Śledź najnowsze wydarzenia, gdy światowi przywódcy przybywają do Dubaju.
Po uzgodnieniu funduszu strat i szkód uwaga skupia się na paliwach kopalnych
Po zatwierdzeniu funduszu strat i szkód działacze klimatyczni skupiają się teraz bardziej na paliwach kopalnych i kluczowej debacie na temat stopniowego wycofywania lub wycofywania się z nich.
Nasze wyjaśnienia na temat linii bitew wokół paliw kopalnych, sporządzone na długo przed rozpoczęciem szczytu, można przeczytać tutaj: Wycofywanie czy wycofywanie? Walka o paliwa kopalne nabiera tempa w okresie poprzedzającym COP28.
„Kluczową kwestią, którą należy poruszyć podczas tej COP, jest zapewnienie wyniku, który uwzględnia potrzebę sprawiedliwego i sprawiedliwego wycofywania paliw kopalnych” – mówi Tasneem Essop, dyrektor wykonawczy Climate Action Network. „Za nami rekordowy rok globalnego wpływu klimatu i wiele alarmujących raportów, które mówią nam, że zmierzamy w złym kierunku”.
W dzisiejszym przemówieniu podczas publikacji raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej o stanie klimatu Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres ponownie wezwał przywódców do podjęcia działań w tej kluczowej kwestii.
„Rekordowe globalne ocieplenie powinno wywołać dreszcze po plecach światowych przywódców” – stwierdził. Powinny zobowiązać się do „wycofywania paliw kopalnych w jasnych ramach czasowych dostosowanych do limitu 1,5 stopnia”.
Co społeczeństwo obywatelskie sądzi o doniesieniach o stratach i szkodach?
COP28 szybko osiągnęła swój pierwszy ważny kamień milowy: uruchomienie funduszu strat i szkód. Ponieważ uzgodniono także porządek obrad negocjacji na resztę dwóch tygodni, jak dotąd początek przebiegał gładko.
Grupy społeczeństwa obywatelskiego z zadowoleniem przyjęły postęp, twierdzą jednak, że bogate kraje powinny wnosić większy wkład. Harjeet Singh, szef globalnej strategii politycznej w Climate Action Network International, mówi:
Dokonując godnego pochwały posunięcia, gospodarz konferencji klimatycznej COP28 przekazał 100 milionów dolarów na rzecz Funduszu Strat i Szkód, po czym kilka zamożnych krajów ogłosiło swoje wsparcie finansowe. Chociaż fundusze te są cenne dla inicjowania działań Funduszu, należy pamiętać, że koszty odbudowy po niszczycielskich skutkach katastrof klimatycznych sięgają setek miliardów dolarów rocznie. Bogate kraje, biorąc pod uwagę ich znacznie większą odpowiedzialność historyczną, muszą zrobić więcej na skalę proporcjonalną do ich wpływu na emisje powodujące ogrzewanie planety.
„Przysięgi (dla #Strata i szkoda Funduszu) powinna być proporcjonalna do skali #Strata i szkodaktóry już kosztuje setki miliardów dolarów.” @AngelitaRiverag Kolumbii 🇨🇴 odpowiada na operacjonalizację #Strata i szkoda Fundusz o godz #COP28. pic.twitter.com/qDK4VMpbJA
— Współpraca w zakresie strat i szkód (L&DC) (@LossandDamage) 30 listopada 2023 r
W dniu dzisiejszym 🇺🇸rząd zaproponował o godz #COP28 zadeklarować przekazanie 17,5 mln dolarów na rzecz #Fundusz Strat i Szkód.
🔍To 0,00003% kosztów katastrof klimatycznych, które miały miejsce w samych Stanach Zjednoczonych w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy roku (źródło: @NOAA). pic.twitter.com/rm8PNgMtSX— 🕊 Seb Duyck – @duycks.bsky.social 🌍⚖️ na #COP28 (@duycks) 30 listopada 2023 r
Zjednoczone Emiraty Arabskie, Niemcy i Wielka Brytania ogłaszają wielomilionowe zobowiązania na rzecz funduszu strat i szkód
Zaraz po uzgodnieniu porozumienia w sprawie finansowania strat i szkód Zjednoczone Emiraty Arabskie, gospodarze COP28, przekazały 100 mln dolarów (około 91,5 mln euro) na nowy fundusz dla ofiar kryzysu klimatycznego.
ŁAMANIE: Zjednoczone Emiraty Arabskie przeznaczą 100 milionów dolarów na rzecz strat i szkód, co stanowi ważny kamień milowy w działaniach na rzecz bezbronnych społeczności i budowaniu odporności osób cierpiących z powodu niszczycielskich skutków zmiany klimatu.
Zachęcamy liderów do podnoszenia ambicji i odblokowania kluczowych… pic.twitter.com/1q2jopFuok— COP28 ZEA (@COP28_UAE) 30 listopada 2023 r
Napływają inne deklaracje. Niemcy ogłosiły również, że przeznaczą 100 mln dolarów na pulę strat i szkód, a Wielka Brytania obiecała 60 mln dolarów, w tym 40 mln dolarów na fundusz i 20 mln dolarów na ustalenia dotyczące finansowania.
Stany Zjednoczone przekazały kwotę 17,5 mln dolarów na fundusz strat i szkód, natomiast Japonia wpłaciła 10 mln dolarów.
Uzgodniono umowę o finansowaniu strat i szkód
Kraje zgodziły się uruchomić fundusz strat i szkód; poważny przełom COP27, dzięki któremu biedniejsze kraje skutecznie zrekompensują skutki załamania klimatu.
Negocjatorzy przyjęli zalecenia Przejściowego Komitetu ds. Strat i Szkód, który zbierał się przez cały rok, aby ustalić, jak fundusz będzie działał w praktyce.
W odpowiedzi Ani Dasgupta, prezes i dyrektor generalny World Resources Institute, mówi:
„Fundusz na rzecz strat i szkód będzie ratunkiem dla ludzi w najczarniejszej godzinie, umożliwiając rodzinom odbudowę domów po klęskach żywiołowych, wspieranie rolników, gdy ich plony zostaną zniszczone, a także relokację tych, którzy zostali trwale wysiedleni przez podnoszący się poziom morza. Wynik ten był trudny, ale stanowi wyraźny krok naprzód.
„Sukces tego funduszu będzie zależał od szybkości i skali, z jaką fundusze zaczną napływać do osób potrzebujących. Wzywamy światowych przywódców do ogłoszenia podczas COP28 znacznych wpłat – nie tylko na pokrycie kosztów rozpoczęcia działalności, ale także na pokrycie samego funduszu. W 2030 r. mieszkańcy krajów podatnych na zagrożenia będą musieli zmierzyć się ze szkodami klimatycznymi sięgającymi 580 miliardów dolarów, a liczba ta będzie nadal rosła.
Działacze klimatyczni zgłaszają problemy z wizami na lotnisku w Kenii
Gdy delegaci udali się do Dubaju, niektórzy młodzi działacze klimatyczni twierdzą, że uniemożliwiono im podróż ze względu na problemy z wizą.
W poście na stronie X grupa z Tanzanii z Ruchu Rise Up podaje, że imigracja z Kenii zablokowała niektórym jej członkom możliwość latania rzekomo z powodu „nieważności” ich wiz COP.
Imigracja z Kenii powstrzymuje naszych aktywistów przed wyjazdem na COP 28. Powodem jest to, że bezpłatna wiza COP wydana przez Zjednoczone Emiraty Arabskie jest obecnie nieważna, a inni z niej skorzystali. W rezultacie przegapiliśmy nasze loty i teraz żądają 250 USD za nową wizę dla każdej osoby. pic.twitter.com/86yR6E35Rt
— Ruch Powstania w Tanzanii (@RiseupmovtTz) 30 listopada 2023 r
Dochodzenie ujawnia, że Big Meat ma duży plan lobbowania w COP
Wielka ropa naftowa nie jest jedyną branżą, która wywołała zamieszanie na początku COP28. Jak wykazało dochodzenie przeprowadzone przez Desmog, duże przedsiębiorstwa mięsne i grupy lobbystów zgromadziły na szczycie liczną obecność.
Dokumenty, do których dotarło biuro śledcze i brytyjska gazeta „The Guardian”, ujawniają, że przemysł mięsny ma uzgodniony plan komunikacyjny mający na celu wywarcie wpływu na decydentów.
Obejmuje to prezentowanie mięsa jako „odżywiania zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju”, zgodnie z dokumentami opracowanymi przez finansowaną przez branżę Global Meat Alliance (GMA).
Wiceprezydent USA Kamala Harris będzie obecna na szczycie
W ostatnich dniach doszło do kilku aktualizacji listy VIP na COP28. Choć prezydent USA Biden potwierdził, że nie będzie obecny na konferencji w tym roku, wiceprezydent Kamala Harris wkrótce dołączy do delegacji USA w Dubaju.
Udział Harris będzie krótki. Opuści Waszyngton w piątek i wróci w niedzielę. Jak podaje AP, ma ona przemawiać publicznie w sobotę.
Sułtan Al Jaber oficjalnie otwiera COP28
Sułtan Al Jaber oficjalnie otworzył 28. szczyt klimatyczny Konferencji Stron (COP) w Dubaju po wręczeniu mu maleńkiego młotka, który oznacza początek jego prezydentury.
W swoich pierwszych uwagach wygłoszonych na ceremonii otwarcia Al Jaber wezwał strony do wywiązania się z obietnicy dotyczącej utworzenia nowego funduszu na rzecz strat i szkód dla krajów dotkniętych katastrofami klimatycznymi.
Podkreślił także znaczenie dekarbonizacji systemu energetycznego, stwierdzając: „Niech historia odzwierciedli fakt, że to prezydencja podjęła odważną decyzję o proaktywnej współpracy z przedsiębiorstwami naftowymi i gazowymi. Odbyliśmy wiele dyskusji. Powiem Wam, że nie było to łatwe.
„Ale teraz wiele z tych firm po raz pierwszy zobowiązuje się do zerowej emisji metanu do 2030 r. Wiele krajowych koncernów naftowych po raz pierwszy przyjęło cele zerowej emisji netto do 2050 r.”.
Po zarzutach, że Al Jaber – będący także dyrektorem naczelnym Adnoc – wykorzystał rozmowy klimatyczne do zawierania umów naftowo-gazowych, jego wypowiedzi na temat paliw kopalnych będą nadal uważnie obserwowane.
Sekretarz Generalny ONZ: COP28 musi mieć na celu całkowite „wycofywanie” paliw kopalnych
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że celem COP28 powinno być całkowite „wycofanie się” z paliw kopalnych. „Myślę, że szkoda byłoby, gdybyśmy pozostali przy niejasnym i niezobowiązującym„ stopniowym wycofywaniu ”, którego prawdziwe znaczenie nie byłoby oczywiste dla nikogo” – powiedział AFP przed wejściem na pokład samolotu do Dubaju.
„Mamy potencjał, technologie, możliwości i pieniądze – ponieważ pieniądze są dostępne, kwestia upewnienia się, że pójdą we właściwym kierunku – aby zrobić wszystko, co konieczne, nie tylko po to, aby utrzymać 1,5°C przy życiu, ale także Żywy i ma się dobrze.”
„Jedyne, czego wciąż brakuje, to woli politycznej”.
Dzień dobry i witamy w naszej relacji z pierwszego dnia COP28. Przez następne dwa tygodnie będziemy nadawać Państwu relację na żywo z konferencji klimatycznej ONZ.
Dziś odbędzie się ceremonia otwarcia, a do Dubaju zaczną przybywać światowi przywódcy. Godne uwagi nieobecności to między innymi prezydent USA Joe Biden i Xi Jinping z Chin.
Czym więc jest COP28? COP oznacza Konferencję Stron i, jak sama nazwa wskazuje, jest to 28. edycja Konferencji Stron Klimatycznych ONZ.
Coroczne konferencje gromadzą podmioty, które 30 lat temu podpisały Ramową konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) – międzynarodowy traktat środowiskowy dotyczący zmian klimatycznych.
Chcieć wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz przewodnik po COP28.
Czym jest COP28, kto się wybiera i dlaczego ma to znaczenie?