O nas
Kontakt

7 sposobów na przeprowadzanie ocen umiejętności praktycznych

Laura Kowalczyk

The well-documented skills shortage, especially in tech, has created not just a workload problem, but a recruitment one.

Autorstwa Nathalie Marquez Courtney

Dobrze udokumentowany niedobór umiejętności, szczególnie w zakresie technologii, stworzył nie tylko problem obciążenia pracą, ale także problem rekrutacyjny.

Wiele stanowisk do obsadzenia oznacza wielu kandydatów do rozmowy kwalifikacyjnej – dlatego coraz więcej firm zwraca się do oceny umiejętności praktycznych, aby pomóc im zawęzić pulę kandydatów.

Według Eurostatu ponad 75 procent przedsiębiorstw w UE ma trudności ze znalezieniem specjalistów posiadających umiejętności niezbędne do obsadzenia stanowisk pracy, dlatego tego typu testy stają się cenniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, a 82 procent przedsiębiorstw korzysta z jakiejś formy wstępnego zatrudnienia ocena.

Wiele organizacji zdecydowało się nawet na podejście „najpierw test”, zwłaszcza jeśli chodzi o umiejętności twarde, dzięki czemu oceny umiejętności technicznych mogą pełnić funkcję kontroli przed przejściem do bardziej spersonalizowanych (i pracochłonnych) części procesu rozmowy kwalifikacyjnej.

Co to oznacza, jeśli szukasz pracy? Chociaż Twoje CV mogło przekonać potencjalnego pracodawcę, że możesz wykonać tę pracę na papierze, możesz wykorzystać te testy jako kolejny sposób na wyróżnienie się.

Oto siedem strategii, które pomogą Ci w ocenie asów.

1. Znajdź skupienie

Jedną z najważniejszych rzeczy do zrobienia jest ustalenie, jakie umiejętności są sprawdzane. Jeśli jest to ocena umiejętności technicznych lub programistycznych, nie bój się zapytać, na czym będzie skupiał się test i jakie technologie są testowane.

2. Ustal format

Zdobądź jak najwięcej informacji na temat struktury i formatu oceny, ponieważ mogą one znacznie się różnić. Czy pytania będą wielokrotnego wyboru? Na czas? Czy zostaniesz ukarany za zgadywanie lub udzielenie błędnej odpowiedzi? Oceny oparte na wiedzy są najprostsze i najbardziej szczegółowe (na przykład sprawdzają znajomość konkretnego języka programowania lub systemu kontroli wersji).

3. Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz

Jeśli wiesz, że test umiejętności będzie skupiał się na konkretnym obszarze, ćwicz jak najwięcej. Wykonywanie wyzwań związanych z kodowaniem i przykładowych testów w okresie poprzedzającym może być świetnym wstępem do zapoznania się z rodzajami pytań, które zostaną zadane, oraz sposobem wyjaśnienia procesu myślowego stojącego za odpowiedziami, co często jest równie ważne jak same odpowiedzi.

4. Pomyśl o czasie

Wiedza o tym, jak zarządza się czasem, może wiele powiedzieć o tym, co jest testowane. Testy wiedzy lub teorii są zazwyczaj bardziej elastyczne, rozłożone w czasie i mają na celu sprawdzenie Twoich umiejętności twardych. Jednak inne testy wykraczają poza to; Testy oparte na projektach, ograniczone czasowo i często sprawdzają Twoją zdolność zrozumienia briefu, zidentyfikowania wszelkich złożoności oraz oszacowania czasu i zarządzania nim.

5. Wróć do ogłoszenia o pracę

Niezależnie od rodzaju testu oceny umiejętności, w którym uczestniczysz, zawsze wracaj do pierwotnego opisu stanowiska przed rozpoczęciem i przed jego przesłaniem. Dzięki temu dowiesz się, co ceni Twój potencjalny pracodawca i czego oczekuje od Twoich odpowiedzi.

6. Zaprezentuj swoje umiejętności miękkie

Nawet najbardziej zaawansowane technicznie oceny dają szansę zaprezentowania Twoich umiejętności miękkich. Wszystko, co wykaże się dużym wysiłkiem i dobrą komunikacją, zwłaszcza w testach technicznych, może dać ci przewagę.

7. Znajdź sposób na wywołanie efektu wow

Wiele osób postrzega ocenę umiejętności jako proste zadanie, ale istnieją możliwości, aby się wyróżnić i dołożyć wszelkich starań. Na przykład, jeśli test miał charakter praktyczny lub otwarty, możesz dołączyć nagranie ekranu, w którym podzielisz się swoimi przemyśleniami na temat tego, co przesłałeś, ponownie prezentując swoje umiejętności miękkie obok tych twardych.

Szukasz roli, w której dobrze wykorzystasz wszystkie swoje umiejętności? Tablica ofert pracy TylkoGliwice zawiera setki ofert pracy w ekscytujących i innowacyjnych firmach, takich jak trzy poniższe.

Menedżer, Wprowadzenie produktu i dane EU eCom, Adidas, Amsterdam

Rozbudowane umiejętności rozwiązywania problemów i umiejętności analityczne, a także umiejętność nieszablonowego myślenia to kluczowe umiejętności potrzebne na stanowisku członka zespołu Adidas ds. wprowadzania na rynek produktów i danych. Jako menadżer będziesz potrzebować doświadczenia w procesach związanych z gotowością produktu do wprowadzenia na rynek, doskonałych umiejętności interpersonalnych i komunikacyjnych oraz, oczywiście, silnego skojarzenia z produktami Adidas. Dowiedz się więcej i aplikuj tutaj.

Dyrektor ds. obsługi sprzedaży, SumUp, Berlin

Rola dyrektora ds. obsługi sprzedaży w firmie fintech SumUp wymaga połączenia umiejętności twardych i miękkich. Do analizowania danych sprzedażowych i wskaźników wydajności oraz podejmowania decyzji opartych na danych potrzebne są silne umiejętności analityczne i związane z danymi, natomiast umiejętności komunikacyjne i interpersonalne pomogą Ci budować relacje z zespołami sprzedażowymi i zespołami wielofunkcyjnymi. Brzmi interesująco? Wszystkie szczegóły znajdziesz tutaj.

Analityk ds. rozwoju biznesu, EBA Clearing, Paryż

Jeśli masz doświadczenie w europejskiej branży płatniczej i systemach bankowych oraz w zarządzaniu projektami IT, możesz nadawać się na stanowisko analityka ds. rozwoju biznesu w firmie EBA Clearing zajmującej się rozwiązaniami w zakresie infrastruktury płatniczej. Kluczem do sukcesu będą również umiejętności miękkie, takie jak komunikacja międzykulturowa i nastawienie na klienta. Poznaj tę rolę tutaj.

Więcej ekscytujących ofert pracy w całej Europie znajdziesz już dziś na tablicy ogłoszeń TylkoGliwice Jobs.