O nas
Kontakt

Dlaczego australijskie firmy inwestują miliardy w Europie?

Laura Kowalczyk

Dlaczego australijskie firmy inwestują miliardy w Europie?

Dwóch australijskich graczy wagi ciężkiej z branży emerytalnej przeznaczyło miliardy na rynki europejskie za pośrednictwem projektów rządowych i własnych biur.

IFM Investors, należąca do gigantycznej grupy 17 australijskich funduszy emerytalnych, takich jak między innymi Hesta, Vision Super i CareSuper, przeznaczyła 12,6 miliarda dolarów (11,51 miliarda euro) na projekty emerytalne. obejmować projekty do 2027 r.

Wszystko to ogłoszono w poniedziałek podczas Globalnego Szczytu Inwestycyjnego w Londynie, podczas którego ogłoszono także inne ważne komunikaty.

Australijski fundusz emerytalny Aware Super ujawnił, że przeznaczy 6,6 miliarda dolarów na swoje londyńskie biuro, głównie na projekty infrastrukturalne, nieruchomościowe i private equity. To dodatek do kwoty 17 miliardów dolarów, które firma zainwestowała już w Wielkiej Brytanii i UE.

Firma ogłosiła również plany zbadania sektorów niedrogiego budownictwa mieszkaniowego, infrastruktury cyfrowej i transformacji energetycznej, a także technologii, innowacji i nauk przyrodniczych.

Orzeczenie to nadeszło w momencie, gdy Wielka Brytania szeroko otworzyła swoje drzwi dla inwestycji, zwłaszcza w zakresie projektów energetycznych, infrastrukturalnych i klimatycznych.

Deepa Bharadwaj, dyrektor ds. infrastruktury na Europę w IFM Investors, powiedziała w oświadczeniu: „Wielka Brytania podejmuje kroki w celu ułatwienia długoterminowych inwestycji w infrastrukturę i obecnie widzimy znaczne możliwości wdrożenia, szczególnie w ramach transformacji energetycznej Wielkiej Brytanii, w obszarach takie jak morska energetyka wiatrowa, energia słoneczna, magazynowanie baterii, paliwa odnawialne i elektrownie szczytowo-pompowe.

IFM Investors i Aware Super to najnowsze spółki podążające za obecnym trendem australijskich funduszy emerytalnych, które chcą rozszerzyć swoje inwestycje za granicą.

Najlepszym tego przykładem jest AustralianSuper, największy australijski fundusz emerytalny, który otworzy swoje biuro w Wielkiej Brytanii w 2016 r., a w Nowym Jorku w 2021 r. Podkreślił również, że planuje podwoić swój międzynarodowy zespół w ciągu najbliższych trzech lat.

Australijski fundusz emerytalny, drugi co do wielkości fundusz emerytalny w kraju, również ogłosił w sierpniu, że do połowy przyszłego roku otworzy swoje pierwsze międzynarodowe biuro w Londynie. Będzie to dotyczyć przede wszystkim pomocy podmiotom zarządzającym funduszami private equity i długiem w dotarciu do większej liczby klientów i, miejmy nadzieję, umożliwieniu zawarcia większej liczby transakcji, w tym współinwestycji.

Choć firma podkreślała, że ​​chce utrzymać małe biuro w Londynie, w zależności od tego, jak to się potoczy, w ciągu najbliższego roku lub dwóch może rozważyć otwarcie kolejnego globalnego biura.

Dlaczego australijskie fundusze emerytalne są tak zainteresowane Wielką Brytanią?

Jednym z głównych powodów tego niedawnego zainteresowania Australii jest wykorzystanie umowy o wolnym handlu między Australią a Wielką Brytanią, która weszła w życie na początku tego roku.

Kultura europejska w ogóle jest również dość zgodna z kulturą Australii, co w pewnym stopniu ogranicza konflikty kulturowe i problemy na rynku lokalnym, zwiększając w ten sposób łatwość prowadzenia działalności gospodarczej.

Dodatkowo Wielka Brytania postrzegana jest jako klucz do otwarcia nowych rynków, zarówno w Europie, jak i Ameryce Północnej, co wpisuje się w globalną strategię inwestycyjną i ekspansji kilku australijskich funduszy. Uważa się, że przebywanie w tej samej strefie czasowej co klienci jest szczególnie istotne dla zarządzających funduszami emerytalnymi w celu nawiązania dobrych relacji ze swoimi klientami.

W Wielkiej Brytanii miasto Londyn oraz Departament Handlu i Biznesu również były bardzo otwarte na inwestycje zagraniczne, zapewniając wsparcie tym firmom.