espresso Cadore przewozi podróżnych z Rzymu do Cortina d’Ampezzo – znanego na całym świecie kurortu zwanego Królową Dolomitów.

Cortina była nie tylko gospodarzem pierwszych Zimowych Igrzysk Olimpijskich we Włoszech w 1956 r., ale będzie ich gospodarzem ponownie w 2026 r.

Kursujący do 25 lutego pociąg będzie opuszczał rzymskie Termini w piątkowe wieczory o 21:40 i docierał do Calalzo di Cadore tuż przed 8:00 następnego ranka.

Stamtąd pasażerowie udają się na krótką przejażdżkę autobusem do Cortiny, gdzie będą mogli bezpośrednio przedostać się na śnieg.

Widok na kultowe stoki Cortina d'Ampezzo we Włoszech
Widok na kultowe stoki Cortina d’Ampezzo we Włoszech

Z Amsterdamu do Austrii pociągiem narciarskim TUI

Jeśli mieszkasz w Holandii, ale uwielbiasz sporty zimowe, nie masz innego wyjścia, jak udać się do bardziej górzystego regionu, aby znaleźć coś dla siebie.

To właśnie tam pojawia się pociąg „Ski Express” firmy TUI. Działający już drugi rok pociąg, który kursuje z Amsterdamu w każdy piątkowy wieczór do 31 marca, łączy stolicę Holandii z niektórymi z największych i najlepszych ośrodków narciarskich w Austrii.

Zatrzymuje się również w Utrechcie i prowadzi bezpośrednio w austriackie góry.

Współpraca z GreenCityTrip, holenderskim start-upem oferującym podróże koleją po Europie, przynosi niewielki haczyk.

Jeśli chcesz przejechać się tym pociągiem, jedyną możliwością jest zarezerwowanie pakietu wakacyjnego TUI trwającego 10 dni.

Jeśli jednak to nie jest dla Ciebie, współpraca stale poszerza swoją ofertę i można wskoczyć do ich nocnych pociągów z Holandii do takich miast jak Kopenhaga, Praga, Wiedeń, Wenecja, Mediolan i Florencja.